22. 2. 2008 13.16  rubrika: Nepřehlédněte

Prezident jmenoval Evu Zamrazilovou členkou bankovní rady ČNB

Eva Zamrazilová - Foto:  ČTK

Eva ZamrazilováFoto:  ČTK

Prezident Václav Klaus na Pražském hradě jmenoval novou členku bankovní rady České národní banky - Evu Zamrazilovou. Jméno nástupkyně služebně nejstaršího člena rady Luďka Niedermayera, který je zároveň viceguvernérem, oznámil Hrad teprve ve čtvrtek. Šestileté funkční období makroekonomické analytičky Komerční banky Evy Zamrazilové začne 1. března. Post viceguvernéra od 1. března zaujme jiný člen bankovní rady Mojmír Hampl. Zamrazilová podle analytiků posílí euroskeptický tón v centrální bance a bude tedy podporovat myšlenku pozdějšího přijetí eura. O komentář k proměnám bankovní rady jsme požádali ekonoma společnosti Patria Davida Marka.

Šestačtyřicetiletá Zamrazilová vystudovala národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické, kde po absolvování vyučovala teorii statistiky a ekonomickou statistiku a pracovala jako vědecký pracovník v ústavu prognózování. Působila také v Ekonomickém ústavu Československé akademie věd a Výzkumném ústavu práce a sociálních věcí. Doktorandské studium Zamrazilová ukončila v roce 1990 na katedře statistiky národohospodářské fakulty. 

V 90. letech spolupracovala na řadě studií k tématice transformace české ekonomiky. V Komerční bance pracovala na makroekonomických analýzách a prognózách v týmu hlavního ekonoma od roku 1994. Je také členkou předsednictva České společnosti ekonomické. 

Zamrazilová patří mezi nejčastěji publikující české ekonomy - je autorkou nebo spoluautorkou 150 odborných titulů. Obvykle se zabývá makroekonomickou rovnováhou, konvergenčními procesy transformujících se ekonomik či trhem práce. Vystupuje i na seminářích Centra pro ekonomiku a politiku založeného Klausem. Podle Hospodářských novin je blízkost Zamrazilové a Klause zřejmá i vzhledem k tomu, že je analytička Komerční banky členkou týmu Kamila Janáčka, jehož žena pracuje jako poradkyně prezidenta. 

Bankovní rada, přezdívaná někdy jako sedm statečných pracuje nyní v sestavě - Zdeněk Tůma (guvernér), viceguvernéři Miroslav Singer a odcházející Luděk Niedermayer, Robert Holman, Pavel Řežábek, Vladimír Tomšík a Mojmír Hampl, který nahradí Niedermayera ve funkci viceguvernéra. Další personální výměna v radě České národní banky se uskuteční až v únoru 2011, kdy vyprší funkční období hned čtyřem členům, včetně guvernéra Tůmy. 

Jak Rádiu Česko řekl ekonom společnosti Patria David Marek, důležité je, že do bankovní rady přichází člověk se zkušenostmi ze soukromého sektoru. "Myslím si, že s ohledem na to se bude rozhodovat i v případě měnové problematiky, respektive úrokových sazeb. Z mého pohledu to znamená to, že se nebude systematicky vychylovat směrem k nižším úrokovým sazbám nebo vyšším úrokovým sazbám, ale bude se snažit flexibilně rozhodovat na základě potřeb ekonomiky a finančního trhu, tak aby to odpovídalo zkušenostem, které v tomto sektoru získala," říká Marek. 

 

Prezident Václav Klaus na Pražském hradě jmenoval novou členku bankovní rady České národní banky - Evu Zamrazilovou. O komentář k proměnám bankovní rady jsme požádali ekonoma společnosti Patria Davida Marka.

Vložit na svůj web

Autor:  Zuzana Vlčková  (zvl), Marie Matúšů  (mam)
Pořad: Domácí událost  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno de července 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas