24. ledna  2013 v 15:45  rubrika: Nepřehlédněte

Zahraniční média o přímé volbě prezidenta v Česku: na Východě vede Zeman, na Západě boduje Schwarzenberg

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg - Foto: Miloslav Hamřík

Miloš Zeman a Karel SchwarzenbergFoto: Miloslav Hamřík

V pátek se v České republice otevřou volební místnosti a lidé rozhodnou v historicky přímé volbě o svém prezidentovi. Jak volbu hlavy státu vnímají v zahraničí?

Z různých komentářů a vyjádření je patrné, že čím víc na východ, tím populárnější je Miloš Zeman. Na Západě naopak stoupají akcie Karla Schwarzenberga. A není tak těžké dohledat, proč tomu tak je. Agentura RIA-Novosti celkem otevřeně píše, že Zeman je spíše prokremelský kandidát a přiznává styky s proruskými lobbisty. 

To samo o sobě může být důvod, proč západní svět preferuje Karla Schwarzenberga. A například deník Financial Times ho ještě spojuje s havlovskou tradicí a politikou, která dodnes má na Západě velmi dobré jméno. 

Kam vykročí nový prezident?  

Podle našich informací v Bruselu neřeší otázku, kdo by byl lepším partnerem pro Evropskou unii. Horší než teď to už prý nebude. 

Komentář, který vnímá souboj obou osobností velmi komplexně, vyšel v Economistu pod titulkem Karel Havel nebo Miloš Klaus. Mimo jiné si všímá toho, že jde o souboj mezi městy a venkovem. A že pro Schwarzenberga jsou spíše vzdělaní, bohatí a úspěšní lidé. 

Kritika ze Slovenska  

Slovenský premiér Robert Fico porušil dekorum, když kritizoval Karla Schwarzenberga za jeho postoj k Benešovým dekretům. Běžné je, že politici počkají na výsledek a poblahopřejí vítězi. 

Ovšem slovenský tisk je celkem jasně proti Miloši Zemanovi. Ještě před prvním kolem třeba deník Sme ho přirovnal k Vladimíru Mečiarovi, což je na Slovensku asi největší politická urážka. 

Šéfredaktor časopisu Týždeň vyjádřil zklamání, že měl o Češích lepší mínění a teď zjistil, že i u nás jsou doslova, „primitivové a blázniví nacionalisté.“ Mimo jiné se pozastavuje nad tím, jak může Václav Klaus mladší jako jeden z argumentů uvést fyzické omezení kandidáta. Myslí tím pověstnou špatnou výslovnost ministra zahraničí. 

Když ale sám prezidentský synek vypadá tak, jak vypadá. A nikdo mu to samozřejmě nevyčítá. To už je podle autora vyloženě necivilizované. 

Rakušané čekají  

Rakouští novináři píší články s odstupem. Tvrdí, že je záležitostí Čechů, koho si zvolí. I když třeba Kurier píše že Schwarzenbergové vždy patřili k předním rodinám rakousko-česko-maďarské šlechty a kníže by si jistě prezidentský úřad zasloužil. 

Podle počtu článků v Rakousku vede lživý útok Zemanova štábu na Schwarzenbergovu manželku, za který se nakonec Zeman musel omlouvat. Der Standard se domnívá, že takto se gentlemani nechovají. 

Až na druhém místě žurnalisté řeší Benešovy dekrety. Z článků je cítit překvapení, že volbu může rozhodnout téma staré 70 let, které navíc kromě českých populistů a několika sudetoněmeckých nacionalistů všichni považují už dávno za vyřešené. A nikdo se k němu nechce vracet. 

Proto v Rakousku oceňují Karla Schwarzenberga, že měl odvahu to přiznat, i když musel vědět, že mu to v kampani uškodí. 

 

Prezidentská kampaň jde do finále. Ptáme se novináře, publicisty a mediálního analytika Karla Hvížďaly a redaktora zahraniční redakce Ondřeje Boudy.

Vložit na svůj web

Související weby:

Prezidentské volby 2013

Autor:  Ondřej Bouda  (obo), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Rozhovor na aktuální téma  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas