26. ledna  2010 v 15:35  rubrika: Nepřehlédněte

Tošovský: Do přenosové soustavy dáme ročně pět miliard

Vladimír Tošovský - Foto: Alžběta Švarcová

Vladimír TošovskýFoto: Alžběta Švarcová

Do rozšíření přenosové soustavy a rekonstrukce stávajících sítí investuje Česká republika každý rok pět miliard korun. V rozhovoru pro Rádio Česko to řekl ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský.

"Investice do přenosové soustavy jsou každý rok pět miliard. Máme spoustu míst, kde je energie nedostupná, například na severní Moravě. Linky mají i svou životnost 30 až 40 let a je třeba je rekonstruovat, je třeba modernizovat rozvodné stanice," uvedl Tošovský. 

Ještě loni v květnu společnost ČEPS, která je výhradním provozovatelem tuzemské přenosové soustavy plánovala, že do roku 2017 investuje do rozšíření a obnovy sítě v součtu "jen" 24 až 27 miliard. 

V souvislosti s plánovaným rozšířením přenosové soustavy a napojením nového bloku Temelína chce ministerstvo průmyslu znovu prosadit vyvlastňování ve veřejném zájmu i pro budování energetických staveb. A to přesto, že parlament už jednou tento návrh zamítl. 

"Bylo to už v návrhu pro stavbu silnic, tam to bylo včetně technické infrastruktury. Ale senátoři tuto větičku odstranili. Máme to připravené tak, abychom to tam dostali," řekl v diskusním pořadu Studio Česko ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský. 

"Musíme se dohodnout s každým vlastníkem, to je obecně problém liniových staveb. Pokud to tak nebude, je to zlé. Buď se musí najít jiná trasa, nebo se musí nakonec dojít k vyvlastnění, ale to jsem nikdy nezažil," poznamenal k energetickým stavbám Tošovský. 

 

Hostem Ondřeje Černého je ministr obchodu a průmysl Vladimír Tošovský. Nebude případná dostavba Temelína k ničemu, pokud se státu nepodaří rozšířit kapacitu vedení velmi vysokého napětí?

Vložit na svůj web

Autor:  Robert Břešťan  (bre), Ondřej Černý  (onč), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Studio Česko  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas