Volební řád Rady ČRo (součást jednacího řádu)
pro volby předsedy, místopředsedů, tiskového mluvčí Rady ČRo, členů a předsednictva Dozorčí komise a odvolání/jmenování GŘ ČRo. Tento volební řád je nedílnou součástí jednacího řádu.
Obecná ustanovení:
Všechny volby probíhají tajně, pokud není volebním řádem stanoveno jinak. Hlasuje se volebními lístky označenými vždy pozicí, do které se volí a pořadovým číslem volby a kola volby. Lístky musejí být jednotné a označené razítkem Rady ČRo. Pro účel volby je připravena volební urna.
O všech volbách se pořizuje protokol, který je uložený na sekretariátu Rady ČRo a který podepíší všichni členové volební komise. Volební lístky a protokol musejí být po volbě zapečetěny v označené obálce.
Volba orgánů Rady ČRo:
1. Mandát orgánů Rady je dvouletý. Volební zasedání Rady se koná vždy jednou za dva roky (v sudých letech). Volba předsednictva může proběhnout i v jiném termínu dle podmínek upravených jednacím a volebním řádem.
2. Tajné hlasování řídí tříčlenná volební komise volená ze členů Rady, která si ze svého středu zvolí předsedu.
3. Předseda volební komise seznámí všechny přítomné před procedurou volby s platným volebním řádem.
4. Hlasuje se v tomto pořadí.
a) volba předsedy
b) volba místopředsedů
c) volba tiskového mluvčí
I. Volba předsedy, místopředsedů
1. Předseda volební komise vyzve členy Rady k navržení kandidátů na obsazovaný post.
2. Navržený kandidát vyjádří ústní souhlas se svou kandidaturou. V případě nepřítomnosti navrženého kandidáta je vyžadován písemný souhlas. V případě, že je člen volební komise navržen na volenou funkci, zvolí Rada náhradníka na jeho místo.
3. K navrženým kandidátům je vedena rozprava.
4. Po ukončení rozpravy rozdá volební komise hlasovací lístky s označením volba předsedy/místopředsedů Rady ČRo kolo prvé.
5. Předseda volební komise před volbou přečte navržená jména kandidátů a zajistí přípravu volebních lístků. V případě, že je na volebním lístku napsán jiný kandidát(i), je volební lístek volební komisí prohlášen za neplatný.
6. Volitel upraví volební lístek tak, že na volebním lístku označí
a) nejvíce jedno jméno z řádně navržených při volbě předsedy Rady.
b) nejvíce dvě jména z řádně navržených při volbě místopředsedů Rady.
7. Výsledek voleb vyhlašuje předseda volební komise.
8. Na místo předsedy/místopředsedy Rady je zvolen ten kandidát, který získal nadpoloviční počet hlasů všech členů Rady (5).
9. Nezíská-li v 1. kole volby předsedy žádný z kandidátů nadpoloviční většinu hlasů (5) následuje kolo druhé, do 2. kola postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů z 1. kola. V případě rovnosti hlasů se hlasuje o všech kandidátech s nejvyšším stejným počtem hlasů. Volební komise rozdá volební lístky s označením: volba předsedy kolo druhé. Předseda volební komise přečte jména kandidátů, kteří postoupili do kola druhého a zajistí úpravu volebních lístků.
10. Nezíská-li v 1. kole volby místopředsedů žádný, nebo pouze jeden z kandidátů nadpoloviční většinu hlasů (5), následuje kolo druhé, do 2. kola pro obsazení zbylých míst postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů z 1. kola. V případě rovnosti hlasů se hlasuje o všech kandidátech s nejvyšším stejným počtem hlasů. Volební komise rozdá volební lístky s označením: volba místopředsedů kolo druhé. Předseda volební komise přečte jména kandidátů, kteří postoupili do kola druhého a zajistí úpravu volebních lístků.
11. V případě nezvolení místopředsedy Rady v kole druhém se volba opakuje s nově navrženými kandidáty. Pokud ani po opakované proceduře volby nedojde ke zvolení místopředsedy/místopředsedů , rozhodnou členové Rady o náhradním termínu volby, nejpozději však do deseti kalendářních dnů.
12. Pokud předseda Rady ČRo přestane z jakýchkoliv důvodů vykonávat svou funkci, Rada ČRo aklamací zvolí na jeho místo jako úřadujícího předsedu jednoho z místopředsedů Rady ČRo, a to do řádné volby předsednictva Rady ČRo.
II. Volba tiskového mluvčí
1. Tato volba probíhá aklamací a řídí ji předseda volební komise.
2. Předseda volební komise vyzve členy rady k navržení kandidátů na tento obsazovaný post.
3. Navržený kandidát vyjádří ústní souhlas se svou kandidaturou. V případě nepřítomnosti navrženého kandidáta je vyžadován písemný souhlas.
4. K navrženým kandidátům je vedena rozprava.
5. Po ukončení rozpravy se hlasuje o kandidátech v tom pořadí, jak byli navrženi.
6. Zvolen je ten kandidát, který získá nadpoloviční většinu hlasů přítomných volitelů.
7. Nezíská-li v 1. kole volby tiskového mluvčí žádný z kandidátů nadpoloviční většinu hlasů, postupují do 2. kola dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů z 1. kola. V případě rovnosti hlasů se hlasuje o všech kandidátech s nejvyšším stejným počtem hlasů, a to v abecedním pořadí.
8. V případě nezvolení tiskového mluvčí Rady v kole druhém se volba opakuje s nově navrženými kandidáty. Pokud ani po opakované proceduře volby nedojde ke zvolení, rozhodnou členové Rady o náhradním termínu volby, nejpozději však do deseti kalendářních dnů.
III. Volba dozorčí komise
Volba členů Dozorčí komise probíhá každé dva roky. Členové Dozorčí komise mohou být voleni opětovně, ne však více než 2 po sobě jdoucí funkční období. Měsíc před termínem konáním volby Dozorčí komise shromáždí Rada ČRo návrhy na kandidáty Dozorčí komise. Navržení kandidáti na zasedání předsednictva Rady ČRo vysloví souhlas s nominací a dodají životopisné údaje.
1. Volbu členů DK řídí tříčlenná volební komise zvolená ze členů Rady ČRo, která si ze svého středu zvolí předsedu.
2. Předseda volební komise seznámí přítomné členy Rady ČRo s volebním řádem volby členů Dozorčí komise.
3. Předseda volební komise ručí za přípravu volebních lísků se jmény všech kandidátů a zároveň předloží písemný souhlas s nominací všech navržených včetně jejich životopisných údajů.
4. K navrženým kandidátům je vedena rozprava.
5. Po ukončení rozpravy rozdá volební komise hlasovací lístky s označením volba členů Dozorčí komise, první kolo.
6. Volitel upraví volební lístek tak, že na volebním lístku označí nejvíce 5 kandidátů. V případě, že je na volebním lístku označeno méně než pět kandidátů, je volební lístek platný. V případě, že je označeno více než pět kandidátů, je volební lístek neplatný.
7. V prvním kole je z navržených kandidátů zvolený ten, který získá nadpoloviční počet hlasů členů Rady ČRo (5). V případě, že v prvním kole volby nebylo zvoleno všech 5 členů DK, pokračuje volba druhým kolem. Do druhého kola postupují kandidáti s nejvyšším počtem hlasů podle počtu neobsazených míst (např. pokud byli v prvním kole zvoleni 2 členové DK, postupují do 2. kola tři kandidáti s nejvyšším počtem hlasů). V případě rovnosti hlasů postupují do 2. kola ti kandidáti, kteří dostali stejný nejvyšší počet hlasů.
8. Pokud ani ve 2. kole volby nebyli zvoleni všichni členové DK, opakuje se volba od okamžiku nových návrhů (z navržených kandidátů pro první volbu). Pokud ani ve druhé volbě nedojde ke zvolení celé DK, připraví Rada ČRo novou volbu, a to nejdéle do 10 kalendářních dnů.
9. Zvolená Dozorčí komise na prvním zasedání v novém složení volí ze svého středu předsedu a místopředsedu DK. Volba probíhá tajně a analogicky podle volebního řádu Volby členů Dozorčí komise. Volby se jako pozorovatel účastní pověřený člen Rady ČRo.
IV. Odvolání a volba generálního ředitele ČRo
A. Odvolání generálního ředitele:
1. Návrh na odvolání generálního ředitele může podat kterýkoli člen Rady ČRo. Návrhu na odvolání generálního ředitele ČRo zpravidla předchází výtka generálnímu řediteli, která může být podkladem pro písemné odůvodnění návrhu. Pokud některý z členů Rady ČRo navrhne odvolání generálního ředitele bez předchozí výtky, připraví písemné odůvodnění svého návrhu.
2. Rada ČRo si ze svého středu zvolí tříčlennou komisi, která bude řídit tajné hlasování o odvolání generálního ředitele ČRo. Komise si ze svého středu zvolí předsedu.
3. Volební komise připraví hlasovací lístky se dvěma otázkami:
a) souhlasím s odvoláním generálního ředitele
b) nesouhlasím s odvoláním generálního ředitele
4. Předseda volební komise seznámí před tajným hlasováním členy RČRo s postupem pro odvolání generálního ředitele a zároveň oznámí způsob, jakým budou členové Rady ČRo upravovat hlasovací lístek.
5. Generální ředitel ČRo je odvolaný, pokud pro jeho odvolání hlasovalo 6 členů Rady ČRo.
6. Předseda komise neprodleně po sečtení hlasů seznámí písemnou formou generálního ředitele s výsledkem hlasování. V případě odvolání je požadováno písemné odůvodnění.
7. Předseda volební komise zajistí nejpozději do 7 dnů po doručení oznámení o odvolání generálnímu řediteli uveřejnění zdůvodnění a výsledek hlasování na internetových stránkách Rady ČRo.
B. Volba generálního ředitele:
1. Rada ČRo po odvolání či ukončení mandátu generálního ředitele rozhodne veřejným hlasováním o tom, zda na uvolněné místo generálního ředitele ČRo vypíše výběrové řízení.
2. V případě, že výběrové řízení není většinou 5 hlasů schváleno, stanoví Rada ČRo termín pro podávání nominací na generálního ředitele, nejdéle však do 10 kalendářních dnů.
3. V případě, že Rada ČRo schválí většinou 5 hlasů výběrové řízení na generálního ředitele, nejpozději do 10 kalendářních dnů výběrové řízení vyhlásí.
4. Výběrové řízení řídí předsednictvo Rady ČRo, sledovat průběh výběrového řízení může každý člen Rady ČRo.
5. Po proběhlém výběrovém řízení se Rada ČRo seznámí se všemi kandidáty.
6. Před vlastní volbou zvolí Rada ČRo tříčlennou volební komisi, která si ze svého středu zvolí předsedu.
7. Předseda volební komise připraví volbu generálního ředitele na nejbližší veřejnou schůzi Rady ČRo bezprostředně následující po uzavření nominací kandidátů, resp. po uzavření výběrového řízení.
8. Předseda volební komise připraví na den volby volební lístky se jmény všech navržených kandidátů.
9. Předseda volební komise seznámí členy Rady ČRo s navrženými kandidáty i s volebním řádem pro volbu generálního ředitele.
10. K navrženým kandidátům je vedena rozprava členů Rady ČRo.
11. Po rozpravě seznámí předseda volební komise volitele se způsobem úpravy volebních lístků pro prvé kolo prvé volby.
12. Volitelé označí na volebním lístku jedno jméno nominovaných kandidátů. Neplatný je ten volební lístek, na němž je označeno více kandidátů než jeden. Pokud volitel neoznačí žádného kandidáta, je jeho volební lístek platný.
13. Generálním ředitelem Českého rozhlasu se stává kandidát, který získal nejméně 6 hlasů volitelů.
14. Pokud v první kole první volby není žádný kandidát zvolený, připraví předseda volební komise 2. kolo volby. Do 2. kola postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů. Při rovnosti hlasů do 2. kola postupují všichni kandidáti se stejným nejvyšším počtem hlasů.
15. Pokud ani ve 2. kole první volby není zvolený žádný kandidát, může předseda volební komise okamžitě vyhlásit druhou volbu s tím, že jsou do ní zařazeni všichni nominovaní kandidáti pro první volbu. Předseda volební komise ale může rozhodnout, že druhá volba s kandidáty nominovanými do první volby bude v jiném termínu, nejpozději však do 10 pracovních dnů. Pokud ani z druhé volby nevzejde generální ředitel ČRo, vyhlásí Rada ČRo novou volbu generálního ředitele ČRo, pro kterou může vyhlásit i nové výběrové řízení.
16. Rada ČRo po neúspěšné druhé volbě generálního ředitele ČRo zveřejní na následující schůzi Rady další postup ve volbě generálního ředitele ČRo, přičemž se řídí ustanovením svého volebního řádu písmena B. Volba generálního ředitele: odstavec 1, 2, 3, a zákonem 484/1991 Sb. o Českém rozhlasu § 9 odstavec 11.
