7. června  2012 v 15:36  rubrika: Nepřehlédněte

Zájem o mikropůjčky signalizuje, že chudým chybí mikrospořicí nástroje, domnívají se talentovaní čeští ekonomové Chytilová a Bauer

Koruny (ilustr. obr.) - Foto: Miroslav Zimmer

Koruny (ilustr. obr.)Foto: Miroslav Zimmer

Podle některých odhadů je na světě asi půl miliardy lidí, kteří nemají přístup ke klasickým bankovním službám. Právě pro ty, kteří jsou z pohledu bank příliš chudí a jejich investiční záměry jsou příliš nezajímavé, jsou tu mikropůjčky. Využívá je asi 150 miliónů lidí.

Letos se v odborném časopise American Economic Review objevil článek o mikroúvěrech a o tom, jak s nimi lidé zacházejí v Indii. Jeho autory Julii Chytilovou z Institutu ekonomických studií FSV UK a Michala Bauera, který působí také na CERGE-EI, přijali pozvání do diskusního pořadu Studia Česko. 

Studie, kterou Chytilová a Bauer publikovali, ukazuje, že chudé indické ženy dokáží reflektovat nedostatek sebekontroly, který jim brání ve spoření, a místo spořicích nástrojů si raději půjčují. 

„V delším časovém úseku se mikroúvěr a mikrospoření vlastně neliší," vysvětluje Julie Chytilová s tím, že v podstatě o mikroúvěrech jde říci to samé jako o spoření po malých částkách - vklady menších částek střídají výběry velkých obnosů. 

Mikrofinance nejsou férové 

Mikroúvěry zajistily v roce 2006 Nobelovu cenu bangladéšskému ekonomovi Muhammadu Yunusovi, který je začal poskytovat prostřednictví banky Grameen Bank. Problém je ale v tom, že mikrofinance obecně znamenají vysoké úrokové míry. 

„Je to způsobeno tím, že mikroúvěry představují mnohem větší administrativní zátěž," vysvětluje Michal Bauer. 

Bauera a Chytilovou zajímalo, kdo z těch, kdo bude využívat mikrofinanční nástroje, více reflektuje vlastní nedostatek sebekázně. Při svém výzkumu použili moderní metody experimentální ekonomie. 

„My jsme schopní vypočítat vnitřní diskontní míru člověka, tedy to, do jaké míry je trpělivý," vysvětluje Julie Chytilová. 

Evropanům nedostatek disciplíny nekomplikuje život. „Když neumíme spořit na důchod, zařídíme si důchodové připojištění," podotýká Julie Chytilová. 

A máme to ještě lehčí než chudí indičtí farmáři. Jak říká Michal Bauer, je otázka, jak bychom dokázali zacházet s výplatou, kdybychom ji dostali v hotovosti, a ne na účet: „Nesmíme si myslet, že jsou lidé v rozvojových zemích horší, oni jen nemají možnosti, na které jsme my zvyklí." 

 

Co je to mikroúvěr a k čemu by se měl primárně používat? Odpovídají hosté Magdalény Trusinové, ekonomové Michal Bauer a Julie Chytilová.

Vložit na svůj web

Pořad: Studio Česko  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas