Podnět posluchačky ohledně hlasitosti znělek v ČRo (červenec 2018)

Projednáno na veřejné schůzi Rady Českého rozhlasu 25. 7. 2018

Text stížnosti
 

Dobrý den,
obracím se na vás s prosbou o ovlivnění současné podoby znělky ČRo PLUS.
Její znění je velmi ostré, nám starším lidem řeže do sluchu jako žiletky. Je to velmi nepříjemné.
Jsem zvyklá již velmi dlouho poslouchat tuto stanici a její zajímavé pořady, ale se změnou znělky a znělkových mezistupů na současnou podobu, je poslech téměř utrpením. Přimlouvám se za mnoho takto postižených posluchačů.
Předem děkuji za odpověď 

Vaše posluchačka  

Odpověď Rady ČRo 

Vážená paní posluchačko,
jménem Rady Českého rozhlasu Vám děkuji za zájem o veřejnoprávní rozhlasové vysílání i za Váš podnět. Jako obvykle si Rada ČRo vyžádala k dané záležitosti vysvětlení, kterého se podle našeho názoru vedení Českého rozhlasu zhostilo uspokojivě. Dovoluji si jej proto k tomuto dopisu připojit s tím, že Rada ČRo s ním vyslovuje svůj souhlas. 

S úctou, jménem Rady ČRo 

Hana Dohnálková,
předsedkyně Rady Českého rozhlasu 

Vyjádření vedení ČRo  

Dobrý den, 

subjektivní hlasitost znělek je ovlivněna mnoha faktory. Obecně jsou znělky z uměleckých důvodů chápány jako oddělení jednotlivých programových pasáží a připomenutí posluchači, kterou stanici právě poslouchá. Výrobě znělek je věnovaná značná péče a jejich výraznější charakter je uměleckým záměrem. Výsledný dojem z hlasitosti je pak významným způsobem ovlivněn též kmitočtovou charakteristikou přijímače. Na různých typech přijímačů se výsledný subjektivní dojem z hlasitosti může lišit. Zvýraznění vysokých nebo hlubokých kmitočtů v reprodukci může způsobit dojem vyšší hlasitosti u znělek. 

Co se týká technických parametrů vysílání, podléhají v případě vysílání v pásmu VKV FM doporučení Mezinárodní telekomunikační unie ITU BS.R-412. Toto doporučení požaduje vysílání s tzv. omezením výkonu multiplexního signálu. Znamená to, že výkon řečového signálu a výkon znělek jsou udržovány na stejných hodnotách s přesností na desetiny decibelu. Český rozhlas využívá omezení výkonu zvukového signálu na předem danou úroveň i na ostatních distribučních platformách jako je DAB+, DVB-T a internetový webcasting. 

S pozdravem 

Mgr. Ondřej Nováček
ředitel Programu 

Autor:  Klára Koblížková
 

Stížnosti a podněty

Rada ČRo se rozhodla na svých webových stránkách zveřejňovat stížnosti a podněty posluchačů ČRo a následné odpovědi. V souladu se svými usneseními č. 55/6 a 11/10 nebude reagovat na stížnosti, které nejsou plně identifikovány, tak jak to ukládá zákon o svobodném přístupu k informacím č. 106/1999 Sb., v platném znění.
Vzhledem k ochraně osobních údajů zveřejňujeme pouze jméno tazatele a obce trvalého bydliště.Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas