26. října  2012 v 09:46  rubrika: Nepřehlédněte

Za skandály britských médií může kultura astronomicky placených manažerů, tvrdí publicista Čulík

Britská média pronásledují v posledních letech skandály. Po aféře s nelegálními odposlechy, která se stala osudová nedělníku News of the World, jenž přestal vycházet po 168 letech své existence, se teď potýká se skandálem BBC.

Teď musí vysvětlovat, jak mohl jeden z jejích slavných moderátorů Jimmy Savile dlouhá léta sexuálně zneužívat nezletilé, a proč reportáž o tomto problému veřejnoprávní médium stáhlo z vysílání. 

Britská média mají hodně problémů, přiznal pro magazín Týden v médiích britský konzervativní filozof, politolog a hudebník Roger Scruton. Podle něj se v Británii vše točí kolem BBC, která je státem kontrolovaná, a zároveň nepřátelská vůči soukromému mediálnímu sektoru. 

„Druhým problémem je, že vlastníci médií, jako je třeba Rupert Murdoch, se snaží stát něčím jako editory. Kdysi dávno sice vlastníci médií, kteří samozřejmě chtěli, aby se jejich noviny prodávaly, je také ovlivňovali, ale nesnažili se být zárovneň šéfredaktory nebo editory… A pak jsou tu skandály s ilegálním získáváním informací, to je ale něco jiného, to je obyčejný zločin,“ dodal Scruton. 

Jak míní, BBC je součástí problému a veřejnoprávní média by měla udržovat standardy objektivity. 

„Ale jako každý velký podnik se BBC dostala do vlivu zájmových skupin a zrovna v případě BBC jde o socialistickou zájmovou skupinu, jde o britskou stranu Labour Party, v podstatě Labour Party ovládla BBC. Ani snad ne se zlým úmyslem, prostě je to tím, jací lidé si vybírají tuto profesi. Ale BBC prostě vždycky straní levici,“ myslí si filozof. 

Bojácné zpravodajství  

Politici si stěžují neustále, jak potvrzují slova šéfredaktora serveru Britské listy, publicisty a bohemisty Jana Čulíka, který působí na University of Glasgow ve Skotsku: 

„Většinou si konzervativci velmi stěžují na to, že BBC je levicová, sociální demokraté zase na to, že je pravicová. Podle mé zkušenosti, a to je otázka spíš tak možná dvou, tří, pěti let, BBC je hlavně v současnosti hodně udupaná a demoralizovaná. Současná vláda tam zavedla škrty, myslím až ve výši 16 %.“ 

Za co se dá BBC kritizovat je, že je to obrovský moloch.  

„V Británii existuje jeden obrovský nešvar, já to znám z univerzity, vznikla kultura astronomicky placených manažerů. I náš pan rektor má skoro 300 000 liber ročně, to je plat tři čtvrtě miliónu korun měsíčně. Problém s tím je, že když člověk dostává takový plat, tak si myslí, že je nadřazen normálním smrtelníkům, s normálními smrtelníky se nebaví a dělá chyby. A to je přesně problém s BBC a teď to vyšlo najevo s tím skandálem týkajícím se Jimma Savila. Ukázalo se, že v BBC je vrstvička vrcholných manažerů, kteří mají právě těch tři čtvrtě miliónu korun měsíčně, a ti se vůbec nebaví s normálními pracovníky a normálními zaměstnanci,“ upřesnil publicista.  

Upozornil také na to, že v poslední době je zpravodajství BBC hodně bojácné, vysílá příliš přímých přenosů, jako byly narozeniny královny nebo olympijské hry. Přitom na tom není Británie ekonomicky dobře:  

„Lidé, když jsou v průšvihu, tak se uchylují k nacionalismu a začnou mávat svými národními vlajkami. Já si myslím, že je to hrozné a že BBC to v poslední době podporuje a že to není moc dobrý nápad.“ 

 

Skandály britských médií. Téma pořadu Dalibora Zíty.

Vložit na svůj web

Autor:  Dalibor Zíta, Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Týden v médiích  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do 1. února 2013  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas