4. května  2009 v 15:35  rubrika: Nepřehlédněte

Singer: Snahy o rychlé přijetí eura jsou nesmyslné

Miroslav Singer - Foto: Marián Vojtek

Miroslav SingerFoto: Marián Vojtek

Hostem diskusního pořadu Studio Česko v pondělí 4. 5. 2009 byl viceguvernér ČNB Miroslav Singer. "To, že nemáme euro nám pomáhá finanční krizi tlumit," řekl ve vysílání Rádia Česko. "Příklad Slovenska ukazuje, že euro ekonomice v recesi moc nepomáhá. Prvních pár let je euro v této situaci vnímáno jako něco, co ekonomiku brzdí... Kroky, které by vedly k přijetí eura v nejbližším technicky možném termínu v roce 2013 by znamenaly, že bychom začali drasticky škrtat rozpočet, skončily by odpisy i řada výdajů, stát by byl donucen sáhnout k velmi krizovým opatřením, aby rozpočet byl kolem roku 2012 pod deficitem 3 %. A to by se nelíbilo podnikatelům," uvedl Singer ve Studiu Česko.
UVNITŘ ČLÁNKU: PŘEPIS NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH ČÁSTÍ ROZHOVORU A AUDIO

Délka finanční krize 

"Odhad, že se evropská politika propadne o 4 %, jsou reálná čísla, která reflektují hloubku krize. Úplně špatnými ekonomickými politikami vůči finančního sektoru se dá krize nebo stagnace na nulovém růstu držet i desetiletí, jak nám ukázalo třeba Japonsko. Ale to je krajní scénář." 

K přijetí eura 

"Škrtání v rozpočtu má své politické náklady, a tím se politické body nezískávají. Nevidím nikoho, kdo by uměl prodat dramatické přitvrzení rozpočtu kvůli euru." 

"Příklad Slovenska ukazuje, že euro ekonomice v recesi moc nepomáhá. Prvních pár let je euro v této situaci vnímáno jako něco, co ekonomiku brzdí." 

"To, že nemáme euro nám pomáhá finanční krizi tlumit." 

"Kroky, které by vedly k přijetí eura v nejbližším technicky možném termínu v roce 2013 by znamenaly, že bychom začali drasticky škrtat rozpočet, skončily by odpisy i řada výdajů, stát by byl donucen sáhnout k velmi krizovým opatřením, aby rozpočet byl kolem roku 2012 pod deficitem 3 %. A to by se nelíbilo podnikatelům." 

"Vzdávat se rozpočtové brzdy bych ve chvíli, kdy k tomu nejsme nuceni a náš dluh je nízký, považoval za velmi nesmyslnou politiku." 

"Roky 2011 nebo 2012 jsou pro přijetí eura mimo svět reálných možností. První teoreticky možný rok je 2013, ale to by už příští rok znamenalo dramatické škrty v rozpočty. A neslyším žádnou vůli jít do stagnace či poklesu ekonomiky, kvůli tomu, aby bylo zavedeno euro. Euro se oddaluje až za rok 2013 do chvíle, kdy ekonomika začne generovat dostatečné zdroje a rozpočtové příjmy." 

"Harmonogram pro přijetí eura je možné přijmout kdykoli. Maďaři ho přijímali svého času každý rok. Plnění harmonogramu je primárně politické rozhodnutí. A za současné politické situace je to složitá otázka." 

Prasečí chřipka a vliv na ekonomiku 

"Pokud se uskuteční pandemie, ekonomiku to ovlivní. Asi jako když by spadl meteorit. Nejsem zdravotník, velmi neblaze to sice zasahuje Mexičany, ale jak to nyní vypadá, pro světovou ekonomiku by to nemělo být žádné drama." 

Zdraví českých bank 

"Lidé tuzemským bankovním ústavům věří. Věřit jim podle našeho názoru můžou. I při těch poklesech ekonomiky, které předvídáme, by se neměly dostat do elementárních problému jako je insolvence. Některé možná budou muset navýšit kapitál, aby se dostaly nad regulační úroveň. Ale to není ohrožení jejich závazků." 

"Drtivá většina mateřských bank je schopna případně tuto situaci řešit. Některé kapitál navyšují už teď, aby předešly nervozitě klientů." 

POSLECHNĚTE SI CELÝ POŘAD V MP3: 

 

Hostem Veroniky Sedláčkové je viceguvernér ČNB Miroslav Singer. Témata rozhovoru: Ekonomika, zavedení eura v České republice, zdraví tuzemských bank.

Vložit na svůj web

Autor:  Robert Břešťan  (bre), Veronika Sedláčková  (ves), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Studio Česko  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas