7. února  2011 v 10:50  rubrika: Analýzy

Březnový sjezd ČSSD slibuje vyrovnaný souboj o předsedu, míní Nováček

Lidový dům v Hybernské ulici - Foto: Marián Vojtek

Lidový dům v Hybernské uliciFoto: Marián Vojtek

7:7 - takové je po víkendu konečné skóre nominací mezi jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem a úřadujícím předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou. Definitivní slovo bude mít březnový sjezd nejsilnější opoziční strany.

Některé krajské konference o svém kandidátovi hlasovaly tajně, jiné zase veřejně. 

“Fakt, že na některých těch konferencích se hlasuje veřejně, zatímco na jiných tajně, naznačuje jedno: to skóre 7:7 jest velmi orientační a o tom, jak to dopadne na samotném brněnském sjezdu 18. až 20. března jenom málo říká,” uvedl v našem vysílání politický analytik Českého rozhlasu Petr Nováček. 

Hlasování na sjezdu samotném bude tajné. “Z těch minulých sjezdů, a to jsou desítky, několik stovek, na kterých jsem byl, ale nejen já, i jiní kolegové novináři, tak jsme vypozorovali, že když porovnáte výsledek sjezdového hlasování s různými nominačními konferencemi, tak to bývá zhruba tak, že asi tak třetina delegátů se cítí být vázána tím, jak rozhodla příslušná krajská konference. A asi třetina hlasuje podle svého dlouhodobého vnitřního přesvědčení a asi třetina hlasuje podle atmosféry, jaká se na sjezdu vyvine,” dodal Nováček s tím, že souboj bude tentokrát vyrovnaný, protože se utkají dvě výrazné osobnosti. 

Jak se strana s novým předsedou změní?  

“Úplně zásadní rozdíl by v tom nebyl, ale rozdíly přece jenom ano. O Sobotkovi se říká, že je to Jiří Paroubek s lidskou tváří, to o něm říká Hašek a další. Sobotka je rétoricky důraznější, je nekompromisnější vůči současné vládě, je levicově ideologičtější… Michal Hašek je v určitých věcech opatrnější. On říká, že je třeba se zamyslet nad tím, jestli je dále udržitelný sociální stát minulého století. Sobotka říká, že ano, Michal Hašek, že ne a že je tam třeba provést revizi,” uzavřel Petr Nováček. 

 

Víkendový nominační sjezd ČSSD. Více s politickým analytikem Českého rozhlasu Petrem Nováčkem.

Vložit na svůj web

Autor:  Patricie Polanská  (ptp), Tomáš Pavlíček  (tpa), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Analýza Rádia Česko  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do února 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas