18. října  2011 v 09:36  rubrika: ZOO a botanické zahrady

Trávy, které krášlí ostravskou zoo

Tráva rodu Miscanthus - Foto: Pavel Vlček

Tráva rodu MiscanthusFoto: Pavel Vlček

V podzimním období hýří areál ostravské zoologické zahrady nejen pestrými barvami listů stromů, ale zdobí jej také řada rozkvetlých trav.

Tráva rodu Miscanthus - Foto: Pavel Vlček

Tráva rodu MiscanthusFoto: Pavel Vlček

Podél hlavních návštěvnických tras a v okolí výběhů slonů lze nalézt několik druhů okrasné trávy rodu Miscanthus neboli česky ozdobnice rostoucí do výšky 0,8-2 m (vzácně i 4 m). Tyto trávy pocházejí z východní Asie, nejvíce jich najdeme v Číně a v Japonsku. Jejich chocholovité květy bývají ozdobou dlouho do zimy. V naší zoo se mohou návštěvníci setkat s několika zástupci tohoto rodu. Jsou to např. Miscanthus sinensis (Ozdobnice čínská), Miscanthus sacchariflorus či Miscanthus floridus (Ozdobnice velká). Tyto traviny se v dnešní době využívají také jako tzv. energetické rostliny cíleně pěstované pro produkci energie. 

Dochan psárkovitý - Foto: Pavel Vlček

Dochan psárkovitýFoto: Pavel Vlček

Dalším druhem trav je Penisetum alupecuroides (Dochan psárkovitý) lidově nazývaný vousatec. Je vytrvalá travina z čeledi lipnicovité (Poaceae), která se může stát ozdobou každé zahrádky. Tvoří široké trsy s úzkými šedozelenými listy a bývá až 80 cm vysoká. Největší chloubou vousatce jsou jeho červenavě hnědé, válcovité klasy, které se na rostlině objevují v srpnu až září. Připomínají štětky na čištění lahví. Dochan psárkovitý byl původně rozšířen v regionech Asie a Austrálie. V Ostravě je možné tuto rostlinu obdivovat v okolí pavilónu Čitván. 

Autor:  Zoo Ostrava
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas