10. 3. 2008 13.09  rubrika: Nepřehlédněte

Zásah policie proti ruské mafii v restauraci U Holubů v roce 1995

Detektivové, kteří sledovali aktivity ruské mafie v České republice, se o restauraci U Holubů zajímali delší dobu. Zařízení, kde se scházela smetánka organizovaného zločinu, provozovala společnost šéfa takzvané Solncevské mafie Semjona Mogileviče. Tento ruský, můžeme říci kmotr, žije v Budapešti, odkud šéfoval svým organizacím ve střední Evropě. Do restaurace mnohokrát zavítali i vysocí politici nebo představitelé showbyznysu.

U Holubů působil i někdejší komunistický rozvědčík Pavel Minařík, který byl podle policie jakousi spojkou mafiánského bosse Semjona Mogileviče. Detektivové zatkli na dvě stovky lidí, třicet z nich bylo vyhoštěno, ale nikdo nebyl obviněn z trestného činu. Fotografie mafiánů i jejich otisky prstů poskytli americké FBI. 

Přestože měl Mogilevič zákaz vstupu na české území, jeho firmy a jeho lidé v České republice působili i dál. Detektivové je podezřívali, že tu perou špinavé peníze. Nepodařilo se ale získat jasné důkazy, policisté vycházeli z nepřímých indicií a Mogilevičových kontaktů. 

Semjona Mogileviče prověřovala americká FBI v souvislosti s vypráním několika miliard dolarů ukradených z pomoci Mezinárodního měnového fondu. Ani Američané ale nezískali žádné konkrétní důkazy. Sevu alias Dona Simeona, jak je Mogilevič přezdíván, zatkla letos v lednu moskevská policie. Impulzem k zatčení mafiánského bosse byly daňové úniky související s parfumériemi Arbat Prestiž. Mogilevič při zatčení vystupoval pod falešnou identitou jako Sergej Šnajder, ale podle ruských vyšetřovatelů má platné dokumenty na sedmnáct dalších jmen. 

Zásah v restauraci U Holubů měl dohru o čtyři roky později 

Šéf operace U Holubů Zdeněk Macháček a jeho dva podřízení byli zatčeni. Petr Balín, celník podezřelý z mnohamiliónového podvodu při pašování lihu, je obvinil, že ho všichni dohromady před časem unesli a žádali po něm výkupné tři milióny korun, jinak že prozradí jeho zločin. 

Zdeněk Macháček byl po zhruba třech měsících propuštěn z vazby a soud ho i jeho spolupracovníky zcela očistil. Macháčka i jeho podřízené prohlásil za nevinné oběti falešného komplotu. Dlouhou dobu poté se hovořilo o tom, jestli zmiňované falešné obvinění nesouviselo právě se zásahem v restauraci U Holubů. 

Autor:  Jan Hrbáček  (hrb)
Pořad: Reportáž Rádia Česko  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas