20. prosince  2017  rubrika: Stížnosti a podněty posluchačů ČRo

Stížnost posluchače M. Adámka ohledně komentáře prof. I. Lukeše k ovlivňování amerických prezidentských voleb (prosinec 2017)

Projednáno na veřejné schůzi Rady Českého rozhlasu 20. 12. 2017

Text stížnosti
 

Vážená rado, vyslechl jsem si dnes v komentářích po 18. hodině komentář profesora Lukeše k prvním obviněním ve věci údajného ovlivňování amerických prezidentských voleb Rusy.
Vyslechl jsem si to velmi pozorně a rád. A celé to vyvolalo moji otázku?: to Američani před Trumpovým volebním vítězstvím nevěděli, co se jim po Státech prohání za zločince? Ti tam přece neoperují poslední rok. Takovýmito a podobnými zločinnými spolčeními jsou západní včetně naší země prorostlé do morku kosti. Totéž platí o Rusku a platilo zejména za Jelcinových dob, kdy americké firmy, i ty legální, jak jsem Vás již několikrát upozornil, programově korumpovali poslance ruské dumy !!!
A další otázkou je, na kterou byste měli hledat seriozní odpověď, jak tito mohli, případně ovlivnili rozhodnutí konkrétních voličů, zejména amerického středozápadu, kteří dlouhodobě projevují nespokojenost se stavem své domoviny a hledají změnu - zadlužování veřejných financí, majetková diferenciace, korupční klientelismus, úpadek celých hospodářských odvětví; to celé trvající několik desítek let.
Na tyto otázky jsem dosud v našich médiích, vesměs zaslepeně proamericky orientovaných, včetně veřejnoprávních, nezaslechl ani pokus, natož náznak odpovědi. Pokud se prokáže, že takové zločinné spolčení organizoval přímo Kreml nebo jiná vrcholová ruská síla, budu první, kdo to odsoudí a vyvodí z toho pro sebe závěry. Stejně tak ovšem odsuzuji Američany a další země, kteří dělají, jak jsem předznamenal, totéž jiným - a co je vůbec nejhorší - rozvojovým zemím, jejichž obyvatelé nemají šanci se bránit.
My máme nejblíž k Německu, jsme na něm nejvíc závislí a jen díky německému vlivu jsme se v 19. století stali průmyslovou zemí. Tak byste měli do hloubky rozebrat skutečné postoje německých špiček k Rusku, Rusům i jmenovitě Putinovi. Ani to jste dosud neudělali, přestože v Rusku byl na návštěvě německý prezident.
Očekávám adekvátní písemnou reakci. Milan Adámek  

Odpověď Rady ČRo 

Vážený pane Adámku,
Rada Českého rozhlasu Vám děkuje za Váš podnět, o vyjádření jsme prostřednictvím generálního ředitele požádali příslušného zástupce vedení Českého rozhlasu. Poskytl ho ředitel Zpravodajství ČRo Jan Pokorný a najdete ho v příloze této odpovědi.
Nicméně Vaše stížnost je z hlediska současné mediální agendy, v níž téma údajného ovlivňování nejen amerických voleb Ruskem silně rezonuje, velmi zajímavá. Rada Českého rozhlasu si pravidelně nechává vypracovávat nezávislé odborné analýzy na různá témata, a právě Vámi zmíněné by mohlo být jedním z příštích. Pro Vaši informaci, Rada již několikrát vybrala téma analýzy inspirované podnětem některého z posluchačů. 

Pohodový zbytek roku 2017 a s přátelským pozdravem
jménem Rady ČRo 

Hana Dohnálková, předsedkyně 

Vyjádření vedení ČRo
 

Vážený pane Adámku,  

děkujeme za Váš názor. Je to jeden z úkolů komentářů - pokoušet se na základě relevantních faktů odpovídat na otázky, ale také je nastolovat. 

Dovolím si ale nesouhlasit s tím, že jsme se ve vysílání nevěnovali rozboru toho, jak a proč hlasovali v prezidentských volbách voliči amerického středozápadu. Rozhodně tomu tak bylo v diskusích bezprostředně po volbě prezidenta USA. Stejně tak se v rozhlasovém vysílání objevují komentáře na téma německo-ruských vztahů, zpravidla personifikovaných v osobnosti Angely Merkelové a Vladimira Putina.  

Přeji vše dobré 

Jan Pokorný
ředitel Zpravodajství 

Autor:  Klára Koblížková
 

Stížnosti a podněty

Rada ČRo se rozhodla na svých webových stránkách zveřejňovat stížnosti a podněty posluchačů ČRo a následné odpovědi. V souladu se svými usneseními č. 55/6 a 11/10 nebude reagovat na stížnosti, které nejsou plně identifikovány, tak jak to ukládá zákon o svobodném přístupu k informacím č. 106/1999 Sb., v platném znění.
Vzhledem k ochraně osobních údajů zveřejňujeme pouze jméno tazatele a obce trvalého bydliště.Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas