7. února  2012 v 08:40  rubrika: Analýzy

Kateřina Rathouská: Valentýn, láska a žaludek

Orazítkované valentýnské pohledy - Foto: Jana Káninská

Orazítkované valentýnské pohledyFoto: Jana Káninská

Z hlediska “obchodu s láskou” můžeme únor rozdělit na dvě poloviny. Ta první se odehrává ve znamení příprav na sv. Valentýna, který připadá na čtrnáctý den v měsíci. Tedy především výlohy nás již tradičně nutí, abychom utratili alespoň pár korun za nějaký ten údajně romantický dárek.

Neznám sice nikoho, kdo by Valentýna slavil, ale možná se jen pohybuju v partě ignorantů - někdo přece musí kupovat všechny ty objímající se plyšáky. 

Loni jsme na valentýnské vlivy naráželi doslova na každém kroku – třeba Mladá fronta Dnes otiskla milostné esemesky čtenářů, knihkupectví Kanzelsberger vyhlásilo soutěž o nejlepší zamilovaný román v češtině, a v jedné pobočce prý vedoucí v inkriminovaný den dokonce zákazníkům nabízela svlékací hru. 

I letos už nějakou dobu nenechávají prodejci nic náhodě – těsně po půlce ledna na mě z jednoho letáku vybafl olej do koupele zvaný Adonis, samozřejmě ve tvaru srdce, přičemž to shodou okolností bylo zrovna cestou do Divadla na Vinohradech, kde dávali Mocnou Afrodité. 

A co druhá půlka února? 

Zamilovaní mají stále žně, protože povalentýnský výprodej zpravidla přináší až sedmdesátiprocentní slevy. Kdyby byl ale svět spravedlivý a v rovnováze, patřil by zbytek měsíce těm, kteří jsou zrovna single. 

Partnerskou samotu pochopitelně není potřeba oslavovat v barvách, kýčovitě a křečovitým způsobem. Nicméně taková akce pro nezadané s panákem na uvítanou by si jistě své fanoušky nehledala dlouho. 

Jakousi první vlaštovkou v tomto směru by se mohl stát Valentýnský pivní masakr se zabijačkou, který se koná 18. února v areálu varnsdorfského pivovaru Kocour. 

Jinou alternativu v podobě zábavného pohledu na vztahové krize, občas dokonce s jistou nadějí, přináší publikace Láska podle Snoopyho - vybrané stripy Peanuts z let 1966-99. 

Na otázku, jak by měla vypadat holka jeho snů, odpovídá pejsek Snoopy realisticky: Měla by uši kulaté jako dvě sušenky, velké oči jako dvě další sušenky a nosík jako sušenčičku. I když je Snoopy Američan, k našemu přísloví o lásce a průchodu žaludkem má evidentně hodně blízko. 

Určitě mnohem blíž než mnozí Češi ke sv. Valentýnu. 

 

Kateřina Rathouská: O „velevýznamném" únorovém svátku

Vložit na svůj web

Autorka je redaktorka ČRo 3 - Vltavy 

Autor:  Kateřina Rathouská  (krs)
Pořad: Zamyšlení Rádia Česko  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas