26. října  2012 v 13:46  rubrika: Nepřehlédněte

Ministerstvo kultury snížilo granty uměleckým časopisům. Musíme pádlovat i sami, konstatuje šéfredaktor Revue Prostor

Z happeningu Destrukce za záchranu časopisu Ateliér - Foto: Lukáš Houdek

Z happeningu Destrukce za záchranu časopisu AteliérFoto: Lukáš Houdek

Ministerstvo kultury spravuje nejenom 30 příspěvkových organizací typu Národní divadlo, Národní galerie či Národní muzeu, ale také každým rokem uděluje granty různým projektům, včetně časopisů zaměřených na umění. V posledních dnech se zviditelnil časopis Ateliér, kterému dal resort kultury oproti předešlým letům mnohem méně peněz než obvykle.

Už 25 let u nás vychází časopis Ateliér. Vychoval řadu známých kurátorů, pracovalo v něm hodně uznávaných galeristů jako například šéf Galerie Rudolfinum Petr Nedoma. V současné době je jediným časopisem, který pravidelně mapuje dění na výtvarné scéně. 

I tento časopis žije díky sponzorům a grantů od ministerstva kultury. Letos mu ale resort kultury udělil o třetinu nižší dotaci než loni. Dostal 560 tisíc korun. 

Šéfredaktorka Blanka Jiráčková bojuje o jeho záchranu a dělá to všemi dostupnými prostředky hodnými výtvarníků, tedy uměleckým happeningem. Zatím poslední s názvem Destrukce se odehrál v pátek 19. října 2012 přímo před Nosticovým palácem, kde ministerstvo sídlí. 

„My hledáme sponzory, jiné cesty, jak získat peníze. My nesedíme v redakci a nečekáme, jestli nám něco spadne z nebe,“ řekla pro magazín Kultura za všechny peníze šéfredaktorka Blanka Jiřáčková. 

Ministerstvo kultury přesto trvá na svém, a peníze časopisu Ateliér přidat nechce. 

„Na granty není nárok. To není nároková položka, kterou by stát měl automaticky vyplácet. My sami máme velký problém s tím, že máme omezený rozpočet a snažíme se vyhovět každému subjektu, který si zadá žádost," argumentuje mluvčí resortu Markéta Ševčíková. 

Prostor do světa myšlenek i kultur 

Nižší grant od ministerstva dostalo i nové číslo Revue Prostor. Jde o společensko-kulturní čtvrtletník konzervativního ladění. Eseje a fejetony do něj píší současní domácí autoři, ale i významní západní myslitelé. 

Revue Prostor je na trhu od roku 1982, je to tedy druhý nejstarší samizdatový časopis v České republice. 

Předešlá čísla byla zaměřena na Norsko, Polsko, Švýcarsko. 

„My otevíráme prostor jednak do světa myšlenek, ale pak do kultur různých zemí. Já teď držím před sebou nejnovější číslo a otevíráme prostor v tomto případě do Belgie. To číslo se jmenuje Belgické křižovatky… Konfrontace s kulturami jednotlivých zemí jsou mimořádně zajímavé a velice cenné. Jednak představujeme Čechy žijící v jednotlivých zemích, ale potom také významné esejisty, novináře a spisovatele, které u nás neznáme. Toto otevírání oken je, myslím, velice cenná záslužná věc,“ myslí si šéfredaktor Milan Hanuš. 

Cílovou skupinou čtenářů jsou hledající: „To jsou lidé, kteří mají potřebu přemýšlet o nejrůznějších tématech z různých úhlů a dobírat se a hledat pravdu. To jde napříč společnosti.“ 

Revue Prostor podporují nejenom soukromé firmy, ale také ministerstvo. Redakce dostala grant ve výši 300 tisíc korun. 

„Bez ministerstva kultury bychom nepřežili. To neznamená, že by nás platilo ministerstvo kultury. My musíme pádlovat sami, s jistou podporou,“ upozornil šéfredaktor. 

 

Víte, že Belgičané mají s Čechy víc společného, než by se na první pohled zdálo? Jsou flámové a balouni, říká šéfredaktor Revue Prostor Milan Hanuš. Více redaktorka Michaela Vetešková.

Vložit na svůj web

Autor:  Michaela Vetešková  (miv), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Kultura za všechny peníze  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do 22. února 2013  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas