9. srpna  2012 v 09:46  rubrika: Nepřehlédněte

Carmen pomůže varhanám v terezínskému kostele Vzkříšení Páně

Píšťaly varhan. Ilustrační foto - Foto: Fotobanka Stock.xchng

Píšťaly varhan. Ilustrační fotoFoto: Fotobanka Stock.xchng

Kostel Vzkríšení Páně nelze v Terezíně přehlédnout. Jeho typická 56 metrů vysoká věž je vidět ze širokého okolí. Málokdo by ale uvnitř tušil klenot v podobě cenných varhan krnovské firmy Rieger z roku 1898. Na jejich renovaci má přispět projekt Musica Tereziana.

Za projektem stojí operní diva Edita Adlerová: „V Musica Tereziana je obsaženo to, že je tam něco o hudbě, týká se to koncertů hudby, ať už to bude třeba v budoucnu jeden koncert, nebo může to být i více koncertů nebo festival Musica Tereziana. A Tereziana proto, že se to celé týká lokality města Terezín.“  

Adlerová se pro Terezín rozhodla proto, že její přímí předci tam zahynuli v koncentračním táboře, i když sama tam nebydlí.  

„Je to takové zatížení. Buď se to v rodinách hodně vytěsňuje nebo se s tím každý nějakým způsobem vyrovnává a je s podivem, že my už jsme třetí čtvrtá generace a stále je to docela hloupé. Já osobně to snáším velmi špatně, veškeré pietní akce protrpím, proto jsem už dlouho hledala nějakou benefiční akci, do čeho bych sama investovala svůj čas a iniciativu, ale nějakým způsobem systematickým a dlouhodobějším, aby to mělo efekt. A přišlo mi na mysl, že Terezín je to moje místo,“ vysvětlila pro magazín Úžasný svět pěvkyně.  

První ročník benefičního projektu mezzosopranistky Edity Adlerové Musica Tereziana začíná v neděli 16. září 2012 v litoměřickém divadle Karla Hynka Máchy Španělským večerem. Záštitu nad akcí převzala celá řada osobností, například kardinál Miloslav Vlk. 

Edita Adlerová - Foto: Michal Světlík

Edita AdlerováFoto: Michal Světlík

A proč zrovna Španělský večer? „Já mám pocit, že aby se prorazila špatná energie pietních aktů, tak je třeba to propojit s nějakou světlejší budoucností. Moje benefice je sice navázána na tuto velmi nešťastnou událost, které já jsem přímým potomkem, ale už i pro ty svoje přímé svědky chci, aby to nebylo nutně smutné, ale třeba i veselé,“ odpověděla Adlerová.  

Lukáš Krákora, který má na terezínské radnici na starosti kulturu, benefiční akci vítá: „My jsme o tu opravu varhan usilovali už delší dobu. Zhruba před dvěma lety jsme si nechali zpracovat odhad prostředků, které budou potřeba na opravu. Ta oprava byla vyčíslena na 1,143 miliónu a požádali jsme litoměřickou diecézi o bezplatný převod varhan do majetku města, což se podařilo. Dalším krokem byla žádost u Česko-německého fondu budoucnosti, kde jsme byli úspěšní, a byla nám přislíbena dotace 550 tisíc korun, kterou můžeme čerpat až v okamžiku, kdy ty celkové prostředky na opravu budou pohromadě. Už jsme měli dva benefiční koncerty.“  

Musica Tereziana chce ale pomáhat i nadále. „Úmysl je vlastně ten, že my si každým rokem vytipujeme nějakou věc, myšlenku, lokalitu a celý rok se tomu budeme věnovat. Budou se sbírat prostředky na tu konkrétní věc, potom bude koncert či více koncertů a uzavře se to,“ dodala Edita Adlerová. 

 

Do úžasného světa projektu Musica Tereziana vás zve Vladimír Kroc.

Vložit na svůj web

Autor:  Vladimír Kroc  (vlk), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Úžasný svět  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do 28. 2. 2013  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas