Stížnost posluchače J. Ježka ohledně informací v pořadu Muzikálový expres na stanici ČRo Dvojka (srpen 2017)

Projednáno na veřejné schůzi Rady Českého rozhlasu 28. 8. 2017

Text stížnosti
 

Vážená rado, 

dnes jsem nhodou poslouchal Muzikál expres vysílaný na dvojce.
Pan Pavel Bár uvádí mj. že letos bude 25. výročí uvedení muzikálu Bídníci na české scéně.
Prokazuje ale naprostou neznalost historie uvedení tohoto muzikálu a neuvádí ani představitele.
zcela zapomíná, kdo zpíval hlavní roli při premiéře v roce 1992.
Je ostudné a smutné, že si u příležitosti tohoto výročí nikdo nevzpomene na pana Jana Ježka.
V roce 1992 dostal příležitost ztvárnit postavu Jeana Valjeana v muzikálu Les Misérables, v letech 2003-07 pak i v novém nastudování tohoto úspěšného díla.
Patrně upadl v zapomnění i když jako Jean Valjan reprezentova ČR v Londýně. 

Pan Pavel Bár by si měl program lépe připravit a neprosazovat pouze současné interperety. 

S pozdravem 

Ing. Jaroslav Ježek 

Odpověď Rady ČRo 

Vážený pane Ježku,
děkuji Vám za Váš kritický zájem o vysílání Českého rozhlasu, jemuž - jak doufám - zachováte i nadále přízeň navzdory Vašim výhradám. Vaši stížnost Rada ČRo předala příslušnému vedoucímu pracovníku ČRo s pokynem k vyjádření, jež k tomuto dopisu připojuji. S vyjádřením ředitele Českého rozhlasu Dvojka Martina Gromana se Rada ČRo ztotožnila. 

S přátelským pozdravem
jménem Rady ČRo
Hana Dohnálková, předsedkyně 

Vyjádření vedení ČRo
 

Vážený pane Ježku, 

dovolte mi, abych reagoval na Vaši stížnost týkající se pořadu Muzikál expres, který Český rozhlas Dvojka vysílal 2. července letošního roku. Muzikál expres o prázdninách (tak jako většina hudebních pořadů) přináší reprízy. Dne 2. července jsme tedy opakovali vydání z 28. května 2017. Jeho hostem po celou dobu byla operní pěvkyně a muzikálová herečka Michaela Gemrotová. V pořadu byly prezentovány její nové nahrávky, které ČRo realizoval a tematicky se Muzikál expres zaměřil na hledání a vytváření mostů mezi hudebně-dramatickými žánry opera a muzikál. Mimo jiné přinesl informace o chystaném muzikálovém koncertu a CD Adama Plachetky, který ČRo chytá na letošní rok a pražský podzimní koncert britské operně muzikálové hvězdy Sarah Brigtmanové. Z tiskové informace hudebního festivalu PROMS bylo také v průběhu pořadu citováno několik informací o letošním ročníku.  

Ve 22. minutě pořadu zazněla informace, že: "U příležitosti letošního 25. výročí české premiéry Bídníků uspořádá na podzim PROMS velký muzikálový koncert ve kterém vedle ukázek z Bídníků zazní skladby z dalších slavných muzikálů". Jejich názvy byly jmenovány a uvedeni i zpěváci, kteří se koncertu zúčastní." Nešlo tedy o příspěvek k 25. výročí české premiéry Bídníků.  

Požádal jsem autora Muzikál expresu Michaela Prostějovského, jestli by mi nenapsal, jak se výročí Bídníků budou věnovat a zda plánují například připomínku také účinkování Jana Ježka: "Bídníkům se Muzikál expres průběžně věnuje a v takovém případě vždy nejvýznamnější představitele, tedy i Jana Ježka jmenuje. Jako případ uvádím, že Muzikál expres v roce 1992 po premiéře věnoval muzikálu celou hodinu. Tehdy jsem si pozval režiséra a producenta. Rovněž před pěti lety odvysílal příspěvek k 20. výročí pražské premiéry. Nevylučuji, že po prázdninách, po odstartování aktuálních pořadů, na toto výročí dojde v rámci sumarizace letních aktualit a případných výročí. V případě samostatného příspěvku na toto téma rozhodně nebudou tehdejší hlavní představitelé opomenuti." 

Příjemný den přeje 

PhDr. Martin Groman, Ph.D.
šéfredaktor ČRo Dvojka 

Autor:  Klára Koblížková
 

Stížnosti a podněty

Rada ČRo se rozhodla na svých webových stránkách zveřejňovat stížnosti a podněty posluchačů ČRo a následné odpovědi. V souladu se svými usneseními č. 55/6 a 11/10 nebude reagovat na stížnosti, které nejsou plně identifikovány, tak jak to ukládá zákon o svobodném přístupu k informacím č. 106/1999 Sb., v platném znění.
Vzhledem k ochraně osobních údajů zveřejňujeme pouze jméno tazatele.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas