15. listopadu  2012 v 16:30  rubrika: Nepřehlédněte

Rušení akutních lůžek v nemocnicích zkvalitní léčbu pacientů s rakovinou, tvrdí onkologové

Onkologické pracoviště - Foto:  Fakultní nemocnice Ostrava

Onkologické pracovištěFoto:  Fakultní nemocnice Ostrava

Nejsložitější a nejnákladnější léčba je v České republice soustředěna do 13 Komplexních onkologických center. Počet pacientů vyžadujících specializovanou léčbu v těchto centrech se ale každoročně zvyšuje.

Mnozí onkologicky nemocní se díky moderní léčbě uzdraví, jiní přežívají déle a další nově diagnostikovaní pacienti neustále přibývají. Proto by centra uvítala úpravu současného systému, v jehož rámci by financování onkologické péče v centrech zohledňovalo skutečné počty léčených pacientů. 

Onkologická péče v Česku je na špičce evropského moderního standardu. Klíčem k úspěšnému vyléčení rakoviny je ale prevence a včasná diagnóza. V magazínu Na zdraví! se na tom shodli ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně Jiří Vorlíček a primářkou Radioterapeuticko-onkologického oddělení Fakultní nemocnice v Motole Jana Prausová. 

Podle Vorlíčka by se každý člověk měl starat o své zdraví a nechovat se rizikově: přestat kouřit, nebýt obézní, zdravě se stravovat a zvýšit fyzickou aktivitu. A pak je tu ještě pravidelnost screeningu:  

„My nemůžeme očekávat, že budeme mít jistoty. Jsem součástí přírody, a nejistota je součást přirozeného života. Jde o to, abychom míru nejistoty snižovali. A když pro sebe něco děláme, chováme se rozumně a chodíme na preventivní vyšetření, tak to riziko rakoviny významně snižujeme,“ uvedl Vorlíček.  

Prausová míní, že se zvyšuje počet lidí, kteří chodí včas na prevenci: „Ale záleží trochu na diagnóze. Určitě se to daří u karcinomu prsu a karcinomu děložního čípku. Horší už je situace u karcinomu tlustého střeva a konečníku, kde je to preventivní vyšetření komplikovanější, jedná se o kolonoskopii, která není úplně příjemná, a tam se zatím ta prevence příliš nedaří.“  

Jak Prausová dodala, stát by měl více peněz investovat do preventivních vyšetření i jejich propagace. 

„Mohlo by to být zhodnoceno určitou bonifikací při pojištění pacienta. Když pacient přijde a léčí se včas, tak je i ta léčba podstatně levnější, než když přijde s pokročilým onemocněním,“ navrhla primářka. 

Výzkum jde podle ní velice rychle kupředu, jsou nové metody a preparáty, přístroje lidem dávají větší šance na dobrou léčbu: „Je jenom na státu, jak umožní nemocným v České republice, aby k těmto metodám a těmto preparátům měli přístup prostřednictvím plátců péče.“  

Peníze by měly jít za pacientem  

Zdravotní pojišťovny mají na financování onkologických center jiný pohled než například Česká onkologická společnost. Nejde ani tak o výši peněz, tady si onkologové uvědomují, že přísun finančních prostředků je omezený. Ale podle nich by se měl změnit systém přerozdělování financí. 

„Nám jde o to, aby peníze, které jdou do zdravotnictví, byly účelně a také spravedlivě rozdělovány. To je to, o co usiluje Česká onkologická společnost. V současné době je to tak, že peníze na některý druh nejdražší onkologické léčby v některých centrech došly a pojišťovny říkají, že to v budoucnu doplatí. Není to v současné době takové, že by nějaký pacient nedostal to, co má. Může se stát, že některá centra mají vyčerpaný limit a pacienty, kteří nebudou patřit do okruhu toho centra, pošlou na centrum, kam patří. Což je v rozporu se současným zákonem, že je svobodná volba lékaře,“ upozornil profesor Vorlíček.  

Jako chybu vidí to, že pojišťovny neposílají peníze za pacientem: „Když posílaly jeden rok peníze za pacientem, bylo to velmi přehledné. Pacient mohl jít do kteréhokoliv centra: pacient z Plzně mohl jít do centra v Brně a pacient z Olomouce mohl jít do centra do Prahy. V současné době to je systém tzv. budgetů, to znamená, že dostaneme určité množství peněz na rok na onkologické pacienty. A aby to bylo ještě složitější, tak není to ve fakultních a krajských nemocnicích, které mají centra jenom na onkologické pacienty, ale na centra obecně. Center na různé choroby existuje celá řada.“  

Reforma zdravotnictví mimo jiné počítá se zrušením několika stovek akutních lůžek. To onkologové vítají. 

„Tato lůžka jsou velmi drahá, nejsou dobře využívána, často na nich leží pacienti, kteří by tam vůbec ležet nemuseli, a naopak je v České republice veliký nedostatek lůžek, kde se pacienti doléčují, kde je ošetřovatelská péče a podobně,“ upřesnil ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně. 

 

Martin Matějka tentokrát zjišťoval podrobnosti o léčbě rakoviny, ale i o způsobu financování onkologických center.

Vložit na svůj web

ZPRÁVY ZE ZDRAVOTNICTVÍ:  

Nový moderní laser, který pomáhá zejména v léčbě rakoviny plic, získali pneumologové v olomoucké fakultní nemocnici. Přístroj je schopen uvolnit dýchací cesty uzavřené nádorem, a umožňuje tak pacientovi opět volné dýchání. 

České děti mají v moči víc kadmia, než je evropský průměr, a mají i zvýšené hodnoty kotininu. To svědčí o tom, že jsou víc vystaveny tabákovému kouři. Vyplývá to ze studie Státního zdravotního ústavu. Zhruba čtvrtina dětí v Česku žije v rodinách, kde se kouří. Jsou vystaveny tabákovému kouři, který zvyšuje riziko rakoviny. 

Británii letos čeká největší baby boom od 70. let. Narodí se tam přes 700 000 dětí. To je nejvíc za posledních víc než 40 let. Porodnost v Británii trvale stoupá posledních 10 let, a to zhruba o 8000 dětí ročně. Podle statistiků je to do značné míry dáno množstvím přistěhovalců. 

Pořad: Na zdraví!  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do 28. 2. 2013  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas