17. prosince  2009 v 10:45  rubrika: Ekonomika

Informace ze světa financí - 17. 12. 2009

dolary - Foto: Jan Rosenauer

dolaryFoto: Jan Rosenauer

Uvnitř článku rozhovory v mp3:
- zasedání americké centrální banky rozhodlo o zachování úrokových sazeb v USA
- výbor pro bankovnictví amerického Senátu bude hlasovat o znovujmenování Bena Bernankeho do čela FEDu
- valná hromada likvidovaného Harvardského průmyslového holdingu
- německá vláda schválila rozpočet

Finanční trhy jsou už relativně stabilní, většina podpůrných programů tak může být ukončena. Takový je závěr dvoudenního zasedání americké centrální banky (FED). Ten i nadále hodlá podržet sazby, kterými úročí peníze, jež půjčuje komerčním bankám, na nynějších nízkých úrovních - a to, jak zástupci FEDu řekli, delší dobu. Co to znamená, na to jsme se zaměřili s ekonomem ING Wholesale Banking Vojtěchem Bendou. 

 

Zasedání americké centrální banky (FED). Mluvíme s ekonomem ING Wholesale Banking Vojtěchem Bendou.

Vložit na svůj web

Výbor pro bankovnictví v americkém Senátu bude dnes hlasovat o opětovném jmenování Bena Bernankeho do čela FEDu. Právě Bernanke se zároveň ve středu stal také osobností roku časopisu Time. Ocenění se Bernanke dočkal za to, že podle magazínu osobně vedl snahu zachránit světové hospodářství. Šéfem FEDu se stal Bernanke v roce 2006. Pod jeho vedením přijala americká administrativa soubor opatření proti hospodářské krizi včetně razantního snížení úroků. Hostem ve vysílání byl Tomáš Králíček, šéfredaktor zpravodajského serveru E15.cz, který se dlouhodobě zabývá americkým hospodářstvím. 

 

Výbor pro bankovnictví v americkém Senátu bude dnes hlasovat o opětovném jmenování Bena Bernankeho do čela FEDu. U telefonu je šéfredaktor zpravodajského serveru E15.cz Tomáš Králíček.

Vložit na svůj web

Akcionáři likvidovaného Harvardského průmyslového holdingu ve čtvrtek jednali o tom, co dál s pohrobkem nejznámějšího vytunelovaného fondu z doby transformace české ekonomiky. Respektive, jednala o tom jen část z nich - ta která se dostavila na valnou hromadu do pražských Nuslí. Na ní se podle původního plánu měla projednat zpráva likvidátora o majetku a probíhajících soudních sporech. Stejně tak mělo dojít i ke schválení účetní uzávěrky za rok 2008. A jak vše dopadlo? Zeptali jsme se předsedy představenstva Harvardského průmyslového holdingu Karla Staňka. 

 

Akcionáři likvidovaného Harvardského průmyslového holdingu dnes jednali o tom, co dál s pohrobkem nejznámějšího vytunelovaného fondu. Ptáme se předsedy představenstva Karla Staňka.

Vložit na svůj web

Novým generálním ředitelem Bank of America se stane Brian Moynihan, dosavadní ředitel divize drobného bankovnictví banky. Bank of America je největší bankou ve Spojených státech. 

Ceny japonských akcií se dnes převážně snižovaly a hlavní index tokijské burzy sestoupil ze zhruba sedmitýdenního maxima. Investoři se zbavovali především akcií velkých bank, které v minulých dnech výrazně zpevnily. 

Koruna se obchoduje na úrovni 26,30 za euro a 18,25 za dolar. Index pražské burzy PX po včerejším posílení o 1,6 procenta dnešek odstartuje z hranice 1114,5 bodu. 

Německá vláda schválila rozpočtový plán pro příští rok. Počítá s nárůstem výdajů o sedm procent a s rekordními novými půjčkami. Plán ještě musí schválit parlament. Server Aktuálně.cz si všímá, že poměrně štědrý německý rozpočet by nemusel oživit pouze německé hospodářství, ale mohl by prospět i české ekonomice. Mluvili jsme s ekonomem Poštovní spořitelny Janem Burešem a předsedou Asociace exportérů Jiřím Grundem. 

 

Německá vláda schválila rozpočtový plán pro příští rok. Mluvíme s ekonomem Poštovní spořitelny Janem Burešem a předsedou Asociace exportérů Jiřím Grundem.

Vložit na svůj web

Třineckým železárnám se dnes napotřetí podařilo prodat balík více než 78 tisíc akcií, a to za 71 milionů korun. Vyvolávací hodnota balíku, který tvoří zhruba jednoprocentní podíl na základním jmění firmy, byla 44 a půl miliónu korun. 

Český výrobce letadel Aero Vodochody se chce v Polsku zúčastnit chystaného tendru na nákup cvičných bojových letounů. Firma by Polákům vedle letadel L-159 mohla nabídnout letové hodiny. Ve Varšavě to uvedl prezident Aera Vodochody Ladislav Šimek. 

Skotská nízkonákladová letecká společnost Flyglobespan se stala další obětí krize. Společnost už zastavila veškeré lety a vyhlásí bankrot. Uvedla to dnes firma PricewaterhouseCoopers, která byla jmenována správcem aerolinek. 

Cena cukru na světových trzích dnes pokračuje v růstu a vedle bílého cukru, který na rekord vystoupil už ve středu, je na rekordu nově i surový cukr. Ceny se zvyšují navzdory tomu, že za poslední dva dny výrazně zpevnil kurz dolaru. Podle analytiků lze čekat další cenový růst také u kakaových a kávových bobů. 

Autor:  Roman Chlupatý  (rch), Václav Pešička  (dog), Helena Berková  (hbe)
Pořad: Informace ze světa financí  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do října 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas