11. 3. 2008 0.01  rubrika: Nepřehlédněte

Klíč k hernám ruského oligarchy: "eseróčko" za milióny dolarů

herna Grand Prix na pražském Smíchově - Foto: Marián Vojtek

herna Grand Prix na pražském SmíchověFoto: Marián Vojtek

Přes tři provázané soukromé firmy ovládá ruský oligarcha Oleg Bojko, o kterého se bezpečnostní složky zajímají kvůli stykům s hlavami mafie, síť českých heren Grand Prix. V pondělí jsme odvysílali, že Oleg Bojko je pod drobnohledem ochránců zákona nejen z Česka i kvůli podezření z praní špinavých peněz. A protože mu zdejší zákony neumožňují, aby herny provozoval sám, využil k tomu nastrčené české firmy. Ty zakládala renomovaná společnost Deloitte and Touche. Bojkova firma po čase koupila malou, ale klíčovou, společnost za více jak jedenáct miliónů dolarů.

O nový druh podnikání Olega Bojka v České republice se opět začaly zajímat policie i Bezpečnostní informační služba. Zjistit, kdo provozuje herny Grand Prix ale není vůbec jednoduché. Provoz těchto zařízení povolují obecní úřady. Ty ale odmítají poskytovat informace, kdo je vlastně jejich provozovatelem. Jedna z heren například sídlí v Českých Budějovicích v Lidické ulici. 

Když se Rádio Česko ptalo, kdo je skutečným provozovatelem herny, dostalo od Eriky Kopetové z českobudějovického magistrátu následující odpověď: "Správní řízení je neveřejné, a to jsou informace, které se vztahují přímo k provozovateli." 

Také informační štítky na vstupních dveřích heren Grand Prix často odvádějí pozornost úplně jiným směrem než ke skutečnému majiteli. Rádiu Česko se však podařilo zjistit skutečného provozovatele jedné z pražských heren Grand Prix. Je jím akciová společnost Manto se základním kapitálem dva milióny korun. 

Na tuto akciovou společnost jsou vlastnicky navázány další dvě společnosti s ručením omezeným. Poslední firmu v řetězci - společnost Irucia se základním kapitálem 200 tisíc korun - 19. března 2007 koupila společnost Ritzio Entertainment Group Limited - firma ruského oligarchy Olega Bojka, sídlící v daňovém ráji na Kypru. Hovoříme tedy opět o člověku, o kterého se kvůli stykům se špičkami ruské mafie a podezření z praní špinavých peněz v minulosti zajímala americká FBI, izraelské, britské, švýcarské i české bezpečnostní složky. 

Všechny tři české soukromé společnosti zakládala renomovaná auditorská a poradenská společnost Deloitte and Touche. Vedoucí partner české pobočky Deloitte and Touche Michal Petrman tvrdí, že jeho společnost nenese za činnost firem žádnou odpovědnost. Odpovědi na otázky Rádia Česko zaslal e-mailem: 

Naše společnost poskytuje mimo jiné služby související se založením a registrováním společností v obchodním rejstříku. Někteří klienti chtějí společnost již založenou a registrovanou z důvodu časové úspory. Do toho zapadá i případ popsaný ve Vašem dotazu. Tj. naše společnost vlastnila uvedené 3 subjetky, ale jako nepodnikající, prázdné společnosti, které v srpnu 2004 prodala subjektům, které jsou uvedeny v Obchodním rejstříku. Předmětem transakce bylo převedení vlastnických podílů v uvedených společnostech na kupující. Do data prodeje tyto společnosti nevykonávaly žádnou činnost. Od data prodeje jsou tyto subjekty prakticky mimo naši působnost, nemáme k nim žádná práva ani povinnosti ani neneseme žádnou odpovědnost za jejich činnost.  

Za kolik tedy impérium Olega Bojka klíčové dvousettisícové "eseróčko", které ovládá síť třiatřiceti heren Grand Prix, koupilo? Za téměř jedenáct a půl miliónu dolarů. Zmiňovaná firma je navíc vlastníkem dalších dvou akciových společností, které v byznysu Olega Bojka plní podobnou roli. 

Plnou moc na právní zastupování rusko-kyperského herního impéria měl donedávna brněnský advokát Milan Vašíček. Ten je v současné době v zahraničí a na otázky Rádia Česko odpověděl e-mailem: Jsem na dovolené a nejsem oprávněn cokoliv týkající se mých klientů či potenciálních klientů bez jejich výslovného souhlasu komentovat. Je mi líto. 

Další důležitou postavou v řetězci firem je podnikatel z Frýdku-Místku Vladimír Hrachovec, který sedí ve statutárních orgánech všech společností. Vladimír Hrachovec se ale odmítl o Olegu Bojkovi bavit podrobně po telefonu. Řekl pouze, že se v herním byznysu se pohybuje 15 let po celé Evropě, a proto se nejspíš také stal Bojkovým spolupracovníkem. 

Připustil zároveň, že je s Bojkem přímo v kontaktu. Podnikání herního řetězce Grand Prix je prý ale naprosto čisté. "Pokud jsem ve statutárních orgánech těch firem já, tak se můžete přijít podívat na cokoliv, a ta firma je tak průhledná, že průhlednější firmu, pokud se jedná o gambling v České republice, nemůžete najít," řekl doslova český spolupracovník herního impéria ruského oligarchy Vladimír Hrachovec v krátkém telefonickém rozhovoru. 

Jak už jsme zmínili, Oleg Bojko byl dlouhou v hledáčku policie několika států. A české orgány jeho činnost sledují i dnes. Jakým způsobem vlastně bezpečnostní složky proti lidem, podezřelým z napojení na špičky mafie, postupují? Někdejší šéf rozvědky a ministr vnitra za sociální demokracii František Bublan o tom Rádiu Česko řekl: 

"Ty postupu už jsou známy ze začátku 90. let, já bych vzpomenul akci U Holubů, tam to bylo celkem jednoznačné. Potom byly nějaké další akce, které se povedly. Ale ne všechny jsou úspěšné, protože také tam ruská mafie volí stále sofistikovanější metody. Už to není ten organizovaný zločin z nižších pater, ale už je to skutečně daleko výš. Většinou se to odehrává mezi lidmi, kteří jsou podnikateli nebo jsou možná i politiky, jaksi mají daleko větší vliv a umí v tom chodit, takže je velmi těžké to odhalit," dodává někdejší ministr vnitra František Bublan. 

 

Klíč k hernám ruského oligarchy: "eseróčko" za milióny dolarů. Příspěvek reportéra ČRo Rádia Česko Jana Hrbáčka.

Vložit na svůj web

ČTĚTE TAKÉ:
Hazard v Česku provozuje Rus, který se stýkal se špičkami mafie
Zásah policie proti ruské mafii v restauraci U Holubů v roce 1995 

Autor:  Jan Hrbáček  (hrb), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Reportáž Rádia Česko  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas