Stížnost posluchačky A. Kadlečkové ohledně zrušení pořadu „Kupředu do minulosti“ (březen 2017)

Projednáno na veřejné schůzi Rady Českého rozhlasu 29. 3. 2017

Text stížnosti
viz příloha 

Odpověď Rady ČRo 

Vážená paní Kadlečková, 

děkuji Vám za Váš kritický zájem o vysílání Českého rozhlasu, jemuž - jak doufám - zachováte i nadále přízeň navzdory Vašim výhradám. Vaši stížnost Rada ČRo předala příslušnému vedoucímu pracovníku ČRo s pokynem k vyjádření, jež k tomuto dopisu připojuji. S tímto vyjádřením se Rada ČRo ztotožnila. 

S přátelským pozdravem  

jménem Rady ČRo
Hana Dohnálková, předsedkyně
 

Vyjádření vedení ČRo
 

Vážená paní Kadlečková, 

z formulací, jež jste volila při vyjádření svého názoru na ukončení vysílání pořadu Kupředu do minulosti, vyplývá, že již předem znáte odpověď na otázku „proč?“. Přesto, že tak apriorně odmítáte racionální vysvětlení našeho záměru, pokusím se Vám ještě jednou vysvětlit, proč k této změně (jedné z mnoha programových změn v uplynulých měsících) došlo, a jaká je motivace nového vedení Českého rozhlasu, úseku Programu i stanice ČRo Dvojka.  

Pořad Kupředu do minulosti (vysílaný týden co týden po 3 roky) měl původně nabízet „staré recepty na nové problémy“. Časem se ale stále více měnil v pořad aktuální publicistiky reagující mj. na migrační či finanční krizi, problematiku blackoutu, islámu, kolapsu společnosti, konce civilizace atd. ČRo Dvojka je dle svých posluchačů ceněná zejména pro klidnou a přívětivou atmosféru, jíž v tomto komplikovaném světě vytváří, a právě takovou oázou chce být i v budoucnu, neboť věříme, že jí je a bude třeba. Pro pořady typu analytické publicistiky řešící aktuální bolavé problémy tohoto světa a této doby máme prostor na jiných stanicích Českého rozhlasu, především na analyticko-publicistickém ČRo Plus, kde jsou také zmíněné problémy často řešeny. Ale ani na ČRo Dvojce nechybí zcela (jistě znáte naše pořady Jak to vidí nebo Host do domu). Mnohá další témata (tematika soli a její přemíry v naší stravě, cukru, výchovy, vztahů v rodině, permakultury…) ČRo Dvojka zpracovává jak ve své dopolední Poradně, tak v Kávě o čtvrté. 

Posluchači ČRo Dvojky, jak víme z analýz i jejich ohlasů, mají v mimořádné oblibě pořady historické, proto jsme od nového roku zaměřili podvečery ve všední dny především na historická témata. V rámci zjednodušení struktury programového schématu budou v jednotném čase. Jsou, resp. budou zde cykly jako Toulky českou minulostí, Jak to bylo doopravdy, Děti Charty, Osudové ženy, Českoslovenští legionáři atd., a do tohoto rámce Kupředu do minulosti ve své dnešní podobě již nezapadá. O jeho zajímavé hosty ale posluchači nepřijdou: hned několik z nich, Václava Cílka, Andora Šándora, Cyrila Höschla a další, našim posluchačům nabízí dopolední pořad Jak to vidí, a to dokonce s podobnými či shodnými tématy. 

Paní Martina Kociánová zůstává nadále moderátorkou Českého rozhlasu ČRo Dvojka – moderuje Hosta do domu, hodinový pořad v dopoledním prime-timu, kam si každý čtvrtek zve své hosty. Připomínám také, že celý obsáhlý archiv pořadu Kupředu do minulosti (KdM) je Vám k dispozici na internetových stránkách ČRo k opakovanému poslechu. Nemáme v plánu cokoli mazat či „cenzurovat“. 

Petenti podpisové akce na internetu podepsali text, v němž je uvedena řada nepravd ohledně zrušení pořadu, posilující jakési konspirační teorie o „autocenzuře“, odsouvání „politicky nekorektních témat“ apod. Věřte ale, není tomu tak! Důvody zrušení KdM nebyly politické, nešlo o jakýkoli tlak kohokoli, nešlo o snahu cokoli utlumit, nýbrž jde zcela prostě o záměr obsahový a dramaturgický. S novým vedením rozhlasu, Programu i stanice přicházejí zcela přirozeně změny: posilujeme v nich důraz na poznávání a popularizačně-vzdělávací pořady garantované odborníky příslušných oborů, intenzivně pracujeme s hudební dramaturgií (rozšiřujeme záběr směrem k instrumentální hudbě či současné tvorbě), hledáme nové formáty kultivované zábavy, věnujeme větší péči dětem (večerní dobrodružná Četba pro celou rodinu) apod. Stanice ČRo Dvojka je stanicí „rodinného typu“. Není stanicí zpravodajskou, ani publicistickou, chce být něčím, co nazýváme „rozhlasem v plné kráse“. Chceme, aby se u nás posluchači něco dozvěděli, aby byli obohaceni uměleckými díly, chceme jim rozšiřovat obzory, chceme je také těšit a bavit, chceme, aby u nás relaxovali, zkrátka chceme jim (Vám) nabídnout přívětivého společníka do ne právě jednoduché doby. 

Paní Bočkové, iniciátorce internetové petice, jsme v tomto duchu obsáhle odpovídali s šéfredaktorem ČRo Dvojky i panem generálním ředitelem. Odpověď nepřišla a naše reakce nebyla uveřejněna. Proto ráda odpovídám každému, kdo se obává o to, co má na vlnách Českého rozhlasu rád, včetně pořadu KdM. Motivací změn je totiž toliko snaha být ještě lepší a kvalitnější. Možná se vždy netrefíme do vkusu všech (a ani toho nelze dosáhnout), leč věřím, že ukončení jednoho pořadu nezpůsobí zásadní rozkol mezi posluchačem a jeho oblíbenou stanicí. Pořady vznikají a zanikají, to je přirozený proces ve všech médiích. Pevně doufám, že mezi stávajícími, i mezi těmi, které pro vás připravujeme nově, naleznete řadu takových, jež Vás potěší a obohatí. 

Děkuji Vám za to, že jste vyjádřila svůj názor,
vážená paní Kadlečková,
a přeji Vám vše dobré. 

Mgr. Eva Hazdrová Kopecká
ředitelka Programu 

Autor:  Klára Koblížková
 

Stížnosti a podněty

Rada ČRo se rozhodla na svých webových stránkách zveřejňovat stížnosti a podněty posluchačů ČRo a následné odpovědi. V souladu se svými usneseními č. 55/6 a 11/10 nebude reagovat na stížnosti, které nejsou plně identifikovány, tak jak to ukládá zákon o svobodném přístupu k informacím č. 106/1999 Sb., v platném znění.
Vzhledem k ochraně osobních údajů zveřejňujeme pouze jméno tazatele.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace