Stížnost posluchače J. Kašáka ohledně vysílání stanice ČRo Vltava (únor 2018)

Projednáno na veřejné schůzi Rady Českého rozhlasu 28. 2. 2018

Text stížnosti
 

Dobrý den, podávám stížnost na obsah vysílání stanice VKV Vltava, jsem dlouholetým posluchačem stanice ale jak čas běží, tak se obsah vysílání tak dramaticky změnil , že je to spíše protikomunistická propaganda a původní obsah stanice se již vytrácí, především dopoledne se stává stanice neposlouchatelnou, ta jejich programová náplň MOZAIKA to je opravdu hrůza a děs, připomíná mi to silně politické noviny na vojně, kde jsme to museli povinně snášet, tato politická vložka jinak to snad ani nelze nazvat natolik hyzdí a pošpiňuje kdysi vynikající stanici Vltava, která a to si dovolím říci byla i v době totality apolitická tj.- nebyl v ní náznak politické propagandy a vysílali se tam překrásné skladby , který dnes už se ani nevysílají, šlo zejména o věhlasné umělecké díla významných autorů a skladatelů, jako Leoš Janáček, Mozart, Fibich, Čaikovsky, Debussy,Dvořák,Ravel, atd… a dnes?, skoro k neposlouchání a to především dopoledne – samé žvásty kolik stojí vstupenky a jaká vyjde kniha , a kde jsou vernisáže a kdy jsou otevřené atd…… a pořád dokola, to přece není ani už původní obsah původní stanice ale sprostá reklama a kulturní brak pseudoneuznalých umělců co s uměním nemají nic společného a neustále se tam vnucuje ta hnusná komerce a reklama, udělejte prosím už s tím něco a vraťte Vltavu do původní podoby lidem co si rádi něco poslechnou i ten původní název VLTAVA Vám snad musí už naznačit o jakou stanici by mělo jít, děkuji, že jsem mohl svým příspěvkem pomoci nápravě ,děkuji Josef Kašák 

Odpověď Rady ČRo 

Vážený pane Kašáku,
Rada Českého rozhlasu Vám děkuje za Váš podnět, o vyjádření jsme prostřednictvím generálního ředitele požádali příslušného zástupce vedení Českého rozhlasu. Poskytla ho dnes již bývalá ředitelka Programu Eva Hazdrová-Kopecká a najdete ho v příloze této odpovědi.
Ztotožňujeme se s jejím názorem, že Vaše stížnost mohla být i pro zpracování našeho stanoviska konkrétnější. Rada Českého rozhlasu nicméně bedlivě sleduje dění kolem stanice Vltava, především její klesající poslechovost. Programové změny odstartovaly 1. října loňského roku a radní se domnívají, že v současnosti je ještě příliš brzy na jejich hodnocení. K němu podle vedení Českého rozhlasu dojde koncem letošního roku.
Rada Českého rozhlasu si pravidelně nechává zpracovávat odborné nezávislé analýzy na různá témata. Je pravděpodobné, že jedna z následujících se bude týkat právě stanice Vltava. 

S přátelským pozdravem
jménem Rady ČRo
Hana Dohnálková, předsedkyně 

Vyjádření vedení ČRo
 

Vážený pane Kašáku, 

děkuji Vám za Vaši kritickou reflexi vysílání stanice ČRo Vltava. Jsme vděčni za jakoukoli zpětnou vazbu od našich posluchačů, byť jsem byla v tomto případě poněkud překvapena její formou a nad samotným předmětem stížnosti mám několik otazníků:
např. si nejsem jista, kdy pro Vás nastal onen dramatický zlom v programové náplni stanice. Týká se celého vysílání nebo jen dopoledne? Mozaika se s novým vysílacím schématem proměnila jen minimálně – máme dva moderátory, to ano, ale jinak si svou tvář zachovává v posledních 11 letech prakticky beze změny. Kdy jste, prosím, zaznamenal jakoukoli politiku v Mozaice? Kdy jsme přestali vysílat „překrásné skladby“ („věhlasná umělecká díla“)? Jakou reklamu a komerci máte, prosím, na mysli? Jakou „původní podobu“ stanice myslíte? 

Přes množství vlastních otázek se pokusím odpovědět na některé z těch Vašich, alespoň tak, jak jsem je z Vašeho textu vyrozuměla.
Pokud reagujete na úpravu programového schématu Vltavy od 1. 10. 2017, pak ano, vědomě jsme se po 15 (!) letech rozhodli o menší proměnu, vedenou jasnou snahou: posílit na kulturní stanici Českého rozhlasu to, co nemůže nabídnout CD přehrávač nebo jakákoli internetová (on-line) služba, které naši posluchači stále častěji vyhledávají dokonce na úkor samotného vysílání. Možnost naladit si hudbu, jakou mám rád ve chvíli, kdy na ni mám chuť, je pro mnoho posluchačů velmi lákavá. Rádio – rozhlas tím spíše – tak musí přinášet „přidanou hodnotu“, aby odůvodnil v dnešním mediálním světě svou existenci a nutnost lineárního vysílání. Posílili jsme tedy to, co je naše „konkurenční výhoda“: aktuální i názorovou kulturní publicistiku – od rozhovorů se zajímavými tvůrci či interprety, přes reportáže o kulturním dění u nás k diskusím a debatám na rozmanitá témata (např. Vizitka, Reflexe, ArtCafé). Nabízíme mnohem více z mezinárodní hudební výměny s Evropskou vysílací unií (mj. čtvrteční jazzové i páteční klasické večerní koncerty). Přinášíme více pořadů od zajímavých autorů, v nichž se naši posluchači mohou dozvědět leccos nového (Kontexty, Reflexe filosofické i historické, Spirituála ad.).
Domníváme se, že právě v tom je podstata kulturní stanice – kromě uměleckých děl, pro něž stále máme významný prostor, být orientačním bodem pro všechny (z celé naší země), pro něž je kultura a umění nedílnou součástí života.
Ano, je jich možná stále méně, ale i na ně Český rozhlas chce a musí myslet. 

Mozaika je – a od samého počátku vždy byla – hlavním kulturním servisem Vltavy. Její náplní je informovat o aktuálním dění ve všech oblastech kultury resp. umění u nás (a také v zahraničí) – skládat střípek po střípku obraz naší kultury v pražských i mimopražských divadlech, koncertních sálech, výstavních síních, v umělecké kritice, v literatuře… to je posláním Mozaiky, jež patří dlouhodobě k nejsledovanějším prvkům stanice. Vězte, že je to v českém mediálním prostředí unikátní prostor, v němž reflektujeme napříč uměleckými obory vše podstatné, čehož si váží nejen kulturně orientovaní posluchači, ale i samotní tvůrci a umělci. Pro mnohé je Mozaika takřka „denním chlebem“.
Pokud se kdy v Mozaice objeví „politické téma“, je to vždy (!) v úzkém napojení na otázky kulturní a kulturně-společenské (v poslední době např. pohled různých osobností na tu část Programového prohlášení Vlády ČR, která je věnována kultuře resp. kulturní politice). Ryze politická témata v Mozaice nenajdete, pro ta máme další stanice ČRo a věru rádi jim je přenecháváme.
Naopak pozvánek a kulturních tipů je zde celá řada – záměrně – motivujeme posluchače k zájmu o kulturu. „Sprostou reklamou“ nebo „kulturním brakem“ bych to ale nenazvala ani v nejmenším. Možná máte jinou představu o tom, co je umělecky hodnotné a co nikoli. Garantuji Vám ale, že o náplni Mozaiky se během plánovacích porad na denní i týdenní bázi vedou řádná jednání, kde odborní redaktoři - zástupci všech uměleckých oborů – a editoři pečlivě zvažují, co bude obsahem toho či onoho vydání, čemu bude stanice věnovat pozornost a tak vlastně doporučí pozornosti posluchačů.
Hudba, o níž píšete, se z vysílání Vltavy (ani Mozaiky) neztratila. Klasické hudbě patří i nadále v Mozaice průměrně 40 minut denně, jazzu cca 12 minut, 6 minut ostatním žánrům (folk, šanson, world music).
Umělecká (hudební) díla většího rozsahu se pochopitelně do Mozaiky nevejdou, na Vltavě pro ně ale máme dostatek času jinde – především denně v Odpoledním koncertě, v půlhodince Staří mistři, ale zejména v časech večerních, v nichž mají prostor přímé přenosy či záznamy z koncertních síní ČR i světa, případně komponované pořady věnované výlučně klasické hudbě (Akademie, Musica antiqua, Koncert týdne atp.). 

Vážený pane Kašáku,
jsem přesvědčena, že Vltava i nadále je stanicí pro „lidi, co si rádi něco poslechnou“. Domnívám se dokonce, že po změnách, k nimž v říjnu přikročila, ještě více než kdy dřív.
Věřte mi, prosím, že všichni na této stanici jsou – vedle samozřejmé snahy o odvádění kvalitní rozhlasové práce - vedeni snahou o přispění ke kultivaci a zkulturňování veřejného prostoru i vzájemné komunikace mezi lidmi.
Na závěr bych Vám chtěla připomenout, že pokud vyhledáváte klasickou hudbu všech období a forem, na internetu, v DAB či v digitálním televizoru je možno naladit naši sesterskou stanici ČRo D-dur, která nabízí nepřeberné množství hudebních děl – včetně těch od Vámi jmenovaných autorů – 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Snad Vás její program potěší. 

Stejně jako věřím, že pochopíte (a třeba časem i oceníte) naše snažení na Vltavě.
Přála bych si to. 

Přeji Vám vše dobré,
ještě jednou děkuji za zájem o naše vysílání, byť byl projevený jeho kritikou,
a na vlnách jakékoli stanice Českého rozhlasu kéž je Vám vždy příjemně. 

Mgr. Eva Hazdrová Kopecká
ředitelka Programu ČRo 

Autor:  Klára Koblížková
 

Stížnosti a podněty

Rada ČRo se rozhodla na svých webových stránkách zveřejňovat stížnosti a podněty posluchačů ČRo a následné odpovědi. V souladu se svými usneseními č. 55/6 a 11/10 nebude reagovat na stížnosti, které nejsou plně identifikovány, tak jak to ukládá zákon o svobodném přístupu k informacím č. 106/1999 Sb., v platném znění.
Vzhledem k ochraně osobních údajů zveřejňujeme pouze jméno tazatele a obce trvalého bydliště.Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas