31. října  2017  rubrika: Stížnosti a podněty posluchačů ČRo

Stížnost posluchače J. Bečváře ohledně signálu ČRo Plus na Kladensku (říjen 2017)

Projednáno na veřejné schůzi Rady Českého rozhlasu 31. 10. 2017

Text stížnosti
 

Vážení radní,
jsem opravdu nadšeným posluchačem vašeho Rozhlasu Plus. Tuto stanici považuji za to nejlepší co na všech vlnových rozsazích v ČR existuje.Opravdu je to stanice pro lidi, kteří chtějí vědět víc.
Kvalitní komentátoři, velmi dobré analýzy, zprávy v souvislostech, prostě vynikající. Doma i v autě mám naladěno 92,6 na první předvolbě.
Ale já bydlím na Kladensku, cca 8 km od tohoto města. Doma chytím Vaše vysílání naprosto bez problémů. Ale jak vyjedu autem opravdu trpím špatným pokrytím signálu. Každý kopeček, i menší údolí zeslabí příjem na nepoužitenou úroveň.Na navolenou frekvenci se tlačí jiná stanice, nebo je signál tak slabý, že není rozumět. A není to přijímačem, používám autoradio Pioneer, které je kvalitní.
Chci se tedy zeptat, uděláte něco, nebo máte v plánu technické optaření, které by zajistilo lepší pokrytí alespoň na úrovni ČR 1 nebo 2 v této části Středočeského kraje. Nebo mi můžete poradit jinou frekvenci vysílání, na níž by byl kvalitnější a stabilnější příjem.
Děkuji za informaci.
Ing. Jiří Bečvář 

Odpověď Rady ČRo 

Vážený pane Bečváři, 

děkujeme za Váš podnět, o vyjádření jsme prostřednictvím generálního ředitele požádali příslušného člena vedení Českého rozhlasu. Poskytl ho ředitel Techniky a správy Českého rozhlasu Karel Zýka.
Rada Českého rozhlasu se s jeho vyjádřením, které k naší odpovědi přikládáme, seznámila a považuje ho za vyčerpávající.
Ještě jednou děkujeme za Váš zájem o Český rozhlas, věříme, že zůstanete jeho posluchačem. 

S přátelským pozdravem
jménem Rady ČRo
Hana Dohnálková, předsedkyně 

Vyjádření vedení ČRo
 

Dobrý den, 

vážíme si Vašeho zájmu o program Českého rozhlasu. Naší dlouhodobou snahou je zlepšovat pokrytí našich stanic. V nedávné minulosti jsme například spustili dva nové vysílače stanice ČRo Plus v oblasti severních Čech a střední Moravy a v hledání nových kmitočtů i nadále pokračujeme, byť je to velmi obtížné protože VKV spektrum je již téměř zcela obsazené. 

Pokrytí stanice ČRo Plus v Kladně a okolí jsme na základě Vaší připomínky ověřili výpočtem pomocí systému Radiolab, který numericky simuluje pokrytí území signálem FM vysílačů. Blízké okolí Kladna by mělo být dostatečně pokryto signálem pražského vysílače 92,6 MHz (lokalita Mahlerovy sady). Tento vysílač dle simulace pokrývá oblast až 10 km na západ a na sever od Kladna. Pokud, jak píšete, máte problémy s příjmem pouze v autě, mohlo by se jednat o závadu mimo autorádio, například anténní konektor, nebo vadný anténní zesilovač (který je integrován přímo v anténě a který často vlivem pronikající vlhkosti ztratí svoji funkci). 

Ještě jednou děkujeme za Váš podnět. V případě jakýchkoliv dotazů můžete přímo telefonicky kontaktovat naše Oddělení distribuce signálu na tel. č.: 221 553 262. 

S úctou 

Ing. Karel Zýka
ředitel Techniky a správy 

Autor:  Klára Koblížková
 

Stížnosti a podněty

Rada ČRo se rozhodla na svých webových stránkách zveřejňovat stížnosti a podněty posluchačů ČRo a následné odpovědi. V souladu se svými usneseními č. 55/6 a 11/10 nebude reagovat na stížnosti, které nejsou plně identifikovány, tak jak to ukládá zákon o svobodném přístupu k informacím č. 106/1999 Sb., v platném znění.
Vzhledem k ochraně osobních údajů zveřejňujeme pouze jméno tazatele a obce trvalého bydliště.Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas