24. února  2009 v 09:09  rubrika: Nepřehlédněte

Generál je ve firmě s člověkem podezřelým z kontaktů s mafií

Mapka vztahů Jana Jezbery - Foto: Marián Vojtek

Mapka vztahů Jana JezberyFoto: Marián Vojtek

Bývalý náčelník generálního štábu Pavel Štefka nastoupil po odchodu z armády do firmy, kde působí i člověk, o kterého se dlouhodobě zajímají české bezpečnostní složky. O kom je řeč? O Janu Jezberovi - jedné z klíčových postav dnes už bývalé vlivové finanční skupiny Interconex, která ovládala například známé litoměřické investiční fondy. Tajné služby i policie zmapovaly desítky Jezberových kontaktů s lidmi z někdejších sovětských tajných služeb, ale i podsvětí. Generál Štefka - nový partner Jana Jezbery - přitom do konce roku pracoval jako externí konzultant Úřadu vlády pro bezpečnost.
UVNITŘ ČLÁNKU: AUDIO

Když Pavel Štefka odcházel z postu šéfa generálního štábu, na veřejnost se provalily informace o miliónových černých fondech, ze kterých se neoprávněně obohacovali štábní důstojníci. Ministerstvo zahraničí se Štefkou počítalo po jeho odchodu z armády na diplomatický post, ale odhalené černé fondy jeho budoucí kariéru zhatily. Vloni 30. června Štefka nastoupil do dozorčí rady společnosti FWDS Europe. Předsedou dozorčí rady je už zmiňovaný Jan Jezbera. Mimo jiné vlivný představitel sekty Svědkové Jehovovi a honorární konzul afrického Senegalu. 

O Jana Jezberu se už od 90. let zajímají české bezpečnostní složky. Už v roce 1993 zachytila policie jeho úzké kontakty s kontroverzním ruským oligarchou Olegem Bojkem, kterého americká FBI, ale i služby dalších států, podezřívaly z praní špinavých peněz. Jezberova společnost Interconex se tehdy pokoušela Bojkovi pomoci v ovládnutí dvou českých bankovních ústavů. Na té samé adrese, jako sídlí téměř všechny Jezberovy firmy, působila až do loňského roku i společnost Herabita a Jezbera v ní vedl představenstvo. 

A členem představenstva byl i Jurij Heřmánek. Podle informací Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu je Jurij Heřmánek v kontaktu s představiteli takzvané Solncevské mafie. Rádio Česko proto položilo Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu otázku, jestli se o Jezberu a Heřmánka aktuálně zajímá. Jeho mluvčí Pavel Hanták poznatky Rádia Česko nevyvrátil: 

"Pochopitelně nemůžu mluvit o ničem, co se vztahuje ke konkrétním osobám. Navíc bylo by naprosto kontraproduktivní vzhledem k naší práci, abychom zveřejňovali, jakými informace disponujeme nebo o co či koho se aktuálně zajímáme, či nezajímáme. V obecné rovině ale mohu říci, že aktivity a případně kontakty zločineckých struktur, tedy i ruskojazyčných skupin na území České republiky, průběžně monitorujeme a samozřejmě se o toto zajímáme." 

Na otázku, zda-li informace nemůže potvrdit, nebo vyvrátit, Hanták odpověděl: "Vzhledem k tomu, že opravdu nemohu sdělovat informace vztahující se ke konkrétním osobám, tak takovou informaci nemohu potvrdit, ani vyvrátit." 

Co na Štefkovo současné angažmá ve firmě s mužem s podezřelými kontakty říká Úřad vlády, pro který Štefka necelého půl roku pracoval coby konzultant? Mluvčí vlády Jana Bartošová e-mailem těsně před ukončením Štefkova kontraktu na vládě vzkázala: "Pavel Štefka byl řádně podle zákona prověřen Národním bezpečnostním úřadem, a to na stupeň přísně tajné. Úřad vlády proto nepochybuje o tom, že pan Štefka je bezúhonný a jsme přesvědčeni, že v rámci zmíněné prověrky nebyla zjištěna žádná bezpečnostní rizika."  

Také předseda sněmovního výboru pro obranu Jan Vidím informace Rádia Česko okomentoval poněkud vyhýbavě: "Zaprvé: já to nevím, já to slyším poprvé, zadruhé: nesleduji další profesní kariéru generála a zatřetí: myslím si, že tady trošilinku selhal státní aparát. Myslím si, že náčelník generálního štábu, který odchází z té pozice, by neměl být jakoby dán na pospas trhu práce, jestli to tak mohu říct, protože nakonec pro něj pozice nalezena nebyla tak trošku vyplývá z těch nejasností hospodaření generálního štábu. Předpokládalo se, že vyrazí dom diplomacie, a právě proto, že tam byly ty nejasnosti, tak nevyrazil. Teď je to hlavně otázka asi na něj, co tam všechno po něm v té dozorčí radě chtějí, nebo nechtějí. Myslím, že tady trošilinku zaspal a selhal stát." 

Rádio Česko se samozřejmě snažilo získat i reakci Pavla Štefky. Na čísle jeho mobilního telefonu je ale stále obsazovací tón. Podnikatel, který je v hledáčku bezpečnostních složek - Jan Jezbera - telefon sice zvedl, ale odmítl odpovědět na jakékoliv otázky a odkázal na šéfa představenstva firmy, v níž sedí Štefka, Tomáše Fingera. Také on odmítl rozhovor nahrát. Řekl ale, že zná Štefku z armády, a proto mu místo ve firmě nabídl. 

Společnost, která má v obchodním rejstříku uvedenou různou škálu forem podnikání, se podle něj zabývá zdravotnictvím. K informacím o Jezberových kontaktech se Finger vyjadřovat nechtěl. Generál Štefka kvůli svému angažmá v soukromé sféře může přijít o bezpečnostní prověrku, která mu po odchodu z armády zůstala. Ředitel Národního bezpečnostního úřadu Dušan Navrátil na obecnou otázku, která se týká zjištění podobných informací, Rádiu Česko odpověděl: 

"Když se takovou informaci dozvíme, že má tyto kontakty a dotyčný má prověrku, tak potom nejprve shromažďujeme informace na toto téma. Potom, pokud se tyto informace ukážou jako závažné, tuto prověrku otevřeme, můžeme požádat zpravodajskou službu o šetření. Je otázka, jaké jsou ty vztahy, jestli skutečně jsou jen v dozorčí radě a vidí se jednou za rok, anebo jsou tam osobní vztahy, další vztahy a tak dále a potom tuto věc posuzujeme." 

Štefkovy aktivity v soukromé sféře a skandál s černými fondy nejsou jeho jediným škraloupem. Náměstek ministryně obrany Radek Šmerda zhruba před rokem oznámil, že generál pobíral příspěvek na bydlení, přestože měl služební byt. Za pět let mu tak stát vyplatil asi 600 tisíc korun. Štefka se loni v květnu hájil těmto zjištěním teorií o spiknutí proti jeho osobě. 

 

Generál je ve firmě s člověkem podezřelým z kontaktů s mafií. Podrobnosti má reportér Rádia Česko Jan Hrbáček.

Vložit na svůj web

Autor:  Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Reportáž Rádia Česko  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas