4. srpna  2009 v 08:39  rubrika: Nepřehlédněte

Česko se nedohodlo s firmou Baxter na dodávkách vakcíny

Virus "nové" chřipky H1N1 - Foto:  CDC Influenza Laboratory

Virus "nové" chřipky H1N1Foto:  CDC Influenza Laboratory

Česká republika nevyužije vakcíny proti takzvané prasečí chřipce A(H1N1), kterou vyrábí americká farmaceutická firma Baxter ve svém závodě v Bohumile na Kolínsku. Vláda s touto firmou neuzavřela kontrakt. Ministerstvo zdravotnictví oslovilo čtyři výrobce vakcín, americká firma Baxter ale podle ministryně Dany Juráskové nesplnila zadané podmínky: "Česká republika oslovila všechny čtyři výrobce pandemické vakcíny. Na výzvu reagovali všichni, ale v tom jednání zůstaly dvě firmy, které splňovaly zadání."

"Firma Baxter bohužel v době, kdy bylo poptávkové řízení vypsáno, nedokázala předložit podmínky v souladu s těmi kritérii. To znamená, nenabízela registrovanou, a tím pádem bezpečnou vakcínu, a žádala po České republice, aby nesla náklady případných vedlejších účinků," řekla Rádiu Česko Jurásková. 

Ministerstvo teď o nákupu vakcín jedná s firmami Novartis a GlaxoSmithKline. Baxter má dodat vakcíny proti prasečí chřipce jiným zemím. Uzavřené kontrakty má s pěti státy - jsou mezi nimi i Velká Británie, Irsko a Nový Zéland. 

Česká vláda ale vakcín zřejmě zajistí méně, než se předpokládalo. V původním pandemickém plánu počítala s tím, že budou pro 60 procent obyvatelstva. Aktualizovaný plán už ale zahrnuje jen čtvrtinu populace, pro stejný počet lidí budou k dispozici antivirotika Tamiflu a Relenza. 

 

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková jednala v rámci zdravotnické tripartity. Otázky přímo pro ministryni Juráskovou.

Vložit na svůj web

Autor:  Nikola Bojčev  (nib), Marika Táborská  (mta)
Pořad: Domácí událost  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno de července 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas