7. září  2011 v 08:40  rubrika: Analýzy

Petruška Šustrová: Sociální problém

Romové ve Varnsdorfu, městská ubytovna - Foto: Filip Jandourek

Romové ve Varnsdorfu, městská ubytovnaFoto: Filip Jandourek

Když tak sleduji, co se děje ve Varsndorfu a v Rumburku, znepokojuje mě to. Média přetřásají sem a tam úvahy o oživování pravicového extremismu, o tom, kdo se tam sjíždí a chce sjíždět demonstrovat, a taky se hojně připomíná zákaz Dělnické strany a zda byl něco platný. Politici zase mluví o posilování policejních sil v choulostivém regionu.

Obávám se ale, že je to všechno trochu vedle. Jen málo se dozvídáme o příčinách nepokojů, o tom, jak a proč vlastně protestují starousedlíci. Ano, mluví se o zvýšení drobné kriminality, ale jak se tak všichni zuby nehty drží politické korektnosti a pořád dokola mluví o „nepřizpůsobivých osobách“, musí to člověk luštit jako šarádu. Věc je přitom dost jednoduchá: do šluknovského výběžku bylo z různých důvodů sestěhováno množství Romů, kteří nemají práci, a místním obyvatelům se to nezamlouvá. 

Udělali bychom lépe, kdybychom si nenamlouvali, že za projevy nespokojenosti stojí pravicoví extrémisté, kteří si na tom přihřívají politické polívčičky. Kdyby tomu tak bylo, pak by skutečně možná mělo smysl uvažovat o zákazech nějakých politických seskupení. 

Jenže ono tomu tak není, problém je hlubší. Extrémistické politické strany a hnutí totiž zásadně poukazují na nějaký neblahý jev a nabízejí jeho řešení – řešení z podstaty věci extrémistické a nepřijatelné. Jenže politici a zhusta i média jim tak trochu nahrávají, když se tváří, že ten problém neexistuje nebo je zanedbatelný. 

Romský problém však není zanedbatelný, je naopak palčivý, a právě proto se extrémistům dostává sluchu. Je pravda, že romská ghetta vytvářejí pro své sousedy těžko zvládnutelné potíže. Nesporně ale jde o problém sociální a nikoli rasový, rasistický tón mu dodávají až extrémisté. Sociální problém se ovšem politickými prostředky odstranit nedá – dokud existují potíže v soužití, mohou státní orgány zakázat jakoukoli stranu nebo hnutí, a stejně zase vždycky vznikne nějaké nové seskupení. 

Sociální problém nelze odstranit ani represí, ta ho dokáže jen dočasně potlačit, a navíc je problematická. To chceme za každého Roma postavit policistu, aby ho hlídal a zabránil mu v páchání drobné kriminality? To by přece byl rasismus jak vyšitý! 

Sociální problém se dá řešit jen sociálními prostředky, prací přímo v terénu, a zejména tím, že budeme co nejvíc bránit vzniku ghett. To se ale neděje, naopak, developeři dál nakupují domy s „nepřizpůsobivými“ obyvateli, stěhují je jinam, a radnice, které se nepohodlných občanů zbaví, jsou vlastně rády. Tím se ovšem nic nevyřeší, jen se problém přenese o pár kilometrů nebo desítek kilometrů dál. 

Stojí před námi skutečně vážný sociální problém, nelze ho vyřešit sociálními dávkami ani represí. Nejsme jediná země, kde podobné problémy existují, stačí připomenout auta, jež před pár lety hořela na pařížských předměstích, anebo zcela nedávné nepokoje a vandalismus v britských městech. Bez velkých sociálních programů, které jsou drahé a dlouhodobé, dopadneme podobně. Zmeškali jsme spoustu času. 

 

Petruška Šustrová: Sociální problém

Vložit na svůj web

Autorka je novinářka 

Autor:  Petruška Šustrová
Pořad: Zamyšlení Rádia Česko  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas