26. ledna  2012 v 15:36  rubrika: Ekonomika

Asii hrozí nákaza prostřednictvím reálné ekonomiky, upozorňuje ekonom Bank of China

Obyvatelé Pekingu ve frontě na autobus - Foto: Robert Mikoláš

Obyvatelé Pekingu ve frontě na autobusFoto: Robert Mikoláš

Globální ekonomiku čeká velmi těžké období. Alespoň to předpokládají analytici Mezinárodního měnového fondu, kteří zhoršili růst světové ekonomiky o 0,75 %, konkrétně má jít růst o 3,25 %.

Svět brzdí zejména eurozóna, která podle fondu propadne do recese - a dopředu ekonomiku žene Asie. I ta ale zpomalí. Navíc, jak nedávno varovala Světová banka, mnohým rozvíjejícím se ekonomikám - včetně těch v Asii - hrozí, že se evropskou krizí nakazí a že dopady krize pro ně budou horší než v době americké finanční krize v roce 2008. 

V poslední době se objevilo několik signálů naznačujících, že už i velké ekonomiky, jako je například Čína, ochlazují. Znamená to, že se blíží výrazné zpomalení globální ekonomiky? 

„Ano. Náš výhled vývoje globální ekonomiky je celkem šedivý. Není to ale jen kvůli zpomalení v Číně, Brazílii a dalším rozvíjejícím se trhům. Je to spíše kvůli evropskému problému s dluhem. Prozatím se neobjevilo žádné řešení problému s dluhem. A trh se také bojí toho, že se rozšíří i do velkých zemí. Možná i do Francie. A to je podle mě ta hlavní věc, které by se trh měl obávat. Zadruhé, americká ekonomika je na tom lépe než evropská. Ale i tak je nastartované oživení americké ekonomiky velmi chatrné. Důvěra investorů a spotřebitelů je poměrně slabá. No ale zároveň platí, že čínská ekonomika, zejména ve druhém pololetí loňského roku, také zpomalovala. A to způsobil propad ve vývozech,“ odpověděl Rádiu Česko vedoucí odboru ekonomického a strategického plánování hongkongské pobočky Bank of China Tse Kwok Leung. 

Jak si myslíte, že to skončí? 

„To je velmi... toto není jednoduché předpovědět. Zatím neexistuje žádné řešení, které by podle nás zajistilo skutečné ozdravení financí. Zatím tu není nic, co by mohlo zajistit překonání této krize. Skutečné řešení musí jít více do hloubky. Musí obsáhnout změnu celého systému. Je to tak prostě velmi obtížné předpovídat. My si myslíme, že jediná věc, které teď trh skutečně věří, je to, že to nelze vyřešit v krátkodobém horizontu.“ 

Jak dlouho si myslíte, že bude trvat, než se Evropa - a nebo celý svět - problému s dluhem zbaví? 

„Pochopitelně to trvá. Možná to bude mnoho let. Pokud ale bereme v potaz hospodářskou situaci na celém světě tak je jasné, že teď nejde jen o problém s evropským dluhem. Jsou tu další věci, jejichž význam bude narůstat. Půjde zejména o Ameriku. Nezapomínejte na to, že Spojené státy mají také problém se zadlužením. Trh na to podle mě jen na chvíli zapomněl. Lidé se totiž teď soustředí více na zadlužení Evropy. Ale já jsem přesvědčen o tom, že i hospodářství Spojených států bude muset projít jistou strukturální změnou, aby se celá ekonomika skutečně ozdravila.“ 

Co ty problémy v Evropě a v Americe - a také fakt, že asi jen tak nezmizí - znamenají pro Asii a konkrétně pro Čínu?  

„Asie se pochopitelně nemůže od těchto věcí odizolovat, a to kvůli globalizaci. V tuto chvíli jsou všechny tři trhy propojené. Recese evropské a americké ekonomiky tak bezpochyby v několika oblastech ovlivní výkonnost asijských ekonomik. Tou první oblastí je export. Pokud by čínské vývozy do Evropy šly výrazně dolů ovlivnilo by to významně čínské cíle a také momentům, které teď ekonomika má. Něco podobného platí i pro Hong Kong. Místní ekonomika je hodně propojená s globálními trhy. V posledních několika měsících tak nebylo na trhu moc likvidity. Trh si totiž myslí, že některé peníze původem z Evropy byly a nebo budou staženy zpět do Evropy. Evropané přitom mají v Hong Kongu poměrně velké podíly - zhruba 25 procent hongkongského bankovního trhu. Například HSBC má na hongkongském bankovním trhu dominantní pozici. No a proto mají Evropané na hongkongský trh poměrně značný vliv. Když tak budou evropské peníze staženy domů, likvidity moc nebude. Druhou věcí je, že jsou finanční trhy poměrně bouřlivé. Pro index Heng Sen byl loňský rok velmi špatný. Propadl o bezmála 30 procent. No a třetí oblastí je nákaza prostřednictvím reálné ekonomiky.“
 

 

Jak se na krizi připravuje jedna z největších bank světa Bank of China, vysvětlil Romanu Chlupatému vedoucí odboru ekonomického a strategického plánování hongkongské pobočky banky Tse Kwok Leung.

Vložit na svůj web

Autor:  Roman Chlupatý  (rch), Václav Pešička  (dog), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Studio Česko  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas