21. února  2012 v 15:43  rubrika: Ekonomika

Řecko dostane další miliardy eur

Eurové bankovky - Foto: Fotobanka Stock.xchng

Eurové bankovkyFoto: Fotobanka Stock.xchng

Eurozóna se dohodla na dalších miliardových půjčkách Řecku. Zadlužené zemi spolu Mezinárodním měnovým fondem půjčí dalších 130 miliard eur (přes 3 biliony korun).

Řecko se výměnou za půjčky zavázalo k dalším tvrdým úsporným opatřením. Nový záchranný plán počítá také s výrazným snížením řeckého zadlužení. 

To má do roku 2020 klesnout na 120,5 procenta hrubého domácího produktu země. A to hlavně díky tomu, že banky a další soukromí věřitelé zemi odpustí velkou část z toho, co jí v minulosti půjčili. 

Bruselské rozhovory mezi ministry financí členských zemí eurozóny i zástupci bank se týkaly hlavně konkrétní výše odpuštění řeckého dluhu soukromými věřiteli. Umazat by se měl zhruba ze 70 procent, a to nejen prostým odpisem, ale i změnou úrokových sazeb a splátkových termínů. 

Podle řady analytiků ale není jisté, jestli bude nová dohoda na záchranu Řecka před bankrotem stačit. Je možné, že země bude časem potřebovat nové půjčky a další odpuštění dluhů. 

 

Řekové dostanou nové záchranné půjčky. Ve studiu je Ondřej Houska ze zahraniční redakce ČRo 1 - Radiožurnálu.

Vložit na svůj web

 

Řecko zatím vyhrálo další bitvu, když mu eurozóna přiklepla druhý záchranný úvěr za 130 miliard eur. Ptáme se ekonoma ČS Petra Zahradníka.

Vložit na svůj web

Autor:  Eva Ziliziová  (ezi), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas