10. 3. 2008 0.01 - Aktualizováno  rubrika: Nepřehlédněte

Hazard v Česku provozuje Rus, který se stýkal se špičkami mafie

Jedna z heren ruského oligarchy, po kterém šla i FBI, sídlí v bývalé restauraci U Holubů. V květnu 1995 tam policejní komando zatklo hlavy ruské mafie včetně šéfa tzv. Solncevské skupiny Mogileviče. Někteří účastníci schůzky byli později zavražděni. - Foto: Marián Vojtek

Jedna z heren ruského oligarchy, po kterém šla i FBI, sídlí v bývalé restauraci U Holubů. V květnu 1995 tam policejní komando zatklo hlavy ruské mafie včetně šéfa tzv. Solncevské skupiny Mogileviče. Někteří účastníci schůzky byli později zavražděni.Foto: Marián Vojtek

Stýkal se s těmi nejvyššími špičkami ruské mafie a je podezřelý z praní špinavých peněz. Proto se o něj intenzivně zajímala americká FBI, izraelské, britské a švýcarské bezpečnostní složky. Zhruba rok provozuje svoje herny i v České republice. A protože česká legislativa neumožňuje podnikání v tomto oboru cizincům, využívá k tomu nastrčené společnosti. O kom je řeč? O ruském oligarchovi Olegu Bojkovi.

Oleg Viktorovič Bojko se narodil 28. září 1964 v Moskvě. Aktivní komsomolec v roce 1987 vystudoval v Moskvě Raketový a letecký institut. Do roku 1989 pracoval na ministerstvu letectví. Už v té době ale zároveň podnikal na hraně zákona. 

Oleg Bojko není neznámou postavou ani v České republice. Objevil se tu už v roce 1993 a usiloval o získání dvou bankovních ústavů a jedné pojišťovny. Už tehdy se ocitl v hledáčku českých detektivů, kteří rozkrývali mafiánské struktury, i agentů Bezpečnostní informační služby. Bojko ale nakonec žádný peněžní ústav nezískal a z České republiky se nakonec stáhnul. Věnoval se obchodním transakcím ve Spojených státech, Velké Británii a Monaku. 

Klíčovou sférou Bojkova byznysu je hazard. Ruský oligarcha se do České republiky překvapivě vrátil loni na jaře. Jeho společnost Ritzio Entertainment Group otevřela přes řetězec nastrčených firem celorepublikovou síť heren Grand Prix s více než pěti stovkami výherních automatů. Bezpečnostní složky se k aktuálnímu působení Olega Bojka v České republice nechtějí příliš vyjadřovat. Například mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták na otázky Rádia Česko odpověděl následovně: 

"To jméno nám samozřejmě není neznámé, stejně jako mnoho dalších. Naším zájmem jsou případné aktivity těchto lidí v České republice. Byli bychom ovšem sami proti sobě a bylo by to proti smyslu naší práce, kdybychom řekli do veřejných zdrojů, jakými informacemi v současné době disponujeme, takže nějaké bližší informace v tuto chvíli bych nechtěl uvádět." 

Bojkova společnost Ritzio Entertainment Group provozuje celkem devět stovek heren ve čtrnácti zemích. Loni v prosinci Ritzio Entertainment na svých webových stránkách oznámila, že se chystá otevřít v České republice i tři kasína: 

Ritzio Entertainment Group, která je jedničkou mezi východoevropskými provozovateli her oznamuje, že dokončila akvizici tří kasín v Praze v České republice. Tento obchod posiluje firemní přítomnost na českém trhu a diverzifikuje dosavadní národní operace novým formátem her. Do dnešního dne Ritzio provozovalo 33 heren v několika českých městech. Grand Prix kluby s výherními automaty jsou podniky tématicky modelované ve stylu automobilových závodů a mají oslovit trendy hráče z měst. Tento vysoce kvalitní řetězec nabízí zákazníkům konzistentní služby, zaštítěné značkou, a vysokou úroveň klientského servisu. Přidáním nového druhu heren do našeho současného portfolia, rozšiřuje Ritzio své pole působnosti v Česku. Moderní herny společnosti budou doplněny třemi kasíny - jde o malé podniky, které nabízejí několik elektronických rulet, herní stoly a výherní automaty. Ritzio plánuje aplikovat své úspěšné operační a marketingové strategie na nová místa, po němž bude následovat další plánované rozšíření kasín. 

Dana Zíchová, která vede povolovací a metodické oddělení ministerstva financí, říká, že firmy Olega Bojka splnily všechny náležitosti, které předepisují české zákony, a proto mohou herny a kasína v České republice provozovat. Odpovědi na otázky zaslala úřednice ministerstva financí e-mailem: 

Jmenovaná společnost splnila všechny náležitosti, stanovené zákonem o loteriích a jiných podobných hrách. Vzhledem k této skutečnosti jí ministerstvo financí vydalo předmětné povolení. Pokud jde o problematiku zahraniční majetkové účasti, zákon stanoví, že povolení k provozování loterií a jiných podobných her může být vydáno pouze právnické osobě, která má sídlo na území České republiky. Povolení není možné vydat tuzemské právnické osobě se zahraniční majetkovou účastí, ani právnické osobě, ve které má tato společnost, tedy společnost se zahraniční majetkovou účastí, majetkovou účast. Výjimku z tohoto zákazu může ministerstvo financí povolit pouze v případě sázkových her v kasínu. 

Jedna z heren Olega Bojka - Grand Prix - sídlí v domě na pražském Smíchově, kde dřív byla známá restaurace U Holubů. V květnu roku 1995 zde policejní komando pozatýkalo hlavy ruské mafie včetně šéfa takzvané Solncevské skupiny Semjona Mogileviče. Někteří účastníci schůzky byli později zavražděni. Právě Solncevskou skupinu využívala ke kriminálním aktivitám mafie, se kterou byl v úzkém kontaktu herní magnát Oleg Bojko, a kvůli tomu se o něj zajímala americká FBI a bezpečnostní složky dalších států. 

Rádio Česko získalo detailní informace o historii zmiňované mafie z policejních kruhů. Podle těchto poznatků organizaci založil, a až do své smrti v roce 1994 řídil, někdejší sportovec Otari Kvantrishvilli. Nejvýznamnější částí organizace se stala "Asociace XXI. století". Organizace působila ve Spojených státech - v Miami, New Yorku - a Kanadě. Další opěrné body má v Izraeli, Maďarsku, Rakousku, Německu, Švýcarsku a na Kypru. V kyperském hlavním městě Nikósii sídlí i Bojkova firma Ritzio Entertainment Group, která přes řetězec nastrčených firem provozuje v České republice už zmiňovanou síť heren Grand Prix. 

 

V Česku provozuje hazard Rus, který se stýkal se špičkami mafie. Příspěvek reportéra ČRo Rádia Česko Jana Hrbáčka. Další podrobnosti o zásahu policie proti ruské mafii v pražské restauraci U Holubů z roku 1995.

Vložit na svůj web

ČTĚTE TAKÉ:
Zásah policie proti ruské mafii v restauraci U Holubů v roce 1995 

Autor:  Jan Hrbáček  (hrb), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Reportáž Rádia Česko  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas