7. listopadu  2012 v 13:40  rubrika: Nepřehlédněte

Handicapovaní zaměstnanci jsou ohromnou přidanou hodnotou, míní ředitel občanského sdružení Etincelle

Vozíčkář (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka PhotoRack

Vozíčkář (ilustrační foto)Foto: Fotobanka PhotoRack

Letos posedmé se koná v Praze Normální festival. Věnuje se životním příběhům a umělecké tvorbě handicapovaných lidí. Normální festival 2012 má dvě hlavní témata: Cestou umění a Punk's not dead.

„Jedním z highlightů Normálního festivalu ve filmové části je finský film Punkový syndrom, který je neuvěřitelný. Je to velmi zajímavá sonda do toho, jak hudbou a stylem punku lze vyjádřit pocit z toho, když jsem člověk s handicapem, mám svoje běžné starosti a k tomu musím řešit starosti svých sociálních pracovnic a lidí z chráněného bydlení,“ řekla pro magazín Jak jinak koordinátorka divadelní části festivalu Ilona Labuťová. 

Divadelní a filmový soubor Inventura na přehlídce představí dokument s názvem Motyky a Skype: 

„Je to vlastně loňské putování našeho filmového štábu do české vesnice v Rumunsku, do českého Banátu. Naši filmaři-agroturisti se vydávají objevovat nejen svět agroturistiky, ale i změny v životním stylu v Banátu, kdy 90 % mladých lidí odchází do Čech a zůstávají tam hlavně staří lidé. A protože chtějí zůstat v kontaktu se svými dětmi, vnoučaty a pravnoučaty, tak museli přistoupit na moderní technologie. Můžete je po těžké práci na poli zastihnout v místní knihovně se sluchátky na uších a skypovat do Čech.“ 

V rámci divadla pak soubor odehraje představení Požíračka mrtvol a jiné příšernosti, které mělo premiéru v dubnu. Inscenace vznikla na základě hrůzostrašných historek, které si děti vyprávějí před spaním. 

Labuťová upřesnila, že občanské sdružení Inventura se věnuje čtyřem směrům: „To je rozhlasová dílna, která funguje, na Radiu Wave už měli naši komentátoři vlastní pořad, potom je to výtvarná dílna, Divadlo Inventura a filmový štáb, který je profesně nejstarší a funguje od roku 2007.“ 

Od pekárny, přes biofarmu až po kavárnu  

V Jílovém u Prahy, Kladně, Slaném a okolí funguje občanské sdružení Etincelle. Jeho ředitel Jakub Knězů vypočítal, na jakých pozicích u nich mohou klienti pracovat:  

„My zaměstnáváme lidi s lehkým nebo středně těžkým postižením. Je jich v současnosti 60 nebo 70. Máme různé provozovny, různá střediska v různých místech: máme úklid veřejných prostranství v Praze: tam se mohou podílet na úklidu parků, chodníků a tak dále, máme pekárnu v Jílovém u Prahy, kde mohou uklízet, mýt přepravky nebo mohou přímo asistovat při prodeji v prodejně nebo mohou se podílet na samotné přípravě pečiva.“ 

Sdružená má také svoji biofarmu, kde handicapovaní chovají zvířata a pěstují rostliny. V kavárně pak pracují jako číšníci. Nepřijdou ale do styku s penězi, protože nerozpoznají hodnotu mincí. 

Ředitel Etincelle upozornil na svou zkušenost s tím, že komerční firmy velmi nerady zaměstnávají jiné než tzv. normální lidi: 

„Komerční firmy mají strach, obavy z toho zaměstnat na nějakých pomocných pozicích lidi s postižením a přitom nejen, že jde o nějakou společenskou odpovědnost té firmy, ale o normální běh té společnosti, o normální život.“ 

Knězů podotkl, že zaměstnávání postižených mže dát firmám ohromnou přidanou hodnotou. 

 

Co je, a co není normální? Magazín připravila ho Magdaléna Trusinová.

Vložit na svůj web

ZPRÁVY Z NEZISKOVÉHO SEKTORU:  

Občanské sdružení Neziskovky.cz organizuje soutěž Žihadlo roku o nejlepší veřejně prospěšnou reklamní kampaň. Na webu zihadloroku.cz můžete do 18. listopadu 2012 posoudit nominované kampaně a vybrat si svého favorita. 

Sdružení pro integraci a migraci ve spolupráci s Organizací pro pomoc uprchlíkům a Multikulturním centrem Praha podporuje zahraniční zaměstnance na českém trhu práce. Migranti mají sice ze zákona právo na rovné zacházení, někteří z nich se setkávají se závažnou diskriminací. Neziskové organizace kvůli tomu uvažují o stížnosti k Evropské komisi.  

Ve čtvrtek 8. listopadu 2012 pořádá Amnesty International a Evropské centrum pro práva Romů tiskovou konferenci a happening s názvem Česká vláda propadá už pátým rokem: Školy stále diskriminují Romy. Organizace představí výzkumnou zprávu mapující přístup romských dětí ke vzdělání. 

Asociace veřejně prospěšných organizací pořádá putovní konferenci, na které se bude mluvit o současném stavu zákona o statusu "veřejné prospěšnosti" v Česku a také o transparentnosti neziskových organizací. Konference proběhne příští týden ve třech městech České republiky, podrobnosti najdete na webu Asociace veřejně prospěšných organizací. 

Občanské sdružení Dejme dětem šanci nabízí firmám výrobu propagačních předmětů, jako jsou novoročenky, adventní a nástěnné kalendáře, vánoční ozdoby na stromeček apod. Peníze z prodeje půjdou na činnost této organizace, která nabízí pomoc dětem odcházejícím z dětských domovů. 

Pořad: Jak jinak  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas