18. května  2011 v 09:45  rubrika: Ekonomika

Zákon zná šest odpisových skupin. Podnikatelům určují dobu odpisu majetku

Peníze (vzor tisícikoruny). - Foto: Tomáš Adamec

Peníze (vzor tisícikoruny).Foto: Tomáš Adamec

Pokud si jako podnikatel chcete odepsat majetek, musíte se nejprve seznámit s různými termíny. Jedním z prvních, na který narazíte, bude pojem odpisová skupina.

Není přitom jenom jedna, český zákon o dani z příjmu jich rozeznává hned šest. Jaký účel tyto skupiny mají, popsala Rádiu Česko Daniela Fotrová ze společnosti Deloitte: 

„Odpisové skupiny jsou definované v příloze k zákoně o daních z příjmů. Zákon o daních z příjmů definuje celkem šest odpisových skupin, pro každou odpisovou skupinu je určená odlišná odpisová sazba. Sazba, která je přiřazena té konkrétní odpisové skupině, vyjadřuje dobu, po kterou bude majetek odepisovaný.“ 

Jak už Daniela Fotrová naznačila, je tu další víceméně odborný termín. Jsou jím odpisové sazby, tedy lhůty, po které k odpisování musí docházet. Ty jsou stanoveny pouze zařazením do odpisových skupin. Jinou logiku bychom v nich hledali marně. 

„Tyto sazby nemají v podstatě ekonomickou logiku. Jsou to prostě pevně stanovené sazby zákonem o daních z příjmů. Neodpovídají předpokládané době využívání majetku,“ uvedla Fotrová. 

Pokud si tedy zakoupíte dlouhodobý majetek pro své podnikání a najdete si jej v příslušné odpisové skupině, dozvíte se i čas, po který je nutné majetek odepisovat. A jak dlouhé lhůty to jsou? 

„První odpisová skupina se odepisuje nejkratší skupinu a šestá odpisová skupina se odepisuje nejdelší dobu. První skupina se odpisuje tři roky a ta šestá je na dobu odpisování až let,“ uzavírá Daniela Fotrová ze společnosti Deloitte. 

Do první skupiny patří kancelářská technika a zařízení tedy počítače nebo telefony. Naopak v nejdéle odpisované, tedy šesté skupině, jsou administrativní budovy.
 

 

Téma: Odepisování majetku v podnikání. Magazín Barbory Kreuezerové.

Vložit na svůj web

Pořad: Daně 2011  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do května 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas