8. března  2009 v 22:00  rubrika: Nepřehlédněte

V širším vedení ČSSD působí příslušnice komunistické rozvědky

Fotografie Radmily Kleslové ze sjezdu ČSSD v roce 2007 - Foto:  ČSSD

Fotografie Radmily Kleslové ze sjezdu ČSSD v roce 2007Foto:  ČSSD

Radmila Kleslová působí téměř deset let v Ústředním výkonném výboru sociální demokracie, je místopředsedkyní pražské krajské organizace strany a jednou ze tří asistentek poslance Stanislava Křečka. Zastupovala stát v dozorčích radách strategických podniků a lobbuje za energetické firmy. Málokdo ale ví, že v dubnu 1988 nastoupila vystudovaná právnička jako příslušnice elitní složky komunistické špionáže - nelegální rozvědky.
UVNITŘ ČLÁNKU: DOKUMENTY A AUDIO

Parlamentními kuloáry korzuje decentně oblečená dáma - je jednou z asistentek poslance ČSSD Stanislava Křečka. Poslanci se s ní upřímně zdraví, znají se léta. Netuší ale, že tato dáma před rokem 1989 pracovala pod svým rodným jménem Radmila Bartheldyová jako referentka zvláštní činné zálohy pro komunistickou rozvědku. Archivní materiály dnes o jejím zařazení příliš informací nevydávají. 

Pod krycím jménem Lia byla Bartheldyová zařazena do odboru, který přímo spadal pod zástupce náčelníka pro nelegální rozvědku. Odbor měl na starosti výběr, výchovu a řízení nových kádrů pro špionážní práci. Z archivních materiálů vyplývá, že rozvědka s Bartheldyovou počítala jako se zakonspirovanou agentkou na území České republiky. Ve sborníku dnes už neexistujícího Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu - Securitas Imperii - se o činných zálohách, ve kterých byla Radmila Bartheldyová zařazena, píše: 

"Činných záloh se používalo při častých reorganizacích, ale především k legalizaci příslušníků. Legalizovaní příslušníci StB pracovali většinou na ministerstvech a dalších centrálních úřadech, v podnicích zahraničního obchodu, sdělovacích prostředcích, ale i například na stavbách, které prováděly naše firmy v zahraničí. V zaměstnání pak vystupovali pod skutečným nebo krycím jménem, aniž by byl znám jejich vztah k StB. Na příslušné správě StB byli vedeni jako činná záloha a pochopitelně také placeni.

Záznamy z objektového svazku rozvědky. Bartheldyová je v nich vedena pod krycím jménem Lia. Byla zařazena v odboru, který přímo spadal pod zástupce náčelníka I. Správy FMV pro nelegální rozvědku. Odbor měl na starosti výběr, výchovu a řízení nových kádrů - Foto: Archiv  bezpečnostních složek

Záznamy z objektového svazku rozvědky. Bartheldyová je v nich vedena pod krycím jménem Lia. Byla zařazena v odboru, který přímo spadal pod zástupce náčelníka I. Správy FMV pro nelegální rozvědku. Odbor měl na starosti výběr, výchovu a řízení nových kádrůFoto: Archiv bezpečnostních složek

Mluvčí Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Reichl k tomu podotýká: "Byli to kádroví příslušníci, čili zaměstnanci ministerstva vnitra, kteří pracovali u jiných zaměstnanců, například pracovali pro ČTK, v České televizi nebo v podnicích zahraničního obchodu, či u jiných zaměstnavatelů. Obecně lze říci, že dostávali dva platy, z nichž si nechávali většinou ten, který byl vyšší. Jednou větou řečeno: byli to zaměstnanci ministerstva vnitra, kteří pracovali, aniž by to někdo věděl, o tom, že jsou zaměstnanci ministerstva vnitra, u jiných zaměstnavatelů." 

Na otázku, jestli to znamená, že to byli příslušníci nelegální rozvědky, Reichl odpověděl: "Byli to příslušníci ministerstva vnitra. Potom u konkrétních zařazení je to potřeba specifikovat." 

Co na minulost vlivné političky sociální demokracie Radmily Kleslové říká její strana? Mluvčí ČSSD Kateřina Blechová na otázky Rádia Česko odpověděla následovně: "Paní doktorka Kleslová nám předložila negativní lustrační osvědčení, to bylo vydáno 8. 9. 1998 tehdejším ministrem vnitra Václavem Grulichem, a to je pro nás směrodatné." 

A bude se strana novým zjištěním zabývat? "Jaká konkrétní zjištění máte na mysli?"
Je to zjištění, že byla příslušnicí komunistické rozvědky, v podstatě její nelegální sekce. "Znovu opakuji: (Kleslová) ČSSD dodala negativní lustrační osvědčení, a to je pro nás směrodatné. Pokud by se objevila nějaká nová zjištění, tak se tím samozřejmě budou příslušné stranické orgány zabývat," řekla Blechová. 

Záznamy z objektového svazku rozvědky - Foto: Archiv  bezpečnostních složek

Záznamy z objektového svazku rozvědkyFoto: Archiv bezpečnostních složek

Podle vyjádření mluvčího Úřadu pro zahraniční styky a informace - tedy dnešní demokratické rozvědky - Bohumila Šrajera se ale angažmá Radmily Kleslové muselo promítnout do výsledku šetření podle takzvaného velkého lustračního zákona. Zjednodušeně řečeno, Radmila Kleslová by měla mít pozitivní lustrační osvědčení. Straně ale podle mluvčí Kateřiny Blechové předložila dokument opačného znění. 

Existuje ale i takzvaný malý lustrační zákon, který posuzuje spolehlivost příslušníků policie. A podle tohoto zákona by Radmila Kleslová mohla mít lustrační osvědčení čisté, stejně jako řada stávajících příslušníků policie, kteří pracovali pro komunistickou tajnou bezpečnost, nebo s ní jen "spolupracovali". Pro politickou činnost je ale směrodatné takzvané velké lustrační osvědčení. 

Radmila Kleslová rozhovor s Rádiem Česko nadvakrát odmítla. V telefonu ale mimo jiné řekla, že ve své minulosti žádný problém nevidí. Přiznala sice, že byla skutečně příslušnicí rozvědky, ale žádnou zpravodajskou činnost prý nevykonávala. Navíc byla podle svých slov v rozvědce perzekvovaná. Podle zjištění Rádia Česko byla Radmila Kleslová, respektive Bartheldyová, příslušnicí komunistické rozvědky do listopadu 1989 a služební poměr v bezpečnostních složkách ukončila až po roce 1990. 

Mladá fronta Dnes loni v dubnu napsala, že Kleslová lobbuje za energetický gigant ČEZ. Nakrátko je ale i s představiteli jiných odvětví. Zasedala v dozorčích radách významných podniků jako Vítkovice Steel, Unipetrol Trade nebo Benziny. Kleslová je od roku i viceprezidentkou Česko-izraelské smíšené obchodní komory, kterou vede vlastník Třineckých železáren Tomáš Chrenek. 

Záznamy z objektového svazku rozvědky - Foto: Archiv  bezpečnostních složek

Záznamy z objektového svazku rozvědkyFoto: Archiv bezpečnostních složek

Když Rádio Česko seznámilo poslance ČSSD Stanislava Křečka s informacemi o minulosti jedné z jeho asistentek, neskrýval překvapení. Když jsme se ho minulý týden zeptali, jestli vyvodil z předložených zjištění nějaké závěry, odpověděl už poněkud jinak: 

"Neučinil jsem žádná opatření samozřejmě, a neumím si představit, že by někdo nějaká opatření udělal. Minulost paní Kleslové je dostatečně známa, byla nám všem obecně známa i na městském výboru a nevidím žádný důvod, proč by mělo její minulost determinovat dnešní činnost asistentky na malý úvazek, který pro mě vykonává." 

Malý úvazek asistentky poslance, jak říká Stanislav Křeček, asi skutečně není pro Radmilu Kleslovou příliš důležitý. Užitečná je pro ni ale vstupní karta do Poslanecké sněmovny, kterou z titulu asistentky má, díky které se může jako lobbistka pohybovat nejen v kuloárech Sněmovny, ale i v dalších prostorách, kam se běžný občan nedostane. 

 

V širším vedení ČSSD působí příslušnice komunistické rozvědky. Podrobnosti má reportér Rádia Česko Jan Hrbáček.

Vložit na svůj web

Autor:  Jan Hrbáček  (hrb)
Pořad: Reportáž Rádia Česko  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas