9. srpna  2012  rubrika: ZOO a botanické zahrady

Kadeřnický salón v Zoo Ostrava

Lama alpaka před stříháním - Foto: Zoo Ostrava

Lama alpaka před stříhánímFoto: Zoo Ostrava

Zítra ráno se jeden z výběhů v expozici Na statku ostravské zoo promění v kadeřnický salón. A kdo se stane jeho zákazníky? Svůj letní sestřih získají zarostlé, dva roky nestříhané, lamy alpaky.

Lama alpaka je zástupcem jihoamerické domácí fauny. Spolu s další domácí formou lamou krotkou jsou potomky divokého druhu lamy guanako. 

Lama alpaka po stříhání - Foto: Zoo Ostrava

Lama alpaka po stříháníFoto: Zoo Ostrava

Lamy byly domestikovány Inky před 6000 až 7000 lety v Peru v okolí jezera Titicaca. Lama alpaka se chová zejména pro kvalitní měkkou vlnu, která se jemností podobá prachovému peří, a také pro maso. Zbarvení alpak je bílé, černé, hnědé, béžové či šedé. Stříhají se jedenkrát za dva roky, přičemž z jednoho zvířete se získá asi 2-5 kg vlny. Z vlny se vyrábějí svetry, přikrývky, rukavice, čepice a další velmi hřejivé produkty. 

V naší zoo se vlna využívá zejména u dravců, jimž slouží jako materiál k vystýlání hnízd. Např. mládě orlosupa bradatého vlna nejen zahřívá, ale slouží i k maskování – prachovým peřím porostlé mládě s ní dokonale splyne.  

Mládě orlosupa na hnízdě s lamí vlnou - Foto: Zoo Ostrava

Mládě orlosupa na hnízdě s lamí vlnouFoto: Zoo Ostrava

Kadeřnický salon v ostravské zoologické zahradě se otevře zítra, tj. v pátek 10. srpna, od 9 hodin. Podmínkou je ovšem příznivé počasí bez deště.  

Autor:  Zoo Ostrava
 

Nové články v rubrice

Doporučujeme

Pořad Planetárium

Český rozhlas Sever v sobotu 1. listopadu 2014 od 18:05

Biolog Vlastimil Hart nám představí své výzkumy magnetorecepce živočichů, za které jeho tým nedávno ve Spojených státech dostal tzv. IG Nobelovu cenu. Šest set let po příjezdu Jana Husa do Kostnice se s historikem Petrem Čornejem vydáme ke kořenům husitství, které tkvěly v celkové krizi středověké společnosti.
Webové stránky pořadu Planetárium 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas