17. 1. 2008 0.01  rubrika: Nepřehlédněte

Vesecká a další představitelé justice žalují Benešovou

Socha spravedlnosti - Foto:  neznámý

Socha spravedlnostiFoto:  neznámý

Šest vysokých představitelů justice, v čele s Nejvyšší státní zástupkyní Renátou Veseckou a místopředsedou Nejvyššího soudu Pavlem Kučerou, žaluje stínovou ministryni spravedlnosti za ČSSD Marii Benešovou. Důvodem je její předvánoční vystoupení v Českém rozhlase, kde se o těchto lidech vyjadřovala v souvislosti s kauzou předsedy lidovců Jiřího Čunka.

Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká, její náměstek Karel Černovský, náměstek vrchního státního žalobce Libor Grygárek, šéf jihomoravských státních zástupců Petr Coufal, žalobce Arif Salichov a místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera. 

Tito představitelé české justice podali ke středočeskému krajskému soudu společnou žalobu na někdejší Nejvyšší státní zástupkyni a dnešní stínovou ministryni spravedlnosti za sociální demokracii Marii Benešovou. Ta byla 20. prosince hostem polední zpravodajské relace Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Ozvěny dne, kde se vyjadřovala k problému nezaplacené pokuty Nejvyššího soudu. 

V této souvislosti zmínila i údajný korupční případ lidoveckého šéfa Jiřího Čunka. Vyjmenovala zmiňované právníky a označila je za představitele zákulisní justiční mafie. Toto je část autentického záznamu z jejího vystoupení: 

Benešová: "Myslím si, že ve skutečnosti za tím je panika z volby prezidenta České republiky, kdy se představil nový kandidát, pan Švejnar, který získává sympatie občanů. Myslím si v souvislosti s tím, co včera psala Mladá fronta Dnes, tam byla velice pěkná analýza s názvem rekonstrukce kauzy Čunek: nezvyklé schůzky, náhlá rozhodnutí, že za tím je zákulisní justiční mafie, která se snaží justici plně ovládnout, aby sloužila v zájmu vládnoucí garnitury."
Moderátor: Kdo v té mafii je?
Benešová: "No tak byli tam: doktor Pavel Kučera, byla tam Renáta Vesecká, byli tam pan doktor Černovský, pan náměstek vrchního státního zástupce Grygárek, pan Salichov, pan Coufal a další, kteří patří k této skupině, která se snaží ovlivňovat kauzy v zákulisí, což se jim zatím daří. No a jelikož kauz podivně přibývá, viz nyní kauza Bursík, tak je tady snaha ovládnout justiční orgány tak, aby nemuselo k těmto zákulisním hrátkám docházet, aby to měli legálně." 

Právník představitelů justice Petr Toman potvrdil, že společnou žalobu skutečně podal, ale bez bližších podrobností: "Já můžu potvrdit, že taková žaloba byla v úterý k soudu podána, je to žaloba na ochranu osobnosti, ale nemůžu se dále vyjadřovat k obsahu žaloby, ani k tomu, co je tou žalobou požadováno." 

Žalující nechtějí podle informací Rádia Česko finanční odškodnění. Požadují ale osobní omluvu, zaslanou v dopise a omluvu v servisu České tiskové kanceláře. Marie Benešová se ale omlouvat v žádném případě nehodlá: 

"Já jsem citovala pouze tisk, který si toho všímá už od sklonku roku a před tím už i v srpnu si toho všímal, takže jsem ocitovala Mladou frontu Dnes, pojmenovala jsem to jako mafiánské praktiky, to je pravda, ale to, když si budeme hrát se slovíčky, tak si stojím za tím, že to nestandardní mafiánské praktiky jsou. Budu se tomu samozřejmě bránit a počkám si, co v té žalobě bude." 

Poněkud paradoxně se k žalobě přidal i bývalý unionistický ministr spravedlnosti Pavel Němec. Benešová ho ve svém vystoupení sice zmínila, ale v souvislosti s plýtváním peněz na ministerstvu spravedlnosti, ale neoznačila jej za člena zmiňované justiční mafie. Němec, který s Benešovou vedl tvrdé spory v době, kdy oba byli ve vysokých státních funkcích, svou účast na žalobě proti Benešové nezdůvodnil. Do projednání soudem se nebudu k věci vyjadřovat, vzkázal exministr v SMS zprávě. 

Bývalá Nejvyšší státní zástupkyně a dnešní nestranická stínová ministryně spravedlnosti za ČSSD Marie Benešová popuzuje svými tvrdými výroky poměrně často. V minulosti útočila především na už zmiňovaného Pavla Němce a jeho mluvčího Petra Dimuna. Servítky si ovšem nebrala ani proti televizi Nova. 

Začátkem července roku 2005 prohlásila, že má z doslechu informace, že ministrův mluvčí Dimun TV Nova podplatil. Ta pak podle ní měla natočit reportáže, které poškozovaly státní zastupitelství. 

 

Vesecká a další představitelé justice žalují Benešovou. Příspěvek reportéra ČRo Rádia Česko Jana Hrbáčka.

Vložit na svůj web

Autor:  Jan Hrbáček  (hrb), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Reportáž Rádia Česko  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas