13. října  2011 v 13:10  rubrika: Ekonomika

Z Česka může být “offshorový ráj“

Pražský hrad - Foto: Marián Vojtek

Pražský hradFoto: Marián Vojtek

Skupina vlivných českých ekonomů přišla s ambiciozním plánem, jak z České republiky vytvořit jakousi plnohodnotná obdoba offshorových rájů. Jak říkají, stačí málo a země by se mohla stát "fondovým centrem Evropy".

Peníze, které dnes mizí v Karibiku či ve Švýcarsku, by naopak mohly proudit do Česka, a to prý až ve stamiliardách eur. Takový příliv investic by zásadně pomohl celé české ekonomice. 

Za projektem stojí obecně prospěšná společnost Czech Republic for Finance, jejímiž členy jsou například Zdeněk Tůma, Luděk Niedermayer, Petr Koblic, Michal Mejstřík a další ekonomové. 

„Evropská unie připravila v posledních měsících novou směrnici o správcích alternativních fondů. Ta směrnice sama o sobě není nijak excelentní a vnáší prvek další regulace na rozbouřené finanční trhy. Nicméně tahle regulace bude nově postihovat subjekty, které jsou dnes většinou spravovány mimo území Evropy - a to my vnímáme jako velkou šanci, protože tyto subjekty si budou muset najít své sídlo na území některého z členských států Evropské unie," vysvětlil pro Rádio Česko předseda správní rady společnosti Martin Hanzlík. 

Upozornil, že v současnosti je jednoznačným lídrem v této oblasti Lucembursko: 

„Lucembursko, byť je to malý stát, tak je vlastně druhým největším fondovým centrem po Spojených státech. Vedle Lucemburska se nově začíná profilovat také třeba Malta, nicméně v regionu střední a východní Evropy podobná ambice zatím nebyla. My si myslíme, že Praha je pro tento typ podnikání, to znamená poskytování administrativních služeb finančním institucím, velmi zajímavé a lákavé místo." 

Jak ovšem Martin Hanzlík upozornil, je potřeba splnit několik podmínek. Musí se například upravit a přizpůsobit zákony tak, aby vyhovovaly standardům zahraničních investorů, a propagovat Českou republiku v zahraničí. Je na to čas zhruba do poloviny roku 2013, kdy směrnice začne platit. 

Rádio Česko požádalo o vyjádření k plánu renomovaných ekonomů řadu státních institucí, včetně ministerstva financí a průmyslu a obchodu. Rozhovor odmítly s tím, že o iniciativě nemají tušení. 

Hanzlík ale zdůrazňuje, že stát je v celé záležitosti klíčový:„My jsme tuto aktivitu chtěli prezentovat veřejně, protože ono to je poměrně velmi složité technické téma a nechtěli jsme pobíhat po jednotlivých úřadech, když to zjednodušeně řeknu, a složitě vysvětlovat. Dneškem jsme odstartovali vizi a doufáme, že i diskusi. Jednání nás teprve čekají," dodal předseda správní rady společnosti Czech Republic for Finance. 

K celému projektu společnost přistupuje tak, že není co ztratit. 

„Přistupujeme k tomu způsobem: Pojďme to zkusit, a pokud se to nepovede, nic se nám nestane, situace zůstane stejná. Nicméně pokud se to povede, pak benefity pro státní rozpočet, zaměstnanost, kvalifikované pracovní síly budou významné," uvedl pro Rádio Česko Martin Hanzlík.
 

 

Z České republiky může být fondové centrum Evropy. Otázky pro předsedu správní rady společnosti Czech Republic for Finance Martina Hanzlíka.

Vložit na svůj web

Autor:  Václav Sochor  (vso), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Rozhovor na aktuální téma  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas