8. července  2014  rubrika: ZOO a botanické zahrady

Skleníky v Zoo Ostrava: kvetoucí kávovník a exotické rostliny s exotickými jmény

Tupoušek (Medinilla magnifica) - Foto: Pavel Vlček, Zoo Ostrava

Tupoušek (Medinilla magnifica)Foto: Pavel Vlček, Zoo Ostrava

Co skrývají pěstební skleníky ostravské zoo? V této době je to například bohatě kvetoucí kávovník, jehož květy navíc velmi intenzivně voní, nebo rostliny se zvláštními jmény jako tupoušek, vanda či martej.

Martej myrtolistá (Eugenia myrtifolia) - Foto: Pavel Vlček, Zoo Ostrava

Martej myrtolistá (Eugenia myrtifolia)Foto: Pavel Vlček, Zoo Ostrava

Tupoušek (Medinilla magnifica)
Je to květina původem z tropických lesů Filipín s velkými kožovitými listy a nápadným květenstvím (lata) s velkými barevnými listeny. Je nazývána filipínskou orchidejí. Podobně jako orchideje patří mezi tzv. epifyty. To znamená, že rostlina neroste v půdě, ale vysoko v korunách velkých stromů. Stromy slouží jen jako opora, živiny jí rostlina neodčerpává jako parazitické druhy. Ty získává z rostlinného humusu obohaceného odumřelým hmyzem a exkrementy ptáků. Vodu přijímá ze vzdušné vlhkosti, která v lesích bývá až 100 %, a také z dešťové vody hromadící se v trhlinách kůry. Laty jsou až 50 cm dlouhé. Jednotlivé květy bývají až 2,5 cm velké. Barvu mají růžovou, červenou nebo fialovou. Plody jsou masité bobule. Je poměrně náročná na pěstování, k růstu potřebuje 10 až 12 hodin slunečního záření a teplota nesmí klesnout pod 15 °C. 

Martej myrtolistá (Eugenia myrtifolia)
Jedná se stálezelený keř nebo menší stromek dorůstající 3-4 m původem z Austrálie. Má tmavě zelené listy, květy bílé rostoucí v trsu. Plody jsou malé červené peckovičky chutí podobné třešním. Většinou dozrávají na podzim a v zimě, proto se rostlině říká Vánoční třešeň. Rostlina je nenáročná a tedy vhodná k pěstování v květináčích, kde dorůstá výšky asi 1,5 metru. 

Vanda (Vanda) - Foto: Pavel Vlček, Zoo Ostrava

Vanda (Vanda)Foto: Pavel Vlček, Zoo Ostrava

Vanda (Vanda)
Vanda je rod orchidejí s velkými různobarevnými květy. Jako jedna z mála orchidejí kvete také čistě modrým květem. Tvoří skupinu asi padesáti druhů původem z východoasijských tropů – vyskytuje se od Srí Lanky přes Čínu, Filipíny až do Austrálie. Jedná se také o epifytní rostlinu, listy jsou řemenovité, rourkovitě stočené vyrůstající ve dvou řadách a odolných proti suchu. Je velmi náročná na pěstování. 

Autor:  Zoo Ostrava
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas