1. června  2010 v 10:39  rubrika: Nepřehlédněte

Ve volbách se ukázala síla mladých voličů, tvrdí shodně mladí konzervativci i sociální demokraté

mladý muž odevzdává hlas - Foto: Marián Vojtek

mladý muž odevzdává hlasFoto: Marián Vojtek

Fenoménem letošních voleb se stalo kroužkování na kandidátkách - lidé hojně využili možnost dát preferenční hlas. I to oceňují mladí konzervativci a mladí sociální demokraté. Podle nich se také ukázala síla nové nastupující generace voličů narozených po roce 1989.

Mladí konzervativci i mladí sociální demokraté se shodují, že nové voliče je třeba oslovovat na sociálních sítích, je nutné nabídnout jim hlavně témata týkající se školství nebo mladých rodin. A velké aktuální téma je podle nich například legalizace studentských brigád. 

Petr Dolínek, předseda mladé ČSSD, uznal, že sociální demokracie nedokázala oslovit mladé voliče ve svém programu. Na druhou stranu ho potěšil příchod neokoukaných a mladých tváří díky kroužkování na kandidátkách: 

„To, že se mírně Sněmovna omlazuje, je určitě dobře. Nejmladším poslancem tam bude náš člen Adam Rykala, 23 let, pak jsou tam různé poslankyně kolem jednadvaceti, pětadvaceti let a řada dalších třicetiletých poslanců, což je určitě super, ale je potřeba, aby zároveň tito mladí poslanci nebo i ta nová generace poslanců myslela na ta témata, která se dotýkají těch mladých lidí, mladý rodin a studentů-vysokoškoláků. Byl bych nerad, kdyby tato Sněmovna zase sklouzla jenom k těm těžkopádným tématům a zapomněla na to, že skutečně doba někam běží. Myslím, že třeba například Pirátská strana určitě má inspirativní věci i pro nás, pro velké strany a měli bychom se na to trošku podívat. Třeba věci týkající se autorského zákona a podobné věci trápí mladé lidi a asi je potřeba je zahrnout do širší diskuse,“ uvedl pro Rádio Česko. 

B. Sobotka i Hašek mezi mladými sociálními demokraty  

Hitem letošních voleb se nestal jen neúspěch velkých tradičních stran, ale i odchod Jiřího Paroubka z čela ČSSD. O post předsedy se chce ucházet první místopředseda strany Bohuslav Sobotka a jihomoravský hejtman Michal Hašek. Oba jsou také stále členy mladých sociálních demokratů. 

Ovšem podle předsedy tohoto uskupení Petra Dolínka není důležité konkrétní jméno, ale právě to, jak se podaří mladým prosadit témata, která jsou pro ně aktuální. 

Nečas nemohl zvrátit nepříznivý volební výsledek ODS  

ODS tentokrát nešla do voleb s Mirkem Topolánkem v čele, v roli volebního lídra ho nahradil Petr Nečas. Ale ani ten už nemohl zvrátit nepříznivý výsledek občanských demokratů v Praze, kde doposud bez problémů dominovali. 

„Je to určité zatuchnutí.ODS tady vládla od revoluce stále v Praze, takže možná ztratila trošku kontakt, korupční kauzy jako opencard a další měly vliv a asi to bude podobné co na celostátní úrovni: musí být obroda, musí nastoupit nezkorumpovaní, nebo řekněme nově přemýšlející lidé.“ řekl Zbyněk Klíč, první místopředseda mladých konzervativců. 

Témata pro mladé voliče 

Poslední čtyři roky ovlivňovala ve Sněmovně diskusi o tématech, která se týkají životního prostředí a oslovují mladé voliče, Strana zelených. Ta se ale tentokrát do dolní komory parlamentu nedostala. Dostavbě jaderné elektrárny Temelín či prolomení těžebních limitů na severu Čech už tedy nemusí nikdo vehementně bránit. 

Podle Petra Dolínka z mladých sociálních demokratů je trochu škoda, že zelení do poslaneckých lavic nezasednou: 

„Ale zase na druhou stranu jak sociální demokracie, tak i některé další strany mají poměrně slušný program v oblasti životního prostředí, nicméně určitě by měl být pořád někdo, kdo se za tyto věci bude bít. My třeba nesouhlasíme s prolomením těžebních limitů jako mladí sociální demokraté. Jsme si vědomi toho, že jakmile by tam o tom někdo přestal nahlas diskutovat, tak samozřejmě v tichosti může se stát, že limity budou prolomeny, takže myslím, že trošičku na škodu je. Na druhou stranu zelení pořád mají podporu, respektive zelená politika v české společnosti. Myslím si, že politické strany, tak jak si to uvědomuje sociální demokracie, si to velmi rychle vyhodnotí a do těch svých programů zahrnou právě i tato ekologické témata, protože ví, že zase je to i ta snaha získat nové voliče, a není jich málo. Takže si myslím, že ta politika byla akcentována v Poslanecké sněmovně.“ 

Stýkat po zelených se mladým konzervativcům nebude  

Zbyňku Klíčovi z mladých konzervativců se po zelených a jejich blokování některých průmyslových návrhů stýskat nebude. 

„Ty návrhy jsou, řekněme, i dražší a nemá to takovou popularitu, takže si myslím, že tam to nebylo ani příliš racionální. Teď ten přístup bude konsenzuálnější i od sociální demokracie, která třeba v této oblasti zrovna jádro a další energetické oblasti byla na stejné lodi jako ODS, takže to může být i ku prospěchu energetické nezávislosti České republiky.“ 

Jednání o případné vládě a priority  

Pokud by se k moci dostala takzvaná koalice rozpočtové odpovědnosti, jak nazývá Petr Nečas sepětí ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, hlavním úkolem bude snižování deficitu. K tomu by mělo přispět i snížení počtu funkcionářů ve Sněmovně. 

Petr Dolínek z mladé ČSSD toto přivítal. Řekl, že je to snad jediná věc, která se mu v rámci konkurenčního pravicového programu na snižování deficitu líbí: 

„Ve Sněmovně existují desítky podvýborů, které se schází třikrát za celé poslanecké období. Ten podvýbor má svého předsedu a místopředsedy a ten je zase placen víc, a každý, kdo se tam ochomýtne kolem nějaké funkce, tak už má vyšší plat, což já ten plat poslancům přeju. Naopak si myslím, že možná už teď v dohledné době by ho mohli mít vyšší za to, jakou nesou odpovědnost, protože ten základní plat není teďka bůh ví jakoby velký, byť je nadstandardní, ale přesto nešlo by tam přemýšlet o nějakých malých funkcičkách a podobně, takže by se to tam mohlo troško pročistit a vzduch celkově osvěžit.“ 

Úspory budou nutné  

Zbyněk Klíč - představitel mladých konzervativců se staví za daleko tvrdší úsporný balíček, než který protlačil Eduard Janota - ministr financí v překlenovací vládě Jana Fischera. Ta vznikla po pádu kabinetu Mirka Topolánka na jaře loňského roku. 

Podle Klíče by se měl ujmout role strážce státních peněz znovu Miroslav Kalousek - nyní za TOP 09: „Za ty 2,5 roku nebo tři roky, co vládla Topolánkova vláda, tak ten reformní balíček, který byl opravdu připraven a který třeba i v oblasti zdravotnictví ještě není dotažen, tak je nastartován dobře, takže pokud bude mít tu sílu ve Sněmovně, tak je na správné cestě to dotáhnout dál, což je určitě pozitivní.“ 

 

Fenoménem letošních voleb se stalo kroužkování na kandidátkách. I to oceňují mladí konzervativci a mladí sociální demokraté. Příspěvek Lenky Buriánkové.

Vložit na svůj web

Autor:  Lenka Buriánková  (lbu), Marián Vojtek  (mvo)

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas