18. června  2012 v 13:46  rubrika: Nepřehlédněte

Tantra není o erotice. Jde o interní práci v rámci jednohmotného těla, vysvětluje tibetolog

Meditace - Foto: Stock Exchange

MeditaceFoto: Stock Exchange

Tantrismus je indický duchovní proud, jehož různé formy spojují určité spirituálních techniky a rituály, ve kterých někdy hraje velkou roli i sexualita a rituální sexuální spojení. Encyklopedie praví: Tantra je souhrn praktik a idejí, charakterizovanými rituálem, který hledá dosažení nad světského skrze světské a identifikuje mikrokosmos s makrokosmem.

Tantrici používají energii zvanou prána, která spojuje vše v universu, aby dosáhli spirituálních či materiálních cílů. V Česku se v posledních letech objevilo množství různých seminářů nabízejících tantrické masáže a kurzů nabízejících hravou práci se sexuální energií. 

O uplynulém víkendu se v Praze konal seminář nazvaný Buddhistická tantra - uvedení do meditační praxe, který vedl britský psychoterapeut a buddhistický učitel Rob Preece. Podle něj je spíše než sex v tantře důležitá práce s vnitřní energií a zdokonalování sebe sama. 

„Tantra je ve své podstatě poměrně komplikované učení a existují velmi různorodé tradice tantry, vycházející jak z hinduismu tak i z buddhimsu. Nejspíš jednou z nejdůležitějších součástí tantrického učení je, že přivádí člověka k vnímání určité energie. Slovo energie je v tibetském buddhismu vnímané trochu odlišně od toho, jak ho vnímáme my, a je těžké to správně přeložit. Jde ale o určitou energetickou kvalitu v člověku, která může být hrubá a neklidná a může mít výrazný negativní dopad na náš emocionální život nebo na naší fantazii. A nebo může být naopak relativně jemná a čistá a manifestovat se spíš ve vlastnostech, jako jsou soucit, laskavost a podobně. Tantrická tradice nás přivádí zpět k tomu uvědomit si tyto dvě cesty, po kterých se můžeme vydat a uvědomit si, že pokud probudíme naše spojení s touto naší energií, může to nakonec velmi prospět nám i našemu okolí,“ řekl Preece Rádiu Česko. 

Podle učitele je sexuální energie nedílnou součástí našeho tělesného uspořádání: „Tantrická tradice se i v buddhismu v určitém bodě nevyhnutelně dostává k transformaci sexuální energie. Ale jde o vnitřní proces, který vyžaduje skutečně velmi mnoho praxe a přípravy před tím, než se s těmito energiemi začne vnitřně pracovat. A já jsem si vědom toho, že na Západě je tendence pokládat tantru za nějaký druh exotické sexuální zkušenosti. V tomto případě je to ale úplně vytržené z kontextu tantrické tradice. Pokud bychom to chtěli vrátit do kontextu: v procesu, ve kterém v sobě rozvíjíme kvality, jako jsou soucit, laskavost a moudrost, transformujeme naší psychologickou povahu a sexuální energie se může stát částí tohoto procesu, je to přirozené, ale v buddhismu jde o podružnou věc.“  

Tantra jako sexuální energie  

Jedním z těch, kteří se věnují tantře v České republice, je také Petr Šindelář zvaný Manguri. Se svou družkou vede Tantra institut, který nabízí i výuku tantra masáží a kurzy tantry. 

„V užším slova smyslu bych řekl, že jádrem tantry jako práce se sexuální energií je sanskrtské slovo brahmačaríja, které znamená uchovávání a kultivaci sexuální energie. V širším slova smyslu, jak chápu tantru, to je pohled na svět, že svět je perfektní, včetně všech obyvatel, které kolem sebe vidíme, včetně sebe sama. Pro mě je tantra velmi osvobozující v tom, že na světě nemusím udělat vůbec nic, je dokonalý, včetně mě a já si musím jen rozšiřovat vědomí, abych to pochopil. Čili nemusím předělávat svět, nemusí se vylepšovat, musím jen poznat, jak ty věci jsou, protože ten svět už se povedl, včetně mě i vás,“ uvedl pro magazín Paralely Šindelář. 

Rozšíření vědomí se provádí pomocí meditací. Ve vztahu sexuality a duchovna rozpor nevidí: „Všechno, co je sexuální, je spirituální. Ve všem spirituálním je polarita, která se v našem lidském světě nejzřetelněji manifestuje v polaritě muž – žena, včetně sexuality.“ 

Tantra jako výtvor Západu  

Podle Roba Preece sexuální stránka věci v tantře nehraje skoro žádnou roli, podle Petra Šindeláře zásadní. Jak to hodnotí tibetolog Daniel Berounský ze Semináře mongolistiky a tibetanistiky na filozofické fakultě Univerzity Karlovy?  

Je to prý nesmírně obtížné: „Už z toho důvodu, že výraz tantra je výtvorem západního prostředí a nemáme jedinou jasnou definici, co by se pod tímto mělo nazývat. Pokud hovoříme o tibetstských tantrách, tak v mnohém měl Rob Preece pravdu, rozhodně nejde o nějakou erotiku, nějaké učení, které by směřovalo k tomu, abychom měli lepší orgasmus či podobné záležitosti, ale jde o interní práci v rámci tzv. subtilního neboli jednohmotného těla,“ upozornil odborník.  

„Kdybyste přijel do Indie a prohlásil o sobě, že jste tantrik, tak pravděpodobně většina lidí uteče, protože v dnešní době je to synonymem jakési černé magie,“ uzavřel Berounský. 

 

Tématem pořadu Dalibora Zíty je tantra.

Vložit na svůj web

Autor:  Dalibor Zíta, Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Paralely  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do prosince 2012  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas