14. září  2012  rubrika: Zvířata

Jiřičky i vlaštovky se již připravují k odletu do Afriky

Jiřičky obecné na drátech elektrického vedení - Foto: Jiří Šafránek

Jiřičky obecné na drátech elektrického vedeníFoto: Jiří Šafránek

Léto pozvolna přechází v podzim a na drátech se již houfují desítky a někde i stovky jiřiček a vlaštovek. Je polovina září a to je doba jejich odletu do tropické Afriky.

Vlaštovky odlétají o něco dříve, většina již v první polovině září. Jiřičky převážně v druhé polovině září a někdy se zdrží až do začátku října. To záleží na počasí a také na tom, kdy jejich hnízda opustí poslední mláďata. V těchto dnech některé páry ještě intenzivně dokrmují své mladé z posledního hnízdění. 

Video několika set jiřiček, které se shromažďují ke společnému odletu, můžete vidět na videokanále Moravského ornitologického spolku zde: 

 

Vlaštovky i jiřičky hnízdí dvakrát až třikrát ročně a jeden pár vyvede 7 až 10 mláďat za rok. Hnízda vlaštovek jsou miskovitého tvaru a umístěna převážně v budovách, ve stájích, v průjezdech a pod mosty. Jiřičky mají hnízda uzavřená, pouze s malým vletovým otvorem a staví si je na obvodových pláštích budov, nad okny a pod římsy. 

Hnízda jiřiček - Foto: Jiří Šafránek

Hnízda jiřičekFoto: Jiří Šafránek

Někteří lidé vlaštovkám a jiřičkám brání v hnízdění na domech, ale naštěstí jsou i lidé, kteří je vítají, mají je rádi a těší se z jejich přítomnosti. Vždy trochu toho nepořádku, co pod hnízdy zůstane, rádi uklidí, protože vědí, že zahnízdění vlaštovek je známkou štěstí a zdravého životního prostředí. Mnohdy stačí kousek pod hnízdo umístit starou krabici nebo desku, která zachytí nečistoty z hnízda a po odletu ptáků se vyhodí. 

Vlaštovky ani jiřičky to nemají v životě lehké. Když opustí hnízdo, musejí zesílit a nabrat dostatečné tukové zásoby na velmi dlouhou cestu přes Středozemní moře a Saharu do střední a jižní Afriky. V tropické Africe přezimují a koncem dubna se zase vrátí k nám. Ne však všechny přežijí nástrahy dlouhé cesty, ornitologové odhadují, že se jich vrátí asi jen třetina. 

Je tedy opravdu velkým štěstím, když se objeví původní pár nebo jeho mláďata na jaře u svého hnízda. Lidé, co je zapuzují nebo jim dokonce ničí hnízda, by si měli uvědomit, že tito drobní ptáci uletěli tisíce kilometrů a chtějí se podělit o své štěstí i s nimi.  

 

Nové články v rubrice

 • 30. června  2015       rubrika: Zvířata

  Když školy nabídnou pomoc rorýsům a oni ji přijmou...

  I když školní rok končí, hnízdění rorýsů je v plném proudu. Mnozí z nich právě krmí svá mláďata pod střechou nebo v budkách na budovách Rorýsích škol — takových škol, které se rozhodly aktivně chránit tyto ptáky a do...

   
 • 16. června  2015       rubrika: Zvířata

  Studenti s ornitology chytali chřástaly

  Studenti středních zemědělských škol z Přerova a Šumperka se zúčastnili nočního odchytu chřástalů polních pod Králickým Sněžníkem, aby se blíže seznámili s tímto tajemným nočním tvorem.

   
 • 21. května  2015       rubrika: Zvířata

  Vzácný tenkozobec opačný se objevil na Plzeňsku

  V polovině května se na rybníku Výsovák u obce Chocenice vyskytl jeden z nejkrásnějších bahňáků, který u nás vzácně hnízdí pouze v jižních Čechách a na jižní Moravě – tenkozobec opačný.

   

Doporučujeme

Magazín Leonardo - Živá příroda

ČRo Plus, čtvrtek 2. července, 21:40

Senoseče dostaly pro své tragické následky pro zvířata smutný název "srnoseče". Při sekání travních porostů ale kromě srnčat nebo zajíců hyne i celá řada chráněných druhů, například drobných savců, koroptví, chřástalů, čejek a dalších ptáků. Dlouhodobě se metodami plašení zvěře v sezóně sečí zabývá katedra myslivosti a lesnické zoologie Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze.
Magazín Leonardo 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas