11. srpna  2011 v 11:19  rubrika: Ekonomika

Zvažujete investici do zlata? Poradíme vám, na co si dát pozor

Zlatý plíšek - Foto:  Corel GALLERY

Zlatý plíšekFoto:  Corel GALLERY

Zlato opět lámalo rekordy. I když se dnes jedna troyská unce obchoduje za 1 795 dolarů, včera se cena za 31,1 g vyšplhala nad 1 800 dolarů. Zlato je investory stále vnímáno jako klidný přístav. Poradíme vám, jak to udělat, když chcete do zlata investovat, a na co si dát přitom pozor.

V době nestability akciových trhů se jako nejvyhledávanější investice ukazují investice do drahých kovů. Nejoblíbenější je přitom zlato, které každou chvíli láme cenové rekordy. Pokud plánujete nakoupit investiční zlato, máte na výběr několik variant. Jaké formy investičního zlata existují, popisuje obchodní ředitel České mincovny Tomasz Surdy: 

„Investiční zlato jako takové je definováno v paragrafu 92 zákona o DPH, musí tedy splňovat určité požadavky. Nelze považovat každý zlatý předmět za investiční zlato. Takže investor vlastně může koupit pouze slitek, případně zlatou minci, která má nominál a je legálním platidlem ve své zemi.“ 

Prostřednictvím slitků a mincí se tak k vašim rukám dostane zlato již zpracované a opatřené příslušnými informacemi a certifikátem. I tento drahý kov se ale musel někde vytěžit a následně zpracovat. Kde shání zlato například Česka mincovna, popisuje obchodní ředitel této firmy Tomasz Surdy: 

„Zlato je nakupována naším dodavatelem na světových burzách, konkrétně dodavatel sídlí ve Švýcarsku a má horký provoz pro přetvoření granulátu, který je typickou vstupní surovinou do finální podoby slitku.“ 

Investiční zlato je také zbaveno povinnosti odvodu daně z přidané hodnoty. To jej činí v očích investorů ještě přitažlivějším. Zmíněná daňová zvýhodnění ale platí skutečně jen pro zlato investiční, pokud tedy nakupujete šperky a nebo investujete do jiných drahých kovů, například do stříbra, pak budete muset DPH zaplatit standardním způsobem. 

O prodejci je dobré si něco zjistit  

Možná právě uvažujete o tom, že do investičního zlata zainvestujete, ale zatím nevíte jak. Nákup zlata ale funguje takřka stejně jako nákup jakéhokoli jiného zboží. Pokračuje Michal Mikulenka ze společnosti Zlaté Mince – numismatika: 

„Nejjednodušší způsob je navštívit specializovanou prodejnu. U nás to funguje tak, že zákazník zavolá, s operátorkou se domluví na konkrétním termínu návštěvy. Tak je zaručena diskrétnost a určité pohodlí při nákupu. Pohodlně můžete nakupovat i na internetu, ale my doporučujeme alespoň první návštěvu udělat přímo osobně v té budově. Než si vyberete z množství internetových prodejen, je dobré si o prodejci něco zjistit.“ 

Dobré reference jsou při nákupu investičního zlata klíčové. Právě díky nim totiž předejdete tomu, že koupíte zlato nevalné hodnoty nebo dokonce padělek. Přesto, že je padělání zlatých slitků ojedinělé, stoupající cena investičního zlata zvedá také počet podvodníků. Zkušenosti České mincovny popisuje Tomasz Surdy: 

„V minulosti byly zaregistrovány pokusy pozlatit wolframové předměty, protože se jedná o podobnou měrnou hmotnost u těchto dvou kovů. V posledních 10 dnech se na trhu objevily napodobeniny o váze 400 gramů a Státní puncovní úřad vydal i příslušné varování před tímto typem cihliček.“ 

Přestože se může často jednat o padělky nezdařilé, může se stát, že je laik nerozezná. I proto by člověk měl odolat jakkoli lákavé nabídce, pokud je učiněna za nestandardních podmínek. Rozhodně se nedoporučuje kupovat zlato od neznámých lidí přímo na ulici. 

Zlato musí být řádně označené  

Investiční zlato, které vám prodejce nabízí, navíc musí podle paragrafu 92 zákona o DPH být řádně označeno. Tyto povinné informace jsou pak vyraženy do každé jednotlivé cihličky. Důležitá je zde například čistota zlata. U investičního slitku nesmí být menší než 995 tisícin. I toto číslo musí ražba obsahovat. O jaké další druhy informací se jedná, doplňuje obchodní ředitel České mincovny Tomasz Surdy: 

„Je tam logo rafinérie, pořadové číslo, je tam jakýsi punc, který je mezinárodně uznáván. Samozřejmě typ cihličky musí být zapsán v mezinárodním věstníku, k cihličce musí být přidán certifikát, který osvědčuje autentičnost cihly.“ 

Čím větší slitek, tím je levnější 

Kolik zlata si můžete koupit, to už závisí pouze na vašich finančních možnostech. Zlaté slitky existují jednogramové, dvougramové, pětigramové a samozřejmě desetigramové. Pokud míříte výš, zcela běžná grámáž je 100, 250 a 500 gramů. Pokud můžete investovat něco kolem milionu korun, dosáhnete i na kilový slitek. Výhodnost nákupu přibližuje Michal Mikulenka ze společnosti Zlaté Mince – numismatika: 

„Obecně platí, že čím větší slitek, tím vyjde jeden gram zlata levněji. U malých slitků, například o hmotnosti jednoho nebo dvou gramů, je přirážka tak vysoká, že se jako investiční nástroj nehodí. Ale zase bývají různé akce, kdy se ta cena už potom blíží v přepočtu na jeden gram i těm větším slitkům, ale to jsou spíše akce. Obecně platí, že čím větší slitek, tím je levnější.“ 

Pokud se rozhodnete pro větší slitek, musíte ho vždy prodávat vcelku. Pokud by jste se rozhodli jej tavit na menší části, stalo by se zlato prakticky neprodejné, protože údaje, které na něm byly vyražené, by už nebyly platné. Je proto lepší své zlaté portfolio skládat z menších váhových jednotek.Ty se navíc v případě potřeby nebo rychlého poklesu své ceny mnohem snáze prodávají. 

 

Zlato opět lámalo rekordy. Příspěvek Barbory Kreuzerové.

Vložit na svůj web


 

Pořad: Svět o desáté  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas