15. května  2009 v 14:00  rubrika: Nepřehlédněte

EXKLUZIVNĚ: Vlček jede do Gazy, o Hamasu se jen šeptá

Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) - Foto: Luboš Wišniewski

Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD)Foto: Luboš Wišniewski

Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček by se ke konci svého funkčního období rád zapsal do dějin jako mírotvůrce - chce vyřešit napjaté vztah mezi Izraelem a Palestinci. Chystá kvůli tomu mezinárodní parlamentní delegaci do Gazy a podle informací Rádia Česko byla v jednání i možnost setkání s islamistickým hnutím Hamas, které i Evropská unie řadí na seznam teroristických organizací.
UVNITŘ ČLÁNKU: AUDIO

Na týden od 7. do 13. června Vlček plánuje summit hlav evropských parlamentů přímo v Gaze. Paradoxní je, že český parlament jako celek Vlčkovu iniciativou příliš nepodporuje. Účast - byť většinou na nižší úrovni - naopak přislíbilo asi 18 zástupců evropských parlamentů. 

Do čela české delegace se nominoval sám Vlček po únorové konferenci předsedů parlamentů zemí EU v Paříži navzdory tomu, že jeho nápad a především vlastní nominace do čela delegace nezískal nadšený ohlas. Přesto bylo v Paříži přijato usnesení, na základě kterého je Vlček zmocněn k organizaci takové akce. 

Kavan a Přikryl odmítají schůzky s Hamasem 

Projekt řídí exministr zahraničí za ČSSD Jan Kavan. Ten také - podle blízkého spolupracovníka Miloslava Vlčka, který si ale nepřál být jmenován - dojednával možnost rozhovorů s Hamasem. Sám Jan Kavan ale říká, že v plánu takové rozhovory nejsou. "Nejde o akci, která by zahrnovala jednání s islamistickým hnutím Hamas," řekl Rádiu Česko Kavan. 

A jakékoli oficiální jednání s Hamasem popírá i ředitel Vlčkova kabinetu Ivan Přikryl: "Já jakož osoba odpovědná za přípravu celé té akce vylučuji takovýto kontakt, naším cílem je přispět formou parlamentní demokracie, tedy představitelů národních parlamentů k pochopení pokud možno většiny regionů a my samozřejmě nemůžeme vynechat Gazu jako území, které je jedním z citlivých bodů této události. Ale kdybychom měli mít jakékoliv i poloficiální setkání s představiteli Hamasu, tak tam radši nepojedeme - to bychom jednali v rozporu se strategií ČR, tak i celé EU." 

Plán cesty: Praha - Káhira - Gaza - Ammán 

V jednání je mimo jiné to, že by všichni účastníci konference letěli z Prahy do Káhiry hromadně s českou vládní letkou. Z Káhiry by se delegace měla přesunout autobusem do pásma Gazy, Vlček by chtěl v pásmu Gazu přenocovat, to ale s největší pravděpodobností nebude z bezpečnostních důvodů možné. Delegace by měla následně pokračovat do jordánského Ammánu. Navzdory tomu, že se celá akce má odehrát už za necelý měsíc, plán má zatím jen hrubé obrysy. 

Přesto nápad bezprostředně po svém nástupu do funkce posvětil nový ministr zahraničí Jan Kohout. I když jsou veškeré iniciativy týkající se Gazy z hlediska mezinárodní politiky citlivou záležitostí, jednání s izraelskou stranou o Vlčkově nápadu podle informací Rádia Česko jsou teprve na začátku. 

Vlčkův mírový plán pro Gazu narazil už v březnu 

Navíc je už teď zřejmé, že některé součásti Vlčkova plánu jsou pro zainteresované strany nepřijatelné. Vlček už letos v březnu s nevalným - spíše odmítavým - ohlasem představil svůj mírový plán pro Gazu. V něm mimo jiné žádal, aby ukončil blokádu Gazy a vyzval Hamas, aby zahájil dialog s palestinskou samosprávou. Vlčkův plán o deseti bodech tehdy čeští poslanci odmítli s tím, že příliš straní Palestincům. 

 

Vlček jede do Gazy, o Hamasu se jen šeptá. Příspěvek autorů Roberta Břešťana, Jana Hrbáčka a Zuzany Vlčkové.

Vložit na svůj web

Autor:  Robert Břešťan  (bre), Jan Hrbáček  (hrb), Zuzana Vlčková  (zvl)
Pořad: Reportáž Rádia Česko  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas