Drama

Soutěžní kategorie Drama

Soutěžní kategorie Drama

Rozhlasové drama původní, adaptace nebo dramatizace vytvořené v ČR s maximální stopáží do 60 minut, odvysílané českým vysílatelem v období od 1. 1. 2016 do 31. 12. 2016.

Uděleny budou:
1. cena Prix Bohemia Radio;
2. cena Prix Bohemia Radio;
3. cena Prix Bohemia Radio. 

Každá soutěžní kategorie bude hodnocena vlastní odbornou porotou složenou z pěti členů. Hodnocení děl v hlavní soutěži provádí porota tajným hlasováním po vyslechnutí soutěžních pořadů. 

V kategorii Drama bylo přihlášeno celkem 18 děl a odborná porota z nich vybrala následující finalisty: 

1. Čaroděj Zeměmoří 

Krahujec, syn prostého kováře z ostrova Gont, přišel na svět obdařený mimořádným kouzelnickým nadáním. Jeho cesta k pravé moudrosti je ale plná překážek a nelehkých zkoušek. Jako mladý student čarodějné školy z pýchy a vzteku vypustí Krahujec do světa temný Stín, který ho pronásleduje a ohrožuje celé Zeměmoří. Kdo je ve skutečnosti jeho tajemný nepřítel a jak se mu může postavit? 

 

2. 451 stupňů Fahrenheita 

Vize budoucnosti, v níž je zakázáno vlastnit a číst knihy. Jeden z nejslavnějších sci-fi příběhů jako rozhlasová hra. Když v roce 1953 vyšel román 451 stupňů Fahrenheita, byl vnímaný jako kritická reflexe aktuální politické situace v USA, mccarthismu a studené války. Za železnou oponou pak ke čtenářům promlouval především v pasážích líčících fungování totalitního režimu. S každým dalším vydáním se ovšem ukazovalo, že podobenství o společnosti, která odvrhla knihy a s nimi i své kulturní dějiny a svobodné myšlení, je nadčasové. A zůstává platné i dnes, kdy se většina technických vymožeností Bradburyho budoucnosti stala nejvšednější současností. 

 

3. Poločas vertikály (Pokoušení svatého Nikoho) 

Poločas vertikály je naživo provedená rozhlasová kompozice hudby, slova a zvuků, jejímž dějištěm se stala jižní věž olomoucké katedrály svatého Václava, druhá nejvyšší kostelní věž v České republice. S podtitulem Pokoušení svatého Nikoho sleduje vzestupy, úkroky a pády člověka, města i kultury, v jejímž středu se právě potácíme. Co můžeme v takovém zmatku nazvat „křesťanskými hodnotami“? Jaký smysl a hloubku má dnes duchovní život? A jakou výšku? 

 

4. Otčina – část první 

Jak by vypadala Evropa v roce 1964, kdyby nacistické Německo 2. světovou válku neprohrálo? Tuto situaci se ve svém nejslavnějším románu Otčina pokusil domyslet britský spisovatel a novinář Robert Harris. Harrisova fiktivní Velkoněmecká říše sahá od Atlantiku po Ural a stále je ovládána Adolfem Hitlerem, jehož 75. narozeniny se kvapem blíží. Velkolepé oslavy nesmí nic narušit. Nejméně pak mrtvola muže, kterou několik dní před začátkem Führertagu vyplaví berlínské Havelské jezero. 

 

5. PepiK Knedlik (Sladké snění o mučení) 

Co se stane, když peníze ztratí veškerou hodnotu? Jak na tuto skutečnost reagují obyvatelé malé jihočeské vesnice? A kudy se jejich životy začnou ubírat po přistání vrtulníku vojsk Karla Velikého? Komediální příběh, který z podstatné části vypráví hlavní postava, se odehrává ve snu. Dramatik jeho prostřednictvím vyslovuje svůj komentář k současným událostem a přináší reflexi světa, ve kterém žijeme. Autor je jako obvykle provokativní a kousavý a posluchače přivádí do společnosti plné bizarních postav. 

 

Porota kategorie Drama 

Natália Deáková (Slovensko)
Alison Hindell (Velká Británie)
Ilinca Stihi (Rumunsko)
Lenka Havlíková (ČR)
Ľubica Olšovská (Slovensko) 

Odborná porota bude doplněna o nezávislou studentskou porotu. Tato porota rozhodne o držiteli Cen studentů ze všech soutěžních pořadů nebo reportáží bez ohledu na předvýběr odborné poroty. 

Studentská porota kategorie DRAMA 

Mgr. Zuzana Řezníčková
Univerzita Palackého Olomouc, Filozofická fakulta, Katedra divadelních a filmových studií 

Vystudovala jsem divadelní a filmovou vědu, ale v závěru studia mi nakonec učaroval svět rozhlasu, hlavně rozhlasové detektivky. Třetím rokem vedu olomoucké studentské rádio UP AIR, měla jsem svůj pořad i jako moderátorka. Podílela jsem se na dvou výzkumech týkajících se rozhlasové kritiky a fenoménu hrdinství v tvorbě Českého rozhlasu. Pravidelně publikuji v Týdeníku rozhlas. Na domovské katedře pořádám tzv. Poslechové večírky Radiodocku, kde se společně s dalšími studenty snažíme hledat slova pro zachycení auditivních zážitků. 

BcA. Matěj Randár
Janáčkova akademie múzických umění Brno, Ateliér rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky 

Dá-li Bůh, v dohledné době se stanu magistrem umění. Poté se, stejně jako doteď, budu věnovat psaní televizních a rozhlasových scénářů, divadelních textů, článků o výhodách parního čištění a jiných více či méně uměleckých textů. 

Bc. Tomáš Bojda
Univerzita Palackého Olomouc, Filozofická fakulta, Katedra divadelních a filmových studií 

Já a rozhlas: Obor zájmu se soustředí na české rozhlasové drama, dramatizace i původní hry. V komplexním vnímání inscenace se zaobírám zejména hereckou interpretací, potažmo režijně-hereckou koncepcí konkrétního titulu. Rozhlasovou inscenaci vnímám jako svébytný umělecký tvar se specifickými výrazovými možnostmi. Funkce rozhlasového herce je v tomto kontextu určující. 

Letošní ročník festivalu Prix Bohemia Radio je podpořen grantem Mezinárodního Visegrádského fondu. 

Partneři

 • Logo IVF - Foto: International Visegrad Fund
 • Polskie Radio - Foto: Polskie Radio
 • RTVS - Foto:  RTVS
 • MTVA - Foto: MTVA organization
 • Město Olomouc - Foto: Město Olomouc
 • Univerzita Palackého v Olomouci - Foto:  Univerzita Palackého Olomouc
 • Herecká asociace - Foto:  Herecká asociace
 • Olomoucký kraj - Foto:  Olomoucký kraj
 • České Radiokomunikace - Foto:  České radiokomunikace
 • Vápenka Vitoul - Foto: Vápenka Vitoul
 • Sklárny Bohemia - Foto:  Sklárny Bohemia Poděbrady
 • Pivovar Chomout - Foto: Pivovar Chomout
 • Opel Moto Morava - Foto: Opel Moto Morava
 • Opel Moto Morava - Foto: Opel Moto Morava
 • Deník - Foto:  denik.cz
 • olomouc.cz - Foto: olomouc.cz
 • Moravský senior - Foto: Moravský senior

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace