26. listopadu  2009 v 10:16  rubrika: Nepřehlédněte

Ústav pro studium totalitních režimů možná vymění ředitele

Pavel Žáček - Foto: Marián Vojtek

Pavel ŽáčekFoto: Marián Vojtek

Zhruba v polovině ledna by měla rada Ústavu pro studium totalitních režimů jednat o výběrovém řízení na nového ředitele ústavu. Ten současný, Pavel Žáček, čelí kritice za práci organizace a postup při zveřejňování některých kauz. S tím ale avizované výběrové řízení nesouvisí, rada o něm mluvila už před rokem. Aktivista Stanislav Penc na středeční jednání radním přinesl podpisové archy petice požadující Žáčkovo odvolání. Pencovi vadí, že ústav v publikaci o vzniku Občanského fóra ukázal na výtvarníka Josku Skalníka jako na informátora StB uvnitř OF, aniž vyslechl Skalníkovu verzi příběhu.

Spor se vede také o zveřejnění databáze StB Evidence zájmových osob. Ústav pro studium totalitních režimů tuto databázi podle Pence nikdy nezveřejnil, přestože by tak ze zákona udělat měl. Zastánci současného vedení ústavu argumentují naopak tendencemi ČSSD a KSČM ke zrušení nebo paralyzování tohoto ústavu. 

"Tento spor jde zcela mimo radu. Výběrové řízení nevyhlásíme na základě nějaké kritiky, ale proto, že se tak rada dohodla letos v lednu. Vrátíme se tak k běžné praxi ve výzkumných institucích a vypíšeme konkurz na ředitele ústavu. Pavel Žáček byl totiž v té mimořádné situaci, kdy ústav vznikal, jmenován bez výběrového řízení," řekla Rádiu Česko členka rady ústavu a novinářka Petruška Šustrová. 

Pavel Žáček, který v čele ústavu stojí už dva roky, dal jasně najevo, že bude-li vypsáno nové výběrové řízení, přihlásí se do něj. "Výběrové řízení je otevřeno každému, kdo splňuje kvalifikační předpoklady. Pavel Žáček má navíc tu výhodu, že ústav již dva roky řídí a předtím řídil Archiv bezpečnostních složek. Nevidím důvod, proč by se tedy nemohl přihlásit. Je zcela běžné, že se do výběrových řízení hlásí dosavadní ředitelé," uvedla Šustrová. 

Celý spor je podle Šustrové nešťastný 

Šustrová vnímá celý spor kolem ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka jako nešťastný: "Vypadá to, že spor obou petic se vede o to, zda má, či nemá ústav být, přičemž všichni se shodují na tom, že je ústav potřebnou institucí. Jedna petice říká, že by ho někdo jiný řídil lépe než Žáček a dává radě rady, kterým může, při vší úctě, těžko vyhovět. Druzí si zase myslí, že ústav stojí a padá s Pavlem Žáčkem. Podle mého názoru ale demokratická instituce, která zaniká po odchodu svého ředitele, je špatně postavená. Instituce musí obstát, i když se ředitel vymění." 

Pavel Žáček označil petici, žádající jeho odvolání, za pokus o cenzuru. Podle něj petice chce, aby ústav výsledky své práce cenzuroval. 

"Já bych se k tomu na jeho místě vůbec nevyjadřovala. Že by se několik desítek občanů pokusilo cenzurovat tuto instituci je z mého hlediska absurdní. O cenzuře mluvíme ze strany státu. Jak by mohl ústav cenzurovat Vladimír Hanzl nebo Stanislav Penc si, při vší úctě, nedokážu představit," dodala novinářka a členka rady ústavu Petruška Šustrová. 

 

Zhruba v polovině ledna by měla rada Ústavu pro studium totalitních režimů jednat o výběrovém řízení na nového ředitele ústavu. Ve studiu je členka rady ústavu, novinářka Petruška Šustrová.

Vložit na svůj web

Další zprávy najdete na webu zprávy.rozhlas.cz 

Autor:  Martina Mašková  (mam), Jan Piroch, Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Domácí událost  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno de července 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace