Stížnost posluchačky J. Požárové ohledně rozhovoru s poslanci Pilným a Birkem na ČRo Radiožurnál (duben 2017)

Projednáno na veřejné schůzi Rady Českého rozhlasu 26. 4. 2017

Text stížnosti
 

Žádám jako posluchačka a koncesionářka ČRo o prošetření nezávislosti moderátora Radiožurnálu dnes 16.3.2017 při rozhovoru s poslanci Volným a Birkem,po 18.hodině. Pan poslanec Volný nebyl v podstatě puštěn ke slovu a byl neustále napomínán,nevím za co a proč.Pusťte si laskavě záznam. 

Jitka Požárová 

Odpověď Rady ČRo 

Vážená paní Požárová, 

děkujeme za Váš podnět. Radní si uvedený pořad vyslechli a o vyjádření prostřednictvím generálního ředitele požádali ředitele zpravodajství Jana Pokorného. Jeho vysvětlení se nám zdá dostatečné, na práci moderátora v tomto případě nevidíme nic závadného.
Rada Českého rozhlasu práci moderátorů Českého rozhlasu velmi bedlivě sleduje. Pokud shledá určitá pochybení, na svých veřejných schůzích pak přijímá usnesení o porušení Kodexu Českého rozhlasu. 

Doufáme, že i přes Vaše výtky zachováte i nadále přízeň stanicím Českému rozhlasu. 

S přátelským pozdravem
jménem Rady ČRo
Hana Dohnálková, předsedkyně 

Vyjádření vedení ČRo
 

Dobrý den,  

rozhovor s poslanci Birkem a Pilným (nikoliv Volným, jak píše paní posluchačka) se týkal tématu, který projednávala Poslanecká sněmovna. Podle jejího usnesení by ministr financí Andrej Babiš měl vyvrátit do konce dubna podezření z daňových úniků v souvislosti se svými obchody se skupinou Agrofert, kterou dříve vlastnil. 

Poslanec ČSSD Birke prohlásil, že vlastně celé kauze nerozumí - a podle toho i odpovídal. Moderátor Vladimír Kroc jej opakovaně usměrňoval, sám překvapen tím, že Sněmovna něco po Andreji Babišovi chce, ale sám poslanec neví, co má ministr financí vlastně vysvětlit. Ivan Pilný (z ANO) dostal slovo později, protože ona úvodní pasáž si zasluhovala větší pozornosti moderátora. Poslanec Pilný reagoval ironicky, že se konečně dostal ke slovu. Pak několikrát neodpověděl na položenou otázku. Moderátor nikoho nenapomínal, jen standardně požadoval, aby hosté hovořili k věci a odpovídali na jasně formulované otázky. Celkové vyznění vedení rozhovoru rozhodně nenavozuje pochybnosti o moderátorově nezávislosti.  

S pozdravem 
 
Jan Pokorný
 
ředitel Zpravodajství 

Autor:  Klára Koblížková
 

Stížnosti a podněty

Rada ČRo se rozhodla na svých webových stránkách zveřejňovat stížnosti a podněty posluchačů ČRo a následné odpovědi. V souladu se svými usneseními č. 55/6 a 11/10 nebude reagovat na stížnosti, které nejsou plně identifikovány, tak jak to ukládá zákon o svobodném přístupu k informacím č. 106/1999 Sb., v platném znění.
Vzhledem k ochraně osobních údajů zveřejňujeme pouze jméno tazatele.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace