15. listopadu  2011 v 08:40  rubrika: Analýzy

Jana Budíková: Kdy už konečně začnou ženy pomáhat svým kolegyním?

Jsme v práci spokojení? - Foto: Free Digital Photos

Jsme v práci spokojení?Foto: Free Digital Photos

Sheryl Sandberg, výkonná ředitelka firmy Facebook, ve svém projevu čerstvým absolventkám Barnardské university řekla: "Potřebujeme ženy na všech úrovních, i na těch nejvyšších, aby pomáhaly prosazovat názory žen, aby byly více slyšet, ne aby byly přezírány a ignorovány.“

Není náhodou nejvyšší čas pro ženy v byznysu, aby se vzájemně přestaly shazovat a naopak aby si byly oporou v kariérním růstu? Není náhodou nejvyšší čas, aby se zviditelnily pozitivní příklady těch, které pomáhají ostatním? 

Proč se vzdělané, tvrdě pracující, inteligentní ženy tak bojí svých kolegyň? Proč si nebudují síť kontaktů, o které se mohou opřít, jak je to běžné ve světě mužů? 

Podle lektorky Manhattan College Susan Shapiro Barash, která se zabývá výzkumem rozdílů pohlaví a je autorkou řady knih, je to složitější: 

„je to takové malé tajemství mezi námi ženami, že se vzájemně nepodporujeme. V převážně mužském světě podnikání mají ženy pocit nedostatku, že pro ně dost nezbývá. Tato myšlenka je pak vede k žárlivosti a nevraživosti. Myslí si, že musí bojovat o menší kus koláče….Muži tento problém neřeší. Nemusí se chovat tímto způsobem, protože jsou součástí pohlaví, které ovládá společnost.“ 

Výzkum se také věnoval studiu věkového rozdílu: „Zjistila jsem, že se - až na výjimky,- žena ve vedoucím postavení nespřátelí s jinou ženou, která bude o něco mladší, řekněme o 8-10 let, protože se bojí konkurence. Ale když je ženě 58 a jiné 28, nevidí v tom pro sebe hrozbu, protože v době, kdy mladší dosáhne na vrchol své kariéry, starší již bude v důchodu.“ 

Tématem historie vztahů a důvěry mezi ženami se zabývá řada autorek v zahraničí, mimo jiné i Terry Prone v knize „What Every Working Women Should Know .. .And Do ". Terry vidí souvislost mezi ženskou rivalitou a honem na čarodějnice v 15. a 16. století. V celé Evropě byl při inkvizicích umučen nebo upálen více než milión žen. 

Jen proto, že byly udány jinými ženami, které církvi donášely. I když charakteristika takzvané čarodějnice byla hodně neurčitá a těžko prokazatelná - nevěra, ambice, sexuální touha, krása – mimochodem rysy běžně akceptované u mužů, pro nevinné ženy toto označení znamenalo jasný rozsudek smrti. 

Autorka k tomu dodává: „muž tě může zabít, ale je to právě žena, která tě zradí a u něho očerní.“ 

Pro začátek bude stačit, když se ženy přestanou zaměřovat na své pohlaví a raději si představí množství příležitostí, úspěchů a hojnosti pro všechny. Tento nadhled jim pomůže zvýšit sebevědomí. Budou cítit, že když pomáhají druhým ženám, pomáhají ve skutečnosti samy sobě. 

I když dnes existuje řada žen, které se snaží druhé pro-aktivně podporovat a rozvíjet je, pořád to nestačí. Před námi je ještě dlouhá cesta. 

Každá z nás může hned teď udělat pro ostatní něco navíc. Každá z nás se o to může aspoň pokusit. 

 

Jana Budíková: Kdy už konečně začnou ženy pomáhat svým kolegyním?

Vložit na svůj web

Autorka je internetová publicistka
 

Autor:  Jana Budíková
Pořad: Zamyšlení Rádia Česko  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas