Dokument

Soutěžní kategorie Dokument

Soutěžní kategorie Dokument

Rozhlasový dokument vytvořený v ČR s maximální stopáží do 60 minut, odvysílaný českým vysílatelem v období od 1. 1. 2016 do 31. 12. 2016.

Uděleny budou:
1. cena Prix Bohemia Radio;
2. cena Prix Bohemia Radio;
3. cena Prix Bohemia Radio. 

Každá soutěžní kategorie bude hodnocena vlastní odbornou porotou složenou z pěti členů. Hodnocení děl v hlavní soutěži provádí porota tajným hlasováním po vyslechnutí soutěžních pořadů. 

V kategorii Dokument bylo přihlášeno celkem 33 dokumentů a odborná porota z nich vybrala následující finalisty: 

1. Dobrá vůle – Přijďte zas, funguje to
Ivan Studený 

Na jaře loňského roku se u mikrofonu sešla malá skupina dospělých žen, které spojuje krutá životní zkušenost. Dokument přináší autentické výpovědi členek výjimečné svépomocné terapeutické skupiny obětí sexuálního útoku SASA, která patří k celosvětovému hnutí Sexual Assault Survivors Anonymous. 

 

2. Velký plán
Brit Jensen 

Claire žije v Kanadě, je jí osmdesát sedm let a hledá partnera. Do britských novin napíše krátký článek o své osamělosti a o tom, jak je pro starou ženu obtížné najít partnera, zvláště když už skoro žádní muži podobného věku nežijí… 

 

3. Akce K
Alex Švamberk 

Akce K je umělecký dokument připomínající pozapomenutou kapitolu československé historie, kdy českoslovenští vojáci pomáhali dohlížet na dodržování příměří po korejské válce. Pátrání po tom, co utkvělo v paměti, co pominulo a co se změnilo, komentuje manželka jednoho z účastníků mise, matka autora projektu. 

 

4. Dobrá vůle – Cesta ze dna II. (Katka)
Veronika Korčáková 

Katka z Brna původně maturovala na střední škole managementu a práva, ale jediná práce, kterou po dlouhou dobu dokázala sehnat, byl noční úklid. Dokument zachycuje Katčinu cestu k profesní i osobní spokojenosti, které se jí podařilo dosáhnout navzdory předsudkům většinové společnosti vůči Romům. Dokument vznikl ve spolupráci s Tvůrčí skupinou dokumentů a nových formátů České televize. 

 

5. Dobrá vůle – Matěj
Tereza Reková 

Detailní vhled do života člověka s autismem. Matěj má absolutní hudební sluch, miluje zpívání a ve škole zpívá hlavně o přestávkách. Má také fenomenální paměť, studuje na pečovatele a rád navštěvuje kavárny. Svou sestru inspiroval k napsání divadelní hry a básnické sbírky. Vedle toho však trpí rozsáhlým autismem s rysy Aspergerova syndromu. 

 

6. Yusra plave o život I. – Útěk
Brit Jensen, Magdalena Sodomková 

Osmnáctiletá Yusra společně se sestrou odešly ze Sýrie tzv. balkánskou cestou. Když se přeplněná loď pašeráků dostala do nesnází, skočila do vody a plavala tři a půl hodiny k řeckým břehům. Společně se svou sestrou to dokázala a obě syrské dívky se zachránily. 

 

7. Ilhem hledá love for ever
Ivan Studený 

Příběh vyprávěný párem novomanželů osciluje na hraně oddělující bláhovost od důvěry. Je to hrdý sen arabské dívky, která se už v raném dětství ujistila o mužské tvrdosti a despektu ke všemu ženskému. Je to arabská bezpodmínečná láska a obětavost, která učarovala častokrát klopýtajícímu českému muži. Je to souboj svazujících tradic a osvobozující důvěry v božskou svrchovanost, souboj vedený mezi příslušníky rozdílných kultur, ale i uvnitř jednotlivých osobností. 

 

8. Překročit hranice
Tereza Reková 

Uprchlickou krizi se snažila neřešit. Nechtěla přicházet do krvavých konfliktů se svými blízkými. Nevěděla, co si o dané problematice myslet. Tak dlouho se vyhýbala článkům na internetu, až se rozhodla jet na hraniční přechod Bapska / Berkasovo a poznat pravdu zblízka. 

 

Porota kategorie Dokument 

Agnieszka Czyżewska Jacquemet (Polsko)
Benoît Bories (Francie)
Alena Blažejovská (ČR)
Andrea Slováková (ČR)
Štěpán Kubalík (ČR) 

Odborná porota bude doplněna o nezávislou studentskou porotu. Tato porota rozhodne o držiteli Cen studentů ze všech soutěžních pořadů nebo reportáží bez ohledu na předvýběr odborné poroty. 

Studentská porota kategorie Dokument 

Bc. Gabriela Míšková
Univerzita Karlova Praha, Filozofická fakulta, Katedra divadelní vědy 

Divadelní vědu jsem studovala v Olomouci, Vídni i v Praze, a na všech místech mě dostihl nebo mi byl průvodcem a společníkem rozhlas, především rozhlasový dokument. Diplomovou práci jsem psala o zobrazování nepopulárního tématu smrti právě v auditivním dokumentu, pojďme se tedy o tomto i dalších tématech bavit i v rámci PBR! 

Mgr. Tereza Osmančíková
Univerzita Palackého Olomouc, Filozofická fakulta, Katedra divadelních a filmových studií 

Příležitostně spolupracuji s Českým rozhlasem a různými kulturními institucemi. Bavím se psaním odborných článků, recenzí, přispíváním do odborných periodik i festivalových katalogů, zajímám se o rozhlasový dokument, počátky české kinematografie. Volný čas nejraději věnuji svým nejbližším a cestování. 

Mgr. Barbora Mašková
Divadelní akademie múzických umění Praha, Katedra činoherního divadla 

Absolvovala jsem obor britská literatura na Ústavu anglofonních literatur a kultur FF UK, nyní studuji obor režie-dramaturgie. Jak v bakalářské, tak v magisterské práci jsem se zabývala pojetím genderu v současných inscenacích dramat Williama Shakespeara (queering a cross-gender casting). 

Letošní ročník festivalu Prix Bohemia Radio je podpořen grantem Mezinárodního Visegrádského fondu. 

Partneři

 • Logo IVF - Foto: International Visegrad Fund
 • Polskie Radio - Foto: Polskie Radio
 • RTVS - Foto:  RTVS
 • MTVA - Foto: MTVA organization
 • Město Olomouc - Foto: Město Olomouc
 • Univerzita Palackého v Olomouci - Foto:  Univerzita Palackého Olomouc
 • Herecká asociace - Foto:  Herecká asociace
 • Olomoucký kraj - Foto:  Olomoucký kraj
 • České Radiokomunikace - Foto:  České radiokomunikace
 • Vápenka Vitoul - Foto: Vápenka Vitoul
 • Sklárny Bohemia - Foto:  Sklárny Bohemia Poděbrady
 • Pivovar Chomout - Foto: Pivovar Chomout
 • Opel Moto Morava - Foto: Opel Moto Morava
 • Opel Moto Morava - Foto: Opel Moto Morava
 • Deník - Foto:  denik.cz
 • olomouc.cz - Foto: olomouc.cz
 • Moravský senior - Foto: Moravský senior

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace