Archiv ročníků8. listopadu  2013 v 16:20  

Rozhlasový festival Prix Bohemia Radio zná své vítěze

Ředitel Centra uměleckých těles, soutěží a přehlídek ČRo Jan Simon s herečkou Taťjanou Medveckou - Foto: David Tesař

Ředitel Centra uměleckých těles, soutěží a přehlídek ČRo Jan Simon s herečkou Taťjanou MedveckouFoto: David Tesař

Čtyřdenní mezinárodní festival rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio má za sebou finálový večer, na kterém byli vyhlášeni vítězové všech pěti soutěžních kategorií a poprvé předána Cena Thálie za herecký výkon v rozhlasové hře.

Slavnostním večerem v rekonstruovaném Vinohradském studiu S1 provázela dvojice brilantně sehraných a vtipně improvizujících herců z divadla Vosto5. O hudební vstupy se postarali členové uskupení Epoque Quartet. Vystoupila také vítězka pěvecké soutěže Česko zpívá, rozhlasová kategorie Lenka Švestková.  

Hlavním programem závěrečného večera bylo především vyhlášení výsledků všech kategorií soutěžní přehlídky festivalu a také premiérové Thálie za herecký výkon v rozhlasové hře. Porota vybírala své vítěze z celkového počtu 136 přihlášených děl a rozhodla následovně: 

Hlavní cenu Prix Bohemia Radio v mezinárodní kategorii Dokument získal francouzský snímek Sesterství z tábora autorů Charlotte Rouault a Benoit Bories. Dokument pojednává o zážitcích tří spoluvězeňkyň z ženského koncentračního tábora v Brens, kde byly drženy v letech 1942-1944. Druhou cenu získal dokument Dívka, která byla svázána, 2. část autora Daniela Velasca ze Švédska. Cenu za třetí místo si odnesla Anna Katharina Laggner z Rakouska za snímek Dva nehty u prstů na nohou – cesta domů. Cenu předal vítězům generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan. 

V národní kategorii Drama udělila porota první „příčku“ dramatizaci knihy Nemesis, část 1., jejímž autorem je Jo Nesbø, v režii Aleše Vrzáka, s překladem Kateřiny Krištůfkové. V příběhu řeší detektiv Harry Hole nezvyklé bankovní přepadení i smrt své bývalé milenky, o které je přesvědčený, že nešlo o sebevraždu. Hole se musí vypořádat se stíny své minulosti. 

Druhé místo patří dílu Rozhovory s astronauty od autorky Felície Kellerové v režii Natálie Deákové. Třetí cena putovala Aleši Vrzákovi za drama Tacet od autora Paula Plampera v překladu Zuzany Augustové. Cenu odevzdal náměstek generálního ředitele ČRo René Zavoral. 

V kategorii Pořad o hudbě se stalo nejúspěšnějším dílem Slovo o hudbě - Griegův Bergen od autora Petra Vebera. Cenu za druhé místo si odnesla autorka Renáta Spisarová za dílo Káťa Kabanová z divadelního klubu a cenu třetí Jan Burian za snímek Na Sever! S Janem Burianem za básníky, muzikanty a vypravěči do zemí Skandinávie. Vítězům poblahopřál a ceny předal hudební dramaturg ČRo Aleš Opekar. V této kategorii bylo uděleno mimořádně i čestné uznání Tomáši Borošovi za dílo Slobodná myseľ Etely Čárskej. 

Kategorii Autoanonce (Selfpromotion) kraloval příspěvek Ranní show – Dabing Evropy 2 autora Karla Kučery, který rovněž získal i druhé místo za anonci Justin Bieber – Nastav uši. Jako třetí se umístnil autor Jan Němeček a jeho Vzpoura mozků. Ceny vítězům předal Karel Zajíc, vedoucí programu Českého rozhlasu Regina. 

V kategorii Zpravodajský příspěvek, jež byla interní kategorií Českého rozhlasu, zvítězila reportáž Zneužívání dětí polskými kněžími od zahraničního zpravodaje ČRo v Polsku Petra Vavroušky, který sice na slavnostním večeru osobně přítomen nebyl, ale díky audio mostu mohli posluchači i diváci na internetu vítěze vidět i slyšet, a to hned ve dvou jazycích. Nezlomní moderátoři večera Petra Vavroušku zlomili na krátký přednes polské uspávanky, ze které byl v té chvíli „vyrušen“. 

Druhé místo patřilo Jiřímu Hoškovi za příspěvek Tragédie v Hillsborough a třetí v pořadí se umístnila dvojice autorů Petr Sehnoutka a Pavel Polák za příspěvek Nákup pervitinu v pohraničí“. Vítězům cenu předal ředitel Centra zpravodajství Tomáš Pancíř. 

Letos poprvé se udělovala Cena Thálie 2013 za herecký výkon v rozhlasové hře. Porota a následně grémium Herecké asociace vybrali ze soutěžních snímků Prix Bohemia Radio monodrama Osamělé večery Dory N., ve které excelovala Taťjana Medvecká. Cenu si převzala herečka osobně z rukou prezidenta Herecké asociace Jiřího Hromady a člena prezídia Herecké asociace Ondřeje Kepky s velmi stručným poděkováním a slovy: „aby nezdržovala moderátory v dalších scénkách, které jí uchvátily“. Pánové se s vítězkou Thálie rozloučili výrokem: „O co my jsme vtipnější, o to vy krásnější“. Nelze nic dodat…. 


Celý večerer přenášela stanice Českého rozhlasu Dvojka. 

Partnery celého festivalu byli: Magistrát hl. města Prahy, Česká televize, Herecká asociace, sklárny Ajeto, Vinař roku 2013, Plzeňský Prazdroj a Crystal Bohemia Poděbrady.
Zvláštní poděkování patří květinářstvím Orchidea a Floraton, společnosti Oldservis, která zajistila vizuální prvky festivalu, StageApp, díky, jejichž osvětlení jsme se ocitli v záři reflektorů a společnosti Strop Café za občerstvení v průběhu celého festivalu.
 

Autor:  Centrum uměleckých těles, soutěží a přehlídek

Partneři

 • Logo IVF - Foto: International Visegrad Fund
 • Polskie Radio - Foto: Polskie Radio
 • RTVS - Foto:  RTVS
 • MTVA - Foto: MTVA organization
 • Město Olomouc - Foto: Město Olomouc
 • Univerzita Palackého v Olomouci - Foto:  Univerzita Palackého Olomouc
 • Herecká asociace - Foto:  Herecká asociace
 • Olomoucký kraj - Foto:  Olomoucký kraj
 • České Radiokomunikace - Foto:  České radiokomunikace
 • Vápenka Vitoul - Foto: Vápenka Vitoul
 • Sklárny Bohemia - Foto:  Sklárny Bohemia Poděbrady
 • Pivovar Chomout - Foto: Pivovar Chomout
 • Opel Moto Morava - Foto: Opel Moto Morava
 • Opel Moto Morava - Foto: Opel Moto Morava
 • Deník - Foto:  denik.cz
 • olomouc.cz - Foto: olomouc.cz
 • Moravský senior - Foto: Moravský senior

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace