Reportáž

Soutěžní kategorie Reportáž

Soutěžní kategorie Reportáž

Aktuální publicistika – autentické, očité svědectví reportéra, který formou popisu, vypravování, rozhovoru s dalšími účastníky a dokumentárního zvukového zachycení prostředí informuje o důležité aktuální události a do hloubky ji vysvětluje.

Rozhlasová reportáž s maximální stopáží do 30 minut, odvysílaná v období od 1. 1. 2016 do 31. 12. 2016 vysílatelem na území tzv. visegrádské čtyřky, tj. Česka, Slovenska, Maďarska a Polska a na území přizvaných vysílatelů. Pro rok 2017 byl přizván Mitteldeutscher Rundfunk. 

V kategorii Reportáž bylo přihlášeno 13 reportážních příspěvků z pěti zemí a Festivalový výbor vylosoval pořadí, ve kterém budou uvedeny během veřejného poslechového dne:
 

1. Hi there, neighbour
 
Roman Nuck / Mitteldeutscher Rundfunk / Německo 

Tři země, tři rozhlasové společnosti – jeden produkt. Každou neděli MDR 1 Radio Sachsen vysílá 30 minut ze tří studií. O čem si naši sousedé povídají, čemu se smějí nebo na co si stěžují? 

2. Calais, dále cesta nevede…
Jan Šmíd / Český rozhlas / Česká republika 

Reportáž je z města Calais ze severní Francie, kam byla několik let soustředěna pozornost světových médií. A to kvůli táboru, v němž přežívalo v posledních měsících na deset tisíc uprchlíků Autor přibližuje jejich život včetně podmínek v táboře, zajímá se o jejich sny, tužby i plány a popisuje jejich snahu dostat se za každou cenu do Velké Británie. 

3. Nelegální hazard v Brně
Tomáš Jelen / Český rozhlas / Česká republika 

Za tři roky postupné regulace hazardu z Brna zmizelo přes 96 procent výherních automatů. Alespoň to říkají statistiky ministerstva financí. Provozovatelé heren ale přišli s novou fintou, jak obejít zákazovou vyhlášku i loterijní zákon. Ve dvou černých hernách natáčel se skrytým mikrofonem reportér Českého rozhlasu Tomáš Jelen. 

4. Narkomani bez domova
 
Dagmar Mozolová / RTVS / Slovensko 

Narkomani bez domova z cyklu „Opři se o mě“ je příběh dvou mužů, kteří se potkali na úplném dně svých životů, jako bezdomovci závislí na drogách. Hovoří o své minulosti, o osobě, která jim v poslední chvíli podala pomocnou ruku. Dnes mají oba opět práci, snaží se znovu navázat narušené vztahy a pomáhat lidem, kteří se nachází v podobné situaci jako kdysi oni. 

5. Sounds and smells
 
Alicja Grembowicz / Polskie Radio / Polsko 

Remigiusz Pawlak, hrdina této reportáže, přišel v raném dětství o zrak. Porozumění zvukům a pachům je pro něj klíčem k chápání okolní skutečnosti. V této reportáži nám otvírá fascinující neviditelný svět. 

6. Chatka v koncentráku Hradišťko
 
Ľubomír Smatana / Český rozhlas / Česká republika 

Na území protektorátu Čechy a Morava existovaly koncentrační tábory, které hlídaly jednotky SS. Na rozdíl od Terezína se o nich téměř vůbec neví a na jejich místech až na výjimky nejsou ani památníky. Tábor Hradišťko na Benešovsku, který byl pobočkou koncentračního tábora Flossenbürg, je jedním z nich. Dochovala se z něj dřevěná budova marodky – dnes obydlená chatka svérázného majitele. 

7. Marble and children
Agnieszka Czyżewska Jacquemet a Katarzyna Michalak / Radio Lublin / Polsko 

Marble and Children je univerzální příběh o uprchlících, kteří se snaží získat azyl, jelikož mají strach a obavy o budoucnost svých dětí. Agnieszka a Katarzyna strávily několik dní na nádraží v Brestu a poslouchaly pohnuté příběhy o pronásledování a násilí od uprchlíků z Čečenska, kde se podle oficiálních zdrojů situace stále zlepšuje. 

8. „Zum Frühstück nach Prag“
Silvio Zschage / Mitteldeutscher Rundfunk / Německo 

MDR 1 Radio Sachsen sleduje otevírání dálnice D8 mezi Drážďany a Prahou. Moderátor Silvio Zschage bude v živých vstupech podávat zprávy z několika zastávek na této trase – ze stanoviště před autobusem, od snídaňového stolu a vánočního trhu v Praze. 

9. The Boys of Budapest
István Domokos / MTVA / Maďarsko 

Kdo byli „Boys of Budapest“? Byli to dvacetiletí mladíci, kteří bojovali proti sovětským okupantům v roce 1956. Mnozí z nich byli veliteli ozbrojených povstaleckých skupin, tudíž většina z nich zahynula, nebo byli později popraveni. 

10. Tapecutter
Ewelina Karpacz-Oboładze / Polskie Radio / Polsko 

Dne 24. října 2016 zemřel ve Varšavě ve věku 84 let Eugeniusz Rudnik, mistr avantgardní hudby. Byl jedním z prvních zvukových inženýrů v Polsku, kteří pracovali s elektroakustickou hudbou. Do konce života byl velmi oblíbený u mladé generace DJs, performerů a skladatelů. 

11. The Hero of Brussels
István Domokos / MTVA / Maďarsko 

Zsigmond Göndöcs odjel pomáhat na Srí Lanku poté, co jihovýchodní Asii zasáhla v roce 2004 vlna tsunami. Jelikož své profesi zcela propadl, nepřekvapí, že byl prvním člověkem, který začal pomáhat zraněným při výbuchu u stanice bruselského metra v roce 2016. 

12. Boženka
 
Jan Suchan / Český rozhlas / Česká republika 

Boženka je vážně nemocná. Trpí spinální muskulární atrofií, při které se pacienti obvykle dožívají dvou let věku. Jí jsou tři. Díky rodičům, ale také strýci - olympijskému medailistovi a mistru světa ve vodním slalomu Vavřinci Hradilkovi - Boženka zpívá ve sboru a jezdí na koni. Reportáž o bojovnosti, víře, optimismu i rodinné soudržnosti. 

13. Brusel věří životu
 
Ivica Ruttkayová / RTVS / Slovensko 

Svět se změnil, již není tím bezpečným místem, jak jsme ho znali. Každá nová zpráva o teroristickém útoku nás hluboce zasáhne svoji brutalitou a šokujícími informacemi o obětech. Reportérka Ivica Ruttkayová měla možnost se sejít se Slováky žijícími a pracujícími v Bruselu a hovořit s nimi o událostech, které měly přímý dopad na jejich životy. 

Každá soutěžní kategorie bude hodnocena vlastní odbornou porotou složenou z pěti členů. Hodnocení děl v hlavní soutěži provádí porota tajným hlasováním po vyslechnutí soutěžních pořadů. 

Vítězové na prvních třech místech budou díky podpoře Mezinárodního visegrádského fondu oceněni finanční odměnou ve výši 1 500, 1 000 a 500 eur. 

Uděleny budou:
1. cena Prix Bohemia Radio;
2. cena Prix Bohemia Radio;
3. cena Prix Bohemia Radio. 

Porota kategorie Reportáž 

Emily Thompson (Radio Free Europe /Radio Liberty)
Klára Stejskalová (ČR)
Rastislav Šimášek (Slovensko)
Andrzej Brzoska (Polsko)
Erika Farkas (Maďarsko) 

Odborná porota bude doplněna o nezávislou studentskou porotu. Tato porota rozhodne o držiteli Cen studentů ze všech soutěžních pořadů nebo reportáží bez ohledu na předvýběr odborné poroty. 

Studentská porota kategorie Reportáž 

MgA. Tereza Reková
Janáčkova akademie múzických umění Brno, Doktorský program – Dramatická umění 

Vystudovala jsem rozhlasovou a televizní dramaturgii a scenáristiku, a protože jsem se se svou Alma mater nechtěla rozloučit tak snadno, nastoupila jsem zde ještě na doktorská studia. Jsem aktivní rozhlasovou dokumentaristkou (natáčím pro cykly Českého rozhlasu Dokument Dvojky a Dobrá vůle) a tvůrkyní rozhlasových her, vedle zvuku pracuji také s obrazem, pravidelně přispívám do cyklu ČT Babylon či Sousedé. 

Sára Matůšová
Univerzita Palackého Olomouc, Filozofická věda, studium žurnalistiky a divadelní vědy 

Jsem členem studentského rádia UP AIR a také redaktorkou The Student Times. Hraju na violoncello, odmala se věnuju folklóru (#hrdýValach) a kromě něj jsem závislá na kávě a gramofonových deskách. 

Bc. Ladislav Novák
Univerzita Karlova Praha, Fakulta sociálních věd, Katedra bezpečnostních studií 

Už to budou skoro tři roky, co vedu UKáčko.tv - studentskou televizi na Univerzitě Karlově. Natáčíme reportáže o dění na univerzitě a učíme studenty z celé školy jak držet mikrofon a nebát se kamery. Studentská a vysokoškolská témata rozebírám i v rozhlase. Na Radiu Wave připravuji magazín Universum. 

Letošní ročník festivalu Prix Bohemia Radio je podpořen grantem Mezinárodního Visegrádského fondu. 

Partneři

 • Logo IVF - Foto: International Visegrad Fund
 • Polskie Radio - Foto: Polskie Radio
 • RTVS - Foto:  RTVS
 • MTVA - Foto: MTVA organization
 • Město Olomouc - Foto: Město Olomouc
 • Univerzita Palackého v Olomouci - Foto:  Univerzita Palackého Olomouc
 • Herecká asociace - Foto:  Herecká asociace
 • Olomoucký kraj - Foto:  Olomoucký kraj
 • České Radiokomunikace - Foto:  České radiokomunikace
 • Vápenka Vitoul - Foto: Vápenka Vitoul
 • Sklárny Bohemia - Foto:  Sklárny Bohemia Poděbrady
 • Pivovar Chomout - Foto: Pivovar Chomout
 • Opel Moto Morava - Foto: Opel Moto Morava
 • Opel Moto Morava - Foto: Opel Moto Morava
 • Deník - Foto:  denik.cz
 • olomouc.cz - Foto: olomouc.cz
 • Moravský senior - Foto: Moravský senior

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace