13. února  2012 v 14:22  rubrika: Ekonomika

Výhodné investice do sportu. Vede fotbal, následuje hokej, do popředí se dostává golf

Fotbalový stadion Letná - Foto:  fotbalportal.cz

Fotbalový stadion LetnáFoto:  fotbalportal.cz

Spory kolem Sazky a kolem Českého svazu tělesné výchovy přilákaly do sportu paradoxně více soukromých investorů. Ukazuje se totiž, že právě to by v budoucnu mohla být cesta, jak sport rozvíjet. Investory do sportu se mohou stát firmy, což je častější, a nebo i fyzické osoby.

Soukromý subjekt se může stát majitelem sportovního klubu nebo pořadatelem turnaje, upřesnil pro magazín Kam s penězi popisuje sportovní marketér Tomáš Janča: 

„Je tam možnost investovat do sporu na nějaké agentské bázi, čili mohu se stát sportovním agentem a mohu zastupovat sportovce.“ 

Kromě toho může člověk do sportu investovat také nepřímo, třeba prostřednictvím sponzoringu sportovních akcí. Výnos ale už není takový jako u klasických investic. V tomto případě si subjekt kupuje spíše reklamu. 

Do přímých investic můžeme ale zařadit například i nákup akcií sportovního klubu. Ani v tomto případě ale nemluvíme o zcela jistých investicích. 

Investicí v tomto případě asi nejalternativnější je investice do mladých talentů, tedy do začínajících sportovců, kteří před sebou mohou mít úspěšnou kariéru. Investor může například založit sportovní akademii, která se bude o sportovce starat, poskytovat jim zázemí a následně profitovat z jejich zisků. 

Úspěšné případy této metody zná už i český sportovní svět, o které sportovce se jedná, popisuje Tomáš Janča: 

„Tomáš Berdych a Petra Kvitová, kteří vstoupili v nějakém určitém věku do prostějovské tenisové akademie pana Černoška, který investoval do jejich tréninku, přípravy a v současné době je to on, kdo určitým procentem participuje na jejich výnosech.“ 

Fotbal a hokej táhnou  

Pokud by vás zajímalo, ve kterém odvětví se v České republice točí největší peníze a kam tedy logicky vyplatí své investice směřovat, je to fotbal, protože je to podle Janči nejglobálnější sport. Nejvyšší zisk přitom generuje Evropa. 

„Dá se předpokládat, že pokud české kluby se budou účastnit různých pohárů, tak ten fotbal bude mít pořád zajištěné zdroje,“ uvedl Janča. 

Druhým finančně nejatraktivnějším sportem zůstává hokej. 

Za posledních 15 let se ale v České republice prosadilo mnoho nových sportů, kde je ještě pořád spoustu šancí najít mladé talenty a pomoci jim k lepším výsledkům.Tomáš Janča zmiňuje například golf: 

„Už vidíme české hráče, respektive hráčky, kteří už začínají mít úspěchy na mezinárodní úrovni a myslím, že docela bezpečně se dá očekávat,že jich bude daleko víc.“ 

Kromě golfu je podle něj prostor pro hledání talentů a investování do nich také v akčních sportech nebo bojových sportech. Oblíbený je snowboarding, skateboarding, kating a vše extrémní. Nově sem ovšem můžeme zařadit také poker. 

Najdi si svého sportovce, svého sponzora  

Pokud vás zaujala možnost najít si mladého a talentovaného sportovce, do kterého můžete ukládat své peníze, pak by vás mohl zajímat třeba český internetový projekt Catch it. 

Projekt se věnuje vyhledávání nadějných sportovců. Na webu si vytvoří svůj profil, který si mohou editovat, a tím dají o sobě vědět. Na druhé straně jsou sponzoři, kteří si také mohou vytvořit svůj profil. 

Autorem projektu je Daniel Peták. Na co by si člověk při výběru toho talentu dát pozor? 

„Je potřeba toho sportovce nebo ten tým sledovat dlouhodoběji. Je to hlavně postavené na tom vědět o tom sportovci maximum,“ odpověděl Peták. 

Podle něj se v jeho odvětví ekonomická krize projevila. Ubylo sponzorů na závody mistrovství světa i regionální závody. 

Kolik a jak se většinou do talentů investuje, je různé. „To je těžké říct nějakou částku, někde to jde materiálně, že kluci dostanou motorku, skateboard, snowboard, někde jim platí cestovné, náklady. Záleží také na výkonnosti daného sportovce.“ 

Ale i tato investice je riziko. Obzvláště, když se sportovec rozhodne náhle ukončit kariéru. 

 

Investice do sportu. Magazín Barbory Kreuzerové.

Vložit na svůj web

Pořad: Kam s penězi  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas