8. 6. 2007 13.09  rubrika: Nepřehlédněte

Soud vydal evropský a mezinárodní zatykač na Tomáše Pitra

soudní síň - Foto:  Nejvyšší soud

soudní síňFoto:  Nejvyšší soud

Soud v pátek vydal evropský i mezinárodní zatykač na odsouzeného podnikatele Tomáše Pitra. Ten se vyhýbá nástupu do vězení, do kterého ho poslal soud za daňový podvod. Zatýkací rozkazy jsou už podepsány. Informaci o vydání zatykačů potvrdil Českému rozhlasu Rádiu Česko soudce Petr Novák:

"Nejprve já sám jsem rozhodoval o evropském zatýkacím rozkazu a mezinárodním zatýkacím rozkazu, a pak jsme také projednali otázku, zda zůstane v platnosti peněžitá záruka ve výši 15 miliónů, kterou skládala paní Elen Pitrová, matka Tomáše Pitra, anebo zda propadne ve prospěch státu. V této věci jsme rozhodli. Jak jsme rozhodli, to vám teď říct nemohu, protože to musíme nejprve sdělit účastníkům." 

Po Pitrovi, který požádal o odklad pětiletého trestu ze zdravotních důvodů, vyhlásila policie celostátní pátrání. Soud už dostal lékařskou zprávu. Soudce Petr Novák ale uvedl, že mu zpráva mu připadá: "poněkud neurčitá". 

Pitr podal proti rozsudku dovolání k Nejvyššímu soudu. Rádiu Česko před časem řekl: "Ten případ je strašně složitý a jediný, kdo ho může reálně posoudit, je někdo, kdo k tomu musí přijít z venku a udělat první posouzení. Proto si myslím, že buď Nejvyšší nebo Ústavní soud se tím bude zabývat a uvidí to ve všech souvislostech a nebude zatížený svými původními rozhodnutími." 

Tomáš Pitr se k aktuálním informacím nevyjádřil, má vypnutý telefon. Jeho asistentka ho viděla naposledy minulý pátek. 

Pitr v roce 1994 s tehdejším partnerem v podnikání Miroslavem Provodem podepsali s podnikatelem Vratislavem Romanovským několik smluv na výstavbu cukrovarů, výrobu linky na lisování oleje a poradenství. 

Některé kontrakty dokončeny byly, jiné ne. Na základě těchto smluv si měli podle obžaloby nechat zpětně vyplatit od státu daň z přidané hodnoty. A způsobit státu škodu ve výši 24 miliónů korun. 

Žalobkyně Hana Vlášková v procesu konstatovala, že všichni odsouzení byli na transakcích domluveni. Smlouvy byly podle ní fiktivní, podnikatelé si DPH nárokovali na základě podvodu. "Obžalovaní se nezajímali o plnění smluv, naopak svou činnost brzy po uzavření smluv ukončili a často ukončili i činnost celých společností," konstatovala na začátku procesu žalobkyně. 

Dnes už se ale žalobkyně nechce k celé záležitosti vyjadřovat. Pitr stále opakuje, že k podvodu nedošlo. Snaží se hájit tím, že to dokládají daňová přiznání z roku 1994 uložená na Finančním úřadu pro Prahu 3, do jehož působnosti Pitrovo podnikání tehdy spadalo. 

"Daň jsem nenárokovali, což se dokázalo dvěma posudky soudních znalců, kteří provedli kontrolu veřejné i neveřejné části spisu na finančním úřadě. To znamená: máme soudní razítko od soudních znalců, že daň nebyla ani nárokována, natož vyplacena. Je to složitá kauza. My jsme strašně dlouho nevěděli, že ta daň opravdu vyplacena nebyla. Ta naše původní obhajoba byla, že jsme smlouvu podepsali a ten, kdo nám službu měl splnit, ji nesplnil. To byla naše dlouhá obhajoba, takže částečně je to samozřejmě i naše vina. My jsme posléze zjistili, že finanční úřad trestní oznámení nikdy nepodal a ani žádnou škodu po nás nenárokoval, ani ji nenárokuje po soudu." říká Pitr. 

Finanční úřad pro Prahu 3 se odmítl o kauze Pitr bavit. Nejvyšší soud, ke kterému podal Pitr dovolání už nebude zkoumat provedené důkazy, ale bude se zabývat tím, jestli nedošlo v procesu k právním chybám. 

Jméno Tomáše Pitra se začalo v médiích objevovat častěji zhruba před dvěma lety v souvislosti s bojem o potravinářskou firmu Setuza, kterou tehdy Pitr údajně ovládal. Na konci roku 2005 na něj soud vydal kvůli zmiňovanému daňovému podvodu zatykač a pátrala po něm policie. Z rakouských Alp, kde byl na dovolené, ho nakonec zpět do Česka přivezl dokonce sám tehdejší ředitel civilní rozvědky Karel Randák. 

Pitr se následně z chystané vazby vykoupil kaucí ve výši patnácti miliónů korun. Krátce na to nájemný vrah zastřelil Pitrova dlouholetého obchodního partnera Františka Mrázka - mocného šéfa podsvětí. 

Jednou z vyšetřovacích verzí bylo i podezření, že za smrtí Mrázka může stát i Pitr. Policie ale tuto verzi vyloučila a vyšetřování Mrázkovy smrti odložila. 

 

Soud dnes vydal evropský i mezinárodní zatykač na odsouzeného podnikatele Tomáše Pitra. Více informací má reportér ČRo Rádia Česko Jan Hrbáček.

Vložit na svůj web

Autor:  Jan Hrbáček  (hrb), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Rozhovor na aktuální téma  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas