2. ledna  2013 v 09:40  rubrika: Nepřehlédněte

Částečná amnestie uleví věznicím. Za 2,5 roku budou zase plné, upozorňuje specialista na ekonomii kriminality

Skříňka vězně (ilustrační foto) - Foto:  Vězeňská služba ČR

Skříňka vězně (ilustrační foto)Foto:  Vězeňská služba ČR

Prezident Václav Klaus při příležitosti 20. výročí vzniku samostatné České republiky vyhlásil dílčí amnestii. Oznámil to ve svém novoročním projevu.

Amnestie, která je čtvrtou od roku 1990, se dotkne asi 7 000 vězňů. Promíjí nepodmíněné tresty do 1 roku a starším lidem, kterým je nebo letos bude 75 let i tresty až do 10 let. 

„Jedním z největších problémů českého právního systému, a tím zprostředkovaně i celé společnosti, je velká míra kriminalizace bagatelních trestných činů. Za ty trestné činy, které Václav Klaus amnestoval, sedí v českých věznicích podle odhadů asi 6000 lidí. To je opravdu neuvěřitelný počet, když si uvědomíme, že v českých věznicích je dohromady 26 000 vězňů,“ řekl Rádiu Česko komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk. 

Podle něj by soudy mohly dávat alternativní tresty: veřejně prospěšné práce, domácí vězení, pokuty nebo podmíněné tresty. 

Amnestie ušetří náklady, uvedl Libor Dušek, který se specializuje na ekonomii kriminality a působí na akademickém pracovišti CERGE-EI v Praze: 

„Věznění jednoho člověka stojí stát přibližně 320 000 korun ročně. Amnestie krátkodobě vyřeší velmi akutní problém přeplněnosti věznic, které jsou na 120 % kapacity. Ušetří se asi náklady tím, že nebude v nejbližších dvou třech letech potřeba stavět nové věznice.“ 

Dušek tvrdí, že do 2,5 roku budou věznice znovu přeplněné. 

 

Poslední novoroční projev Václava Klause hodnotí komentátor HN Petr Honzejk a Libor Dušek, který se specializuje na ekonomii kriminality a působí na akademickém pracovišti CERGE-EI v Praze.

Vložit na svůj web

Autor:  Ondřej Černý  (onč), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Rozhovor na aktuální téma  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas